Subscribe Menu

Eesti pangandus vajab muutust!

Pangandus on majanduse vereringe. Selle toimimisest sõltub suuresti inimeste heaolu. Eesti pangandus pidurdab ettevõtlust, eluaseme soetamist ja muud vajalikku. Aeg on seda olukorda muuta. 

Majandus areneb laenude abil. Toimivas turumajanduses on kellelgi raha üle, teisel aga puudu. Hoiustaja tahab oma raha turvaliselt säilitada. Raha väärtus ajas aga kahaneb. Inflatsiooni tõttu tahab hoiustaja seetõttu ka intressi teenida. Kindlam on hoiustada raha panka kui laenata naabrile. Pank toimib mastaabi efektil. Tuhandete hoiustajate-laenajate puhul on tõenäosus, et kõik laenajad muutuvad maksevõimetuks, üliväike. Ehk klassikaliselt saab pank välja laenata nii palju, kui on kogutud hoiuseid. 

Kõrged intressimäärad ei ole põhjendatud

2008. a alanud finantskriis lõi kogu maailma isegi valusamalt kui praegune energiakriis. Õnneks näitab esialgne prognoos, et eelkõige USAs kui maailma juhtivas majanduses ei tule praegu nõnda järsku majanduslangus kui 2008. a finantskriisi ajal. Kuid Eesti ei pääse haavadeta. Kahjuks. Vastutustundetu majandus- ja eriti energiapoliitikaga oleme lõkkele puhunud 20% ületava inflatsioonileegi. See tähendab kadunud ...

Become a subscriber to continue reading!

Every week we bring you news from the community and exclusive columns. We're relying on your support to keep going and invite you to subscribe.

Try the first 8 weeks for $1.

Go to Subscription Plans

Read more