Laulvat revolutsiooni esitletakse New Yorgi publikule

Eesti laulval revolutsioonil põhinev Broadway muusikal, valmimas Broadway veteran Tony Spinosa eestvedamisel, esitles hiljuti oma esimest muusikavideot koos Hamiltoni produktsioonist ja telesaatest So You Think You Can Dance tuntud laulja-tantsija Neil Haskelliga.


Tänavu aprillis möödus 31 aastat ühe küllaltki rahumeelse protesti – laulva revolutsiooni – algusest nõukogude võimu vastu. Eestlaste ajalooline ülestõus inspireerib inimesi ka ookeani taga. Eestlaste ainulaadne vabadusele pürgimise lugu haaras kuulsa Broadway produtsendi Tony Spinosa tähelepanu jäägitult: „Esimest korda Tallinna saabudes kuulsin ma mitmeid lugusid laulvast revolutsioonist. See inspireeris mind kirjutama muusikali, mis võiks olla näiteks kogu maailmale vaiksest vastupanuliikumisest ja laulmise rollist demokraatlikus maailmas. Mind võlus see, kui tähtis on eestlaste jaoks läbi ajaloo olnud muusika võim.“

 

Laulva revolutsiooni erakordsus innustas Spinosat lugu endaga ookeani taha viima, et seda ka Broadway lavalaudadel esitleda. Peale nelja aasta pikkust uurimustööd on produktsioon valmis esimesi lugusid esitlema kuulajaskonnale New Yorgis. „On täiesti hämmastav, mil viisil 80ndatel eestlased protestisid kohaliku võimu vastu. Meil, ameeriklastel, on tänases USA ühiskonnas eestlastelt väga palju õppida,“ kinnitab ta.

 

Tony SpinosaTony Spinosa

 

Projektis lööb kaasa ka New Yorgis elav eestlasest brändijuht Valev Laube, kelle firma The VL Studios tegeleb muusikali turundusliku poolega: „Selle muusikali projekti puhul on kindlasti tegemist ühe suurima Eesti kultuuri ekspordi üritusega. Kui laulva revolutsiooni muusikal jõuaks Broadway lavadele, siis oleks tegemist eestlaste jaoks ühe suurima saavutusega siin New Yorgis kui ka üldse kogu maailmas, sest tihtipeale on just Broadway lavad inspiratsiooniks teatriproduktsiooni firmadele üle maailma.“
Muusikali produktsioonis löövad kaasa ka iirlasest kirjanik James Bearhart ja ameeriklasest muusikaline juht Doug Oberhamer.

 

Valev LaubeValev Laube

 

„Singing Revolution: The Musical“ keskendub 1987-1991 aset leidnud sündmuste ahelale, mil tuhanded eestlased ühendasid oma rahva ja jõu protestimaks ühiselt võõrvõimu vastu. Muusikali keskmes on Tallinn ning selles elavad kaks armastajat, kelle suhe kodumaal tekkinud keerulistes poliitilistes oludes proovile pannakse.


„Ma arvan, et taasiseseisvunud Eesti ja eestlased on nüüd suutelised rääkima neid lugusid, mida siinpool ei kuuldud-teatud ju väga mitmeid aastaid. Praegu ameeriklased teavad ja huvituvad Eestist ja eestlastest. Eestil on siin Ameerikas väga innovaatiline maine, oleme kuulsad oma tehnoloogia, tasemel teaduse ja kultuuri üle. Selle laulva revolutsiooni loo põhjal on ju tegemist looga, mis suudaks paljusid siin inspireerida nii kultuuri tähtsuse kui demokraatia olulisuse teemadel. Ma tõesti arvan, et Ameerika kuulajaskond on selleks looks valmis,“ lisab Laube.

 

 

 Uku Suviste (Eesti 100 Gala, New York, 2018). Uku Suviste (Eesti 100 Gala, New York, 2018).

 

Muusikali eesmärgiks on tutvustada Eesti (ja teiste Balti riikide) unikaalseid laulva revolutsiooni sündmusi ja laulupidude traditsiooni laiemale avalikkusele, rõhutades vaikse vastupanuliikumise olulisust, kultuuri ja ajaloo rolli demokraatias ja inimlikkust ka väga rasketes poliitilistes olukordades. Muusikat esitati esmakordselt eelmisel aastal Eesti 100 Gala raames Essex House’is, esitajaks Uku Suviste. Demo salvestused on kuulatavad veebilehel www.singingrevolutionthemusical.com. Muusikali meeskond töötab ühiselt selle nimel, et teos peagi Broadway lavadele tuua.