Algab 12. rahvusvaheline Hiite fotovõistlus

 Kuva: Urve Hermann Kuva: Urve Hermann

Hiite Maja pressiteade

6.06.2019

 

Algab rahvusvaheline Hiite kuvavõistlus, kuhu oodatakse fotosid hiitest ja teistest looduslikest pühapaikadest. Võistluse eesmärk on väärtustada põliste väepaikade kultuuri- ja looduspärandit, jäädvustada nende hetkeseisund ning suunata inimesi pühapaiku külastama ja hoidma.

 

12. korda toimuva võistluse teema on looduslikud (mitte ehitatud-rajatud) pühapaigad: hiied, pühad mäed, puud, kivid, veekogud jm looduspaigad, kus juba meie esivanemad käisid palvetamas, ravimas, ande jätmas, nõu pidamas, ennustamas jm kombetalitusi täitmas. Oodatud on nii Eestis kui ka mujal maailmas jäädvustatud ülesvõtted. Eeskätt idapoolsetele hõimurahvastele mõeldes toimub võistlus eesti ja vene keeles.

 

 

Võistluse peaauhind on 1000 eurot, hõimurahvaste auhind 300 eurot ja kuni 16-aastaste auhind 200 eurot. Lisaks jagatakse eriauhindu teemadel: hiis, püha puu, kivi, veekogu, annid, hiie valu, pärimus, saared jm.

Fotosid saab võistluse leheküljel üles laadida kuni 15.10.2019.

 

Hiite kuvavõistlust korraldab Hiite Maja sihtasutus koostöös Maavalla Koja ning vabatahtlike koostööringiga Hiiepaik.

 

Rahvusvahelise looduskaitseliidu (IUCN) hinnangul on looduslikud pühapaigad inimkonna ning ka Eesti vanimad looduskaitsealad. Looduslikke pühapaiku leidub paljudel põlistel rahvastel ning need kuuluvad inimkonna ühispärandisse. Eestis on teada ligikaudu 800 suuremat maa-ala hõlmavat hiiepaika, mitu tuhat püha kivi, puud ja veekogu ning sadu ristipuid. Enamik meie pühapaiku on ohustatud ja kadumas unustamise ja majandustegevuse tõttu. Eesti suurimad ja tuntuimad pühapaigad on Võhandu Pühajõgi, Otepää pühajärv, Tamme-Lauri tamm, Saula Siniallikad, Panga pank, Kaali Pühajärv, Lehmja hiietammik jt.

 

Vaata lisaks:

Võistluse lehekülg: https://www.maavald.ee/kuvavoistlus-2019

Võistluse plakat: http://www.hiis.ee/files/Kuvavoistlus2019.pdf

Seni avalikustatud looduslike pühapaikade kaart: http://hiiepaik.ee/vaata/kaardirakendus/

Soovitusi looduslike pühapaikade pildistamiseks ja sadakonna pühapaiga kirjeldused leiab raamatust "Pühapaikade teejuht", Ahto Kaasik 2017, 2019.

Looduslike pühapaikade õppematerjal Hiiekoolide lehel: http://hiiepaik.ee/tegutse/hiiekoolid/

2008-2018. a kuvavõistlused: www.maavald.ee/kuvavoistlused

 

 

Lugupidamisega

Ahto Kaasik
Hiite Maja SA juhatuse liige
Tel 56686892
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.