Subscribe Menu

Ahjus röstitud liha

Ahjuliha röstimine tundub imelihtne, aga pehme ja mahlase tulemuse saavutamine polegi alati iseenesestmõistetav. Enne röstima asumist, eriti kui selles veel väga kogenud ei olda, tasub internetist erinevaid retsepte uurida ja nippe meelde jätta. Siin mõned näpunäited:

Ahjus röstimiseks sobivad erinevad loomaliha lõiked.

Toores lihatükk tasub enne küpsetama asumist umbes tunnike enne külmkapist välja tõsta.

Maitseaineid võib kasutada erinevaid, aga piisab ka oliivõlist, soolast ja piprast, millega lihatükk sisse määrida. Võib ka lõigata küüslauguküünest pikki tükke, teha noaga augud ja pikkida neid lihasse.

Liha on parem röstida pealt katmata.

Liha tasub röstida madalamal temperatuuril, pigem kauem kui kiiresti, nii küpseb ta ühtlasemalt ja jääb mahlasem. Eelsoojendada võib ahju 375 F kraadini, küpsetada sellega lihapraadi umbes pool tundi ja alandada siis temperatuuri 325 F kraadi peale. Hoida ahjus umbes 25-30 minutit iga naela kohta, et saavutada vajalik küpsusaste; rohkem läbiküpsenud tulemuse saavutamiseks enamgi.

Valmidusastme määramiseks on hea kasutada lihatermomeetrit. Neid on nii ahjukindlaid, mille kaudu saab temperatuuri jälgida väljaspoolt, kui digitaalseid, mille sisestamiseks tuleb temperatuuri mõõtmiseks praad ahjust välja võtta. Sisemine temperatuur peab olema vähemalt 145 F kraadi (keskmiselt toore, medium-rare) kuni 170 F kraadini (läbi küpsenud, well-done) lihaprae jaoks, vastavalt sööjate eelistustele.

Ahjust välja võttes tasub enne serveerimist lasta lihal umbes 15 minutit fooliumiga kaetult seista ja „puhata“, nii imenduvad liha mahlad ühtlasemalt.

Ülejääke saab edukalt kasutada hiljem võileibade valmistamisel.

Read more