Subscribe Menu

Avasta kodupaika: endise ajakirjaniku kadunud kodu

Kui juhtute olema Ehatare ning Eesti Kodu piirkonnas, võib teha retke lähedasse orgu, Highland Creek Parki, kust leiate kividest ausamba Toronto ülikooli Scarborough kolledži sissesõidutee äärest.

Ausammas on tehtud osaliselt vana koolimaja kividest, mis seisis umbes selles paigas ning mida omas päris tuntud isik Toronto ajaloos, nimelt Lucy Swanton Doyle. Aga miks ta tähtis oli ning kuidas ta selle koha valis koolimaja ehitamiseks? Seda uurime kohe lähemalt.

Lucy Swanton Doyle sündis 1880. aastal iiri päritolu peresse ja kuna nende kultuurile olevat tammepuu väga tähtis sümbol, siis istutati hiljem pärast tema surma ta mälestuseks tammepuu sinnasamasse Highland Creek Parki, kus ta omas maad ning koolimaja. Swantoni perekond oli tuntud kui eriti lojaalsena Inglismaa kuninglikule perele, ehk siis ,,loyalistid“ ning sellel põhjusel pidid ta eelkäijad põgenema Ameerikast Kanadasse 18. sajandi lõpus. Ta töötas tolleaja Toronto ajalehe ,,Telegram“ reporterina kuni 1930. aastani ning oli respekteeritud kui hea ning aus ajakirjanik, kes kajastas kohalikke uudiseid tõetruult. On isegi nimetatud, et Lucy oli oma ajast eespool oma reportaažliku stiiliga. Hiljem kolis ta Bobcaygeonisse ning seal ta ka suri 1971. aastal ja on sinna maetud.

Ausammas, mis on püstitatud Lucy Swanton Doyle'i mälestuseks ning mis on tehtud 1870. aastal ehitatud koolimaja kividest, milles ta elas.
Ausammas, mis on püstitatud Lucy Swanton Doyle’i mälestuseks ning mis on tehtud 1870. aastal ehitatud koolimaja kividest, milles ta elas.

Aga kuidas ta oli seotud vana koolimajaga ilusas orus? Koolimaja ehitati 1870. aastal, mitte kaua enne Lucy sündi ning lapsed käisid seal kohal kuni 1920. aastateni, kuna piirkonnas teisi koole polnud. Täiesti tavaline oli mitmel lapsel kõndida mitu miili, et tulla kooli keset külmi Ontario talvi. 1930. aastatel ehitati kaks uut suurt kooli kõrgemal maal ning õpilastel polnud enam põhjust ega vajadust rännata oru põhja kooli ning siis ostiski Lucy hoone koos kolme aakri maaga kohaliku linnavalitsuse käest. Ta asus sinna elama ja nautima oma pensioniaastaid, ilus maastik inspireeris teda kirjutama mitmeid luuletusi. Aga ühel õnnetul päeval proovis ta põletada prahti õue peal, kuid hein läks ümberringi ka põlema ning kahjuks põles koolimaja maha. Kuid millest on kõige rohkem kahju, on see, et Lucy olevat olnud kirjutamas piirkonnast raamatut ning kõik tema luuletused, märkmed ja ka ,,Telegrami“ artiklid, mida ta oli kogunud, kadusid tulekahjus. Selletõttu pole meil tänapäeval väga palju enam tema tegemistest ning elust teada.

Lucy soov oli, et tema ,,org“ ehk siis see maa-ala, mida ta seal omas, läheks Toronto ülikooli Scarborough kolledžile ning nii asjad läksidki. Tänaseks pole kahjuks koolimajast isegi kivist alusmüürgi alles, aga kui minna ausamba taha metsa, on võimalik näha, kus maja oleks umbes olnud ning ka üksikuid, nähtavasti alusmüüris kasutatud, kive. Kuna tammepuu on ka hariduse sümbol, siis on tema mälestuseks istutatud puul veelgi rohkem tähendust.

Palju on avastada meie kodulinnas, kui natuke uurida!

Read more