Subscribe Menu

Arvude maailmast

Inglise peaminister Benjamin Disraelile on omistatud Mark Twaini poolt ütlus, et on olemas kolme sorti valetamist – valed, neetud valed ja statistika. Twainile meeldis seda korrata, sestap paljud arvavadki, et see oli tema vaimusähvatus.

Ent ärme oleme arvude, statistika suhtes ülekohtused. Statistika kogumine, olgu see kas rahvaloenduste fakte või gallupite kaudu arvamusi, viimane kategooria on ju suhtelisem, kuigi külm arv on oluline osa valitsemisest, olenevalt riigist. Kuidas muidu tulevikuplaane teha, kui ei ole teada demograafilist realiteeti. Sealt saavad poliitikud suunad. Ning arvud võivad olla ka iseenesest paeluvad, spordifanaatikud ju oskavad statistika põhjal prognoosida paljutki. Et hiljem kurvastada.

Eesti statistikaameti analüütik Tea Vassiljeva rääkis sel nädalal Raadio 2 saates „Pulss“ tööjõu-uuringust, mille käigus sai teada olulist. Nagu pea igal pool mujal vabas maailmas, on ka Eestis sooline palgalõhe. Mehed teenivad rohkem kui naised. Olukord on muutumas. Palgavahe on ikka suur, aga vähenemas. Kui 2011. aastal oli lõhe Eestis 20,9 protsenti, siis tänaseks on see 14,9 protsenti. Ent arvestades isegi poliitilise korrektsuse i...

Become a subscriber to continue reading!

Every week we bring you news from the community and exclusive columns. We're relying on your support to keep going and invite you to subscribe.

Try the first 8 weeks for $1.

Go to Subscription Plans

Read more