Subscribe Menu

Avasta kodupaika: Muirheadi perekonna vana talumaja Old Sheppard Avenue’l

Julgen arvata, et suurem osa Torontos elevates Eesti Elu lugejatest on külastanud suurt Fairview ostukeskust North York’i piirkonnas, mille ümbruses on palju uusi elamuid ehitatud viimase mõne aasta jooksul.

Muirheadi perekonna vana talumaja Old Sheppard Avenue’l.

Aga kui ületada 404 kiirtee Fairview juurest Sheppardi peal ida poole liikudes, jõuad Victoria Parki ristmikuni. Just Sheppardi ja Victoria Parki ristmiku loodenurgas on elamurajoon, mis praeguselt paistab igav, 60ndatel aastatel ehitatud maju täis, aga tegelikult on seal peidus palju nüüd nähtamatut ajalugu. Nimelt on see piirkond ajalooliselt tuntud kui O’Sullivan’s ja ka Muirhead’s Corners, kahe endise piirkonnas elanud pere järgi nimetatud.

1853. a asus Muirheadi perekond värskelt omandatud saja-aakrisele maalapile tolleaegses York Townshipis, Concession 4. ääres, nüüdse Old Sheppardi tänava lõunapoolses küljes. Pereisa Alex Muirhead ehitas vägeva ja soliidse talumaja perele siis populaarses Ontario Vernacular stiilis, mis lihtsas keeles tähendab, et maja on ehitatud vajaduste kohaselt ja ka kliimast olenevalt. Sarnases stiilis maju ehitati palju sellel ajal, pered võtsid inspiratsiooni teiste käest. Muirheadi perekond oli piirkonnas prominentne, kuna nad olid ühe suurema maatüki omanikud ja selle tõttu hakatigi ristmikku, mis asus nende maa loodenurgas, kutsuma Muirhead’s Corners. Ristmik oleks olnud hilisema aja Woodbine’i ja Old Sheppardi tänavate ristumispaik, aga kui 404 ehitati, kadus Woodbine seal vahemikus ära, nii et praegu on seal ainult kiirtee.

Kohe lõuna poole Muirheadi maad oli O’Sullivani perekonna maatükk, aga see ei ulatanud terve tee praeguse Victoria Parkini nagu Muirheadi oma, vahepeal oli väike maalapike, mida omas Ann O’Reilly. Patrick O’Sullivan soovis avada hotelli ja kuna O’Reillyl oli suur teeäärne maa ja tal endal oli raha, siis tegid nad äritehingu ja nii avatigi koos 1860. aastal O’Sullivan hotell praeguse Victoria Parki läänepoolsel küljel. Sellest ajast peale hakkas piirkond tõesti kasvama ja 1873. a ehitati ühetoaline koolimaja O’Reilly maa peale, kust käisid lapsed koos nüüdse Lawrence’i ja Finchi tänavate vahelisest piirkonnast. 1893. aastal avati postkontor, kui osa O’Sullivani hotellist, mis tähendas, et piirkond oli küllatki suureks ja tähtsaks kasvanud. Niisiis hakati kaasaegse Sheppardi ja Victoria Parki nurka hüüdma O’Sullivan’s Corners.

20. sajandi algusega tuli suur muutus mitte ainult Toronto linnale, aga ka terve maailmale, nimelt uus liiklusvahend auto. Selletõttu asuti teid ümber tegema, et oleks kergem autodega liigelda, perekonnad said pikemaid retki ette võtta ja nii sai O’Sullivani hotell veelgi rohkem populaarsemaks, mitmed peatasid seal korralikuks ja heaks pühapäevaseks lõunasöögiks. Üks suurem ida-lääne tee sellel ajal, Lansing Side Road ehk Sheppard East, läks ka mööda hotellist ja kuna teed tehti kogu aeg paremaks, sõitis sealt ka rohkem ja rohkem autosid läbi. 401 ja 404 kiirteede ehitamistega 20. sajandi teises pooles hakkas järjest vähem liiklejaid läbima Muirheadi ja O’Sullivani nurkasid ja nii hakkasid piirkonnad ära kaduma järk järgult. Muirhead’s Corner’s kadus otsekoheselt, kuna uus kiirtee tekitas Woodbine’i tänava katkemise Steelesi ja O’Connori vahel ning Old Sheppard pidi ka ära lõppema maantee 404 ääres. Täpselt ei saa öelda, kunas O’Sullivan’s Cornersit enam polnud, aga 1954. a suleti hotell pärast peaaegu sada aastat tegevust, nähtavasti vähenenud läbikäijate tõttu.

Mis siis sai? Muirheadide maa-ala jagati väiksemateks tükkideks ja sinna hakati 1960. aastatel ehitama uut elamurajooni ja 1970. aastatel ehitati veel rohkem maju lähemal Victoria Parki ja Sheppardi nurgale. 1972. aastal avati vana O’Sullivan hotelli koha peal Victoria Park Square, mis on ikka praegu tähtis ostukeskus piirkonna elanikele ja suure ristmiku kagunurgas on aastakümneid kestnud burgerirestoran Johnny’s, mida nimetatakse üheks parimaks omasuguseks Toronto linnas. Aga O’Sullivan’s ja Muirhead’s Corners’itest on veel järele jäänud Old Sheppardi lõunapoolses küljes kohe Victoria Parki juures Alex Muirheadi perekonna vana talumaja aadressil 179 Old Sheppard Avenue. Muirhead Park, mis on Old Sheppardi tänava lõpus, on ka vähemalt nimeline mälestus perekonnast ja ka O’Sullivani hotelli jaoks on 2019. a valminud ajalooline plakat, millelt saab lugeda endise asutuse kohta lühidalt. Just põhjapoole Old Sheppardit on piirkond vana hobustekasvatuse järgi kutsutud Bridlewood Acres, kus kasvas üles tuntud näitleja ja koomik Mike Myers.

Järgmisel korral, kui on aega pärast Fairview Malli päevast osturetke, minge uurige rohkem unustatud piirkonna ajalugu.

Read more