Subscribe Menu

Helju Tauki meenutades


Muusikaakadeemia suures saalis oli Helju Taugile pühendatud mälestuskontsert, mille eel meenutasid Heljut tema õpilased ning aatekaaslased Lagle Parek ja Tunne Kelam.

Pianist ja muusikakirjanik Helju Tauk oli see vapper naine, kes pidas avakõne ERSP asutamiskoosolekul 1988. a Pilistvere kirikus. ,,/.../Meie põlvkond on kaasa elanud Eesti demokraatliku mõtte liikumisele 70ndail aastail. Pimeduses, kobades valguse poole, oleme teada saanud, et väga paljud mõtlevad ühtemoodi./.../“

Helju Tauk oli ülipopulaarne õppejõud nii Konservatooriumis kui ka Muusikakeskkoolis, mille üks asutajaid ta 1961. a oli. Üle-eestilise tuntuse tõid talle esinemised raadio ja televisiooni muusikasaadetes, kus ta astus üles nii pianisti kui muusikateadlasena. Tema vallandamine 1975. a oli suur šokk meile kõigile. ,,Heljut hakkas ümbritsema julge dissidendi oreool,“ meenutab Helju kunagine õpilane prof Kristel Pappel. ,,Järgmine täiendus legendile tuli Estonia teatrist, kus õpetamiskeeluga Helju tööd leidis: kui suurepärane kontsertmeister ta on.“

Mälestuskontserdil kõlasid Sumera, Brahmsi, Griegi, Pfitzneri, R. Straussi ja Oja kammerteosed. Helju oli ju eelkõige kammermuusik. Tema kammeransamblipartnerid Ines Rannap, Mare Teearu, Toomas Tummeleht, Ivo Juul, Jaan Reinaste jt on kõik väga tuntud eesti interpreedid. Tänu Helju Taugile on meie muusikaloos imelisi lehekülgi. Meenub, kuidas Helju esines Mart Saare suurjuubelil koos Jevgeni Nesterenkoga. Maailmakuulus vene bassilaulja esitas kolm Saare laulu perfektses eesti keeles. Ja seda sügaval stagnaajal. Helju meenutab raamatus ,,Muusikast võlutud“: ,,Suure hea meelega võtsin omaks tema (Nesterenko) tunnustuse Saare laulude euroopalikule tasemele. Saare laulukolmikuga möödus mu elu õnnelikum esinemine – pilgeni täis Estonia kontserdisaalis, vaimustatud publikule.“

Mälestuskontserdi lõpus kõlas Eduard Oja Klaverikvintett, mis oli Helju suuri lemmikuid eesti muusikas. Seekord esitas kvinteti klaveripartii Maila Laidna. Helju on oma vaimustust Eduard Oja muusika vastu avaldanud ka kirjasõnas: ,,Kui me heliloojaid vaatame ande jõulisuse, probleemi nägemise teravuse ja sügavuse järgi, siis tundub mulle – kui ma liialdan, siis andke mulle andeks, ma lihtsalt armastan väga Oja muusikat -, et pärast Tobiast ja tema vägevaid suurvorme, eriti pärast seda, kui oli õnn kuulata tema oratooriumi ,,Joonase lähetamine“ esimest osa, on järgmine seda laadi jõuline suurkuju Eduard Oja.“

Kui helilooja tütrelt Vaike Ojalt küsiti, kes on Helju Tauk, vastas ta: ,,Helju Tauk on eesti muusikas sama, mis Lydia Koidula eesti kirjanduses.“ Sellega võib ainult nõustuda.

Sirje Vihma-Normet, Tallinn


Read more