Subscribe Menu

Emakeelepäevast Eestis ja Torontos

Üle Eesti ja mitmel pool maailmas tähistatakse emakeelepäeva erinevate ettevõtmistega juba enam kui kakskümmend aastat.

Emakeelepäev on Eesti riiklik tähtpäev, mil heisatakse üle Eesti sinimustvalged ja mida tähistatakse alates 1996. aastast luuletaja Kristjan Jaak Petersoni sünniaastapäeval, 14. märtsil. Peterson oli üks esimesi eestikeelseid kirjanikke. Tema oli see, kes oma oodis ,,Kuu“ pööras tähelepanu just eesti keelele kui kirjanduskeelele.

1995. aastal alustas Sonda kooli endine direktor ja emakeeleõpetaja Meinhard Laks allkirjade kogumist emakeele kaitseks ning 24. veebruaril 1999 jõustus seadus, mis kinnitas emakeelepäeva riiklikuks tähtpäevaks.

VEMU peaarhivaar Piret Noorhani. Foto: Paul Kiilaspea

Tänavune emakeelepäev algas Eestis päikesetõusul, kui presidendi kantselei ees teist aastat järjest toimus eestikeelsete tekstide lugemisaktsioon. Seda alustas päikesetõusul kell 6.41 president Alar Karis, temaga liitus ligi 70 Eesti inimest, kes lugesid eestikeelseid tekste kuni päikeseloojanguni kell 18.21ni. Huvilised olid terve päeva jooksul oodatud presidendi kantselei esisele platsile ettelugemist kuulama või elama kaasa sotsiaalm...

Become a subscriber to continue reading!

Every week we bring you news from the community and exclusive columns. We're relying on your support to keep going and invite you to subscribe.

Try the first 8 weeks for $1.

Go to Subscription Plans

Read more