Subscribe Menu

FOTOD – EML Wambola kaitseb Siilil merd


Alates 16. maist on suurõppus Siil 2022 raames toimetanud Saaremaa vetes staabi- ja toetuslaev EML Wambola. Antud üksuse ülesandeks on olnud mere ja ühendusteede kaitsmine ning olukorra teadlikkuse loomine. Lisaks veel suurem ülesanne simuleeritud miini veestamine ja vastastega võitlemine.

Pühapäeval, 22. mail oli vastaseks väe kaitsekaater Risto, kelle lähenemismanöövreid oli vaja tuvastada ja vajadusel ka eemale suunata või rakendada enesekaitset. Läbi mängiti mitu erinevat stsenaariumit – tuli toime tulla nii lõbusõidukaatriga kui ka tehnilist abi vajava kaadriga ja toimus tulevahetus agressiivse veesõidukiga. Wambola pardal juhtis vägesid vanemleitnant Krister Sooväli, Risto tegevuse eest kandis hoolt leitnant Kristjan Valmet.


“Need on need olukorrad, mis tavaliselt ette tulevad. Tüüpilised olukorrad – kalamehed ja lõbusõidualused, kes mõnikord ka agressiivselt meelestatud ning mõnikord tahetakse lihtsalt provotseerida. Trikk on selles, et sa pea ära tundma, mis olukord on ja õigel ajal reageerima,” seletas Sooväli. “Sa peadki olema valmis kõigeks ja seetõttu ongi hästi palju juhtunud selliseid terroristlikke rünnakuid näiteks USA laevadega. Neil lihtsalt puudub võimalus eelhoiatuseks ja sõidabki kaater sisse, mis on täis lõhkeainet.”

Meeskonna reageerimisvalmidus oleneb objekti kiirusest. “Kui mul hästi aeglane objekt, siis mul on aega, aga kui tuleb kiire objekt, siis tuleb olla kohe valmis,” sõnas Wambola vanemleitnant. Kui mängu tulevad aga raketid, siis on raske isegi horisondilt vastase tegevust tuvastada. “Selle jaoks on teised vahendid, mis tegevust jälgivad. Näiteks drooni, satelliidid, kaldaradarid jne.” Vastureaktsioonidena võetakse rakett maha või rünnatakse seda. Sooväli nendib, et antud olukordades tuleb pea külmana hoida ja vältida üle reageerimist.


 

FOTOD – major Ülo Isberg ©2022



Read more