Use social media:

VIDEO - Kersti Kaljulaid: on olnud haiget tegemise aasta. Tulgu järgmine helgem!

Foto: ERR video ekraanitõmmis (2020)Foto: ERR video ekraanitõmmis (2020) Ma tunnen suurt nukrust, kui mõtlen sellele, mida kõike võiksime ja peaksime arutama, selmet otse meie parlamendis nautida ebaviisakate rumaluste rääkimist ja sellest tulenevat Pearu-tunnet, ütles president Kersti Kaljulaid Eesti Vabariigi aastapäeva vastuvõtul Ugala teatris peetud kõnes.

Karuldasa jänelevad loomad
Jänestisse kareldavad end
Karustavad jänelmu ja loovad
Jäneskarust kõrgemale end.

Selline väike kokkuvõte eelmise aasta kulgemisest. Nii, nagu asjad tegelikult on. Kui see aga kellelegi tema vaatepunktist või ka enesekohaselt kuidagi ebaõiglane tundus, siis palun – võib ka täpselt vastupidi:

Jäneldasa karulduvad loomad
Karutsedes jänkustavad end
Jänestavad karulmu ja loovad
Karujäntsist kõrgemale end.

Luule roll me elus ongi tänamatult täpselt sõnastada seda, mida üks kõnetekst iialgi ei suuda. Tänan Sind, Valdur Mikita, mu tänast kimbatust kirjeldamast. Eelmise poliitika-aasta olemust maha vaikida ei saa, kuid mu enda sulg on täpseks kirjeldamiseks liig nõrk ning hing väljanaermiseks liig hell. On olnud haiget tegemise aasta. Tulgu järgmine helgem!
Aga oli ka eesti keele aasta. Jätkugu meil armastust oma keele vastu ka edaspidi nii palju, et seda jagada. Jagada kõigi nendega, kes on koos meiega valmis me keelt kõnelema, kuigi sündinud muusse keeleruumi.

Just armastust keele vastu, mitte kohustust riigi ees peame me jagama, sest armastusest sünnib armastust, aga karmid meetmed tekitavad trotsi. Tõsi, väikese keeleruumi hoidmine eeldab ka nõudlikkust me kaasteeliste suhtes, aga eelkõige peavad nad tahtma olla osa meist.

Keele muudavad ligitõmbavaks tema rääkijad. Kauniks selle rahva luuletajad ja laulikud. Kõlavamad sõnamaalingud tõusevad eestlaste käes ikka lauluna lendu. Mullu suvel saime laulukaare all kokku ja näitasime üksteisele, kuidas selle maa keel laulutuules väga hästigi võib, ikka taevani tõustes üles, meil aidata oma olemisele tähendust otsida. Juba 150 aastat.

Sest inimene vajab oma ellu tähendust. Me peame kuhugi püüdma, sest selliseks oleme me loodud.

Pearusid meil paraku ikka leidub

Tanel Toomi "Tõe ja Õiguse" film pani meid möödunud aastal veelkord oma rahva hinge vaatama. Mis teeb meid, eestlasi, õnnelikuks? Kas üks põlvkond peab ennast ohverdama, et järgneval oleks kergem? Ja järgmine omakorda ennast selleks, et eelmine tunneks – nende ohverdus läks asja ette, sest ka nende lapsed jätkavad sealsamas, samamoodi? Kas see on õnn või needus, kui kõik jätkub samamoodi?

Aga kõik ei sõltu ju inimesest endast. On suur õnn kogu rahvale, kui saavutatu vilju ei vii meilt miski suurem, väline hoovus ja saame anda oma lastele edasi oma maa ja selle paremaks tegemiseks tehtud töö niimoodi, et nad saavad edasi ehitada.

Muidugi, kui nad tahavad – armastusega loodut tõenäoliselt tahavad, suurest vaevast sündinud kibedusega kujundatud tulevikku aga pigem mitte.

See lõppev kümnend, 21. sajandi teismeliseaastad, on meie jaoks siin maakera punktis olnud edukas ja õnnelik. 30 aastat rahulikku ja järjekindlat arengut on loonud meis mulje, et meie isiklik ajaloo lõpp on kuidagi käes või käeulatuses. Saatuslik oleks arvata, et võime endale nüüd juba igasuguseid krutskeid lubada, sest see, mis saavutatud, ei saa enam kuhugi kaduda.

Jah, natuke muidugi saame – ega me ju tahagi Vargamäel elada, kus Töö on see, mis kõige tähtsam. Andrese peres osati ka ikka mängida, tõsi, pigem nagu vargsi, et rõõm liiga silma ei paistaks.

Pearu oli pealtnäha justkui lõbusam tegelane, aga tegelikult oli tema naljades ja tegemistes väga kõva annus kibedat kiusu, mis riivas valusasti ja seadis alailma ohtu nii tema enda tööga kui ümberkaudsete pingutusega loodu. Neid Pearusid meil paraku ikka leidub.

Eesti riigi pikaajalise julgeoleku ehitamine peale Nõukogude vägede lahkumist algas päeval, mil peaminister Andres Tarand julges öelda  – Eestil, nii nagu paljudel teistel Euroopa riikidel peale II maailmasõda, tuleb minna edasi piirides, mis erinevad II maailmasõja eelsetest. See ei tähendanud Tartu rahulepingust lahti ütlemist.

Selleta ei oleks meile kunagi avanenud NATO uks. Jah, meil on ikka veel ratifitseerimata piirileping – me peaksime üritama järjepidevalt seda sammu ära teha. Kuid meie toonast kinnitust, et töötame piirilepingu saavutamise nimel, meie siis veel tulevased NATO liitlased uskusid. Me saime NATO-sse ja me pidasime sõna.

Urmas Paet on piirilepingule alla kirjutanud koguni kaks korda. Piirilepingu ratifitseerimist toetavad nii Jüri Ratas kui ka Jüri Luik. Nad kõik on Andresed – kuigi nimeldasa on neist seda vaid see üks, Tarand – kes töötavad selle nimel, et meie lastel oleks turvalisem, parem. Me oleme seda lubanud oma liitlastele: Eestil ei ole territoriaalseid pretensioone oma naabrite suhtes. Aga mis Pearudel sellest.

Eesti riik, andes endale küll aru, et rahvusvaheline õigus on painduvam kui väikeriikidele meeldiks, on siiski püüdnud alati vähemalt ise täita kõiki rahvusvahelisi kokkuleppeid ja iseendale võetud kohustusi selleks, et meil oleks moraalne õigus teistelt sedasama nõuda.

Oleme eelkõige teinud tööd iseendaga, loonud vaba riigi, õigusriigi, andnud võrdsed võimalused kõigile ja olnud hea ning usaldusväärne partner oma sõpradele ning vähemalt järjekindel ja ettearvatav neile, kellega me samameelsed tingimata ei ole.

Selle pea 29 aasta jooksul on meie suhtes tekkinud Usaldus. Eelmisel aastal otsustasid maailma riigid üheskoos, et Eesti väärib kõrgeimat võimalikku usaldust, mida teised riigid saavad ühe väikeriigi vastu üles näidata. 1. jaanuarist võttis Eesti kohustuse ja vastutuse osaleda igapäevaselt kahe aasta jooksul maailma kõige keerulisemates, kõige raskemates ja kõige valusamates aruteludes.

On ka küsitud, milleks meile seda julgeolekunõukogu vaja oli, kui lilled, mis meile 1. jaanuaril justkui ulatati, muutusid kaktusteks juba mõned päevad hiljem. Nii ei tohi meie panust rahvusvahelisse diplomaatiasse vaadata.

Meie töö julgeolekunõukogus ei pidanudki olema lihtne, selleks on meie maailm igal ajahetkel liiga keeruline, valus ja ebaõiglane. Aga me läksime. Samamoodi, nagu lähevad mitu korda aastas meie missioonisõdurid. Samamoodi, nagu tulevad meie juurde NATO liitlaste sõdurid. Tegema oma tööd, mida tehakse ideaalide nimel, teades, et me neid ideaale iialgi päriselt ei saavuta.

Tänu julgeolekunõukogu liikmekohale on maailma kriisid meie ühiskonnas rohkem kõne all. Loodetavasti mõistame seeläbi kodus üha paremini, milline õnn on niisugune rahu ja julgeolek, mis on praegusel Eestil.

Rohutirtsude eeskuju sipelgaid ei kasvata

Oleme harjunud, et meie maailm on ilus, mitmekesine ja liigirikas. Vargamäel kasutada olnud tehnoloogia – peamiselt labidas Sauna-Madise mõhnalistes kätes, Krõõda või Mari hell puudutus palavikus lapse laubal – ei suutnud looduse loomingut, ümbritsevat keskkonda, paraku ka inimese elu teistsuguseks teha.

Praegu me muidugi suudame. Aga nüüd tahame me võimatut – muuta omatahtsi seda, mis meile vaja ja teha seda nii, et samal ajal looduse looming seal, kus see meile oma algses puutumatuses meeldib, ikkagi alles jääb. Nii ei saa. See on võimatu.

Andrese moodi tuleb meie põlvkonnal tööd teha, et järgmistel põlvkondadel ei oleks vaja küsida: "Kuidas te julgesite?". See on raske, paiguti lootusetuna tunduv võidujooks ajaga. Võidujooks muidugi selle nimel, et päästa Maa sellisena, nagu me seda tunneme ja vajame. Aga ka võidujooks selle nimel, et olla esimeste ja nutikamate kohanejate hulgas.

Meil on Vargamäe Andresega võrreldes oluline eelis – meie lapsed lausa nõuavad, et me kõvasti vaeva näeksime ja elusa ning ilusa maa tööstusajastu saastast puhastaksime. Vargamäe lastel oli soovi korral, kuhu minna. Meie omadel ei ole.

Meie lähimad partnerid, kellega toimetame ühisel energiaturul – Põhjamaad – on otsustanud, et nendest saab piisavalt puhast energiat tootev ja isegi eksportiv regioon. Eestil on piisavalt energiaühendusi põhja ja lõunasse, et muutuda passiivselt kliimaneutraalseks. Aga miks me peaksime selles muudatuses leiduvad võimalused kasutamata jätma?

Kui me juba oma energiasüsteemi ümber kujundame, saame kindlasti parandada ka varustuskindlust. Meil oli õnne – sügisene torm Võrus lõppenuks palju hullemini, kui õues oleks olnud käre külm. Aga meie kriisideks valmisoleku plaan seisab juba mitmeid aastaid põhimõtteliselt sahtlis, rahatuna.

Kulutuste järgi SKT-st ja meie Kaitseväe arengukavast tulenevalt suudab Eesti ennast kindlasti kaitsta liitlasvägede saabumiseni ja edasi nende toel. Aga pudelikael on kardetavasti täna hoopis mujal. Kuidas saada hakkama, kui tankla, kust võiks tuua kütust haigla generaatorile, ei tööta, sest elektrit ei ole?

Riigina suhtume oma tulevikukatsumustesse ikka nagu rohutirts, kes talvevaru kogumise asemel muretult siristab. Võib-olla on meie läheduses mõni abivalmis sipelgas, mine tea, aga suurema ulatusega looduskatastroofi puhul on oht, et sipelgatel meie piirkonnas on täpselt samal ajal vaja täpselt sama varustust.

Kui riik suhtub nõnda, et kriisi ei pruugi kunagi tulla, tormituuled võivad Eestist alati mööda minna, laiaulatuslikud metsatulekahjudki toimuvad ikka kusagil mujal ja isegi pensionipõlveks kogumise osas võib igaüks vabalt ümber mõelda – siis mõjutab see kodaniku mõttemaailma. Rohutirtsude eeskuju sipelgaid ei kasvata.

Meil oleks tegelikult tarvis oma turvatunde jaoks senisest enamgi säästa. Muidugi vajame me hoolduskindlustust, mis tagaks mitte ainult patsiendi, aga ka teda aitavate inimeste inimväärse toimetuleku.

Sest kuigi meie abi vanuritele ja puuetega inimestele kasvab ja areneb viimasel ajal päris kenasti, mõistmist tuleb justkui juurde, siis praeguste ressursside juures ei saa kuidagi öelda, et hooldajad, nende emotsionaalselt ja füüsiliselt rasket tööd arvestades, saaksid õiglast palka.

Aga kuidas ikkagi nii olulisi uusi kindlustunde sambaid istutada vast väljajuuritud pensionisambast jäänud auku? Kes veel usub riigi pikaajalist lubadust?


Meie ettevõtjad saavad hakkama

Vahel tundub meile, et see, mis Eestiga on kolmekümne viimase aasta jooksul toimunud, eriti viimase kümnendi kiire majanduslik areng, on tulnud justkui iseenesest. Et see kõik juhtunuks niikuinii.

Tegelikult on Eesti majanduslikult edukas ja turvaline riik sellepärast, et pidevalt ja ühtegi valimistsüklit raiskamata on osatud leida häid ideid. Praegu tundub meie nutika seadusloome masinavärk kinni jooksnud olevat, mis võib kätte maksta 10-20 aasta perspektiivis.

Eesti vajab lubavat seadusandlust selle jaoks, et võtta kiiresti kasutusele uusi tehnoloogiad, lasta tehisintellektil õppida suurtest andmemahtudest, kaevandada nii riigi kui eraettevõtete käes olevaid andmeid iga inimese seisukohalt turvaliselt. Selleta ei saa areneda tulevikku sobituv majandus, mis toetaks kõrgeid palku ega saastaks loodust.

Väga vähe oleme möödunud aastal arutanud, kuidas sisuliselt parandada Eesti konkurentsivõimet just tehnoloogiasektoris. Konkurentsivõime, sõbrad, see ei juhtu, seda luuakse.

Põhjendatud on ka küsida, kuidas tulevad toime majanduse traditsioonilisemad valdkonnad, sest need on sama tähtsad. Meie ettevõtjad on ülimalt paindlikud, nutikad ja leidlikud. Eesti Panga andmetel tuli 2018. aasta majanduskasvust kolmandik võõrtööjõu arvelt, kuigi selle kasutamine on meil piiratud. Eelmisel aastal juba pool. Meie ettevõtjad saavad hakkama. Ega Vargamäe Andreski ise kraavi visanud, mis seal salata.

Aga on murekohti. Näiteks uuematel puidutöötlemise tehnoloogiatel põhinevad Eesti ettevõtted saavad maailmaturul hästi hakkama, aga puidusektor tervikuna hakkab vaikselt kaotama neid, kellele pidev tehnoloogiline uuenemine üle jõu on käinud.

Kuidas me aitame puidu-, tekstiili- ja teistel tootvatel ettevõtetel oma tehnoloogiat muuta? Või siis oma tootmisalast kogemust hoopis maailma odavamatesse tootmispaikadesse kolida?

Kui Soome riigi SKT inimese kohta 1997. aastal oli sama suur kui meil täna, panustasid nemad teadusesse 2,7 protsenti oma SKT-st. Rootsi aga vastavalt 1995. aastal koguni 3,1 protsenti. Seepärast polegi Rootsi ja Soome praegu mitte lihtsalt ühed keskmised Euroopa majandused, vaid maailma rikkaimad riigid.

Otsustades Eesti riigi panuse järgi teadus-arendustegevusse, oleme meie pigem rahuldumas sellega, mis meil on. Seda pole vähe, maailma üldist pilti arvestades on seda isegi väga palju.

Aga me ju tahame, et elu läheks edasi, läheks edasi puhastel tehnoloogiatel põhineva majanduskasvu abil!

Millega Sa tegeled, armas riigikogu?

Ma tunnen suurt nukrust, kui mõtlen sellele, mida kõike võiksime ja peaksime arutama, selmet otse meie parlamendis nautida ebaviisakate rumaluste rääkimist ja sellest tulenevat Pearu-tunnet.

13. jaanuari Õhtuleht kirjutab: "Üllatus Riigikogus: peaminister Ratas ja opositsioon suutsid ärapanemise vahele ka asjalikku arutelu pidada". Kuidas me selleni jõudsime? Millal muutus asjalik debatt mees-hammustas-koera-tüüpi uudisväärtuslikuks sündmuseks?

Millega Sa tegeled, armas riigikogu? Meil on ju parlamentaarne riik, mitte keegi peale Sinu ei saa Eesti arengut eest vedada! Sul on palju vabadust ja palju õigusi, muuhulgas võimalus moodustada Eestile valitsus ja iga Sinust loodud valitsus on kahtlusteta ja kõhklusteta legitiimne. Aga sellest veel ei piisa! Palun, tee oma tööd! Kaitse iseenda väärikust, mõista Eesti võimalusi, toetu senisele heale ja ole tulevikuks valmis!

Igal ajajärgul on vaja teha kahte sorti poliitilist tööd – analüüsida tehtut, parandada mineviku vigu ja märkamata jäämisi ning püüda aimata tulevikku, otsustamaks, mida vajame nüüd selleks, et tulevikuks valmis olla.

30 aastat oleme selgelt paremad olnud edasitormamises ja nõrgemad kõrvalmõjude haldamises. Oleme saanud targemaks – muuhulgas ka läbi meie poliitilise maastiku ümberkujunemise – millist mõju võib avaldada kõrvalmõjude tähelepanuta jätmine.

Ausaid vigu tehakse poliitikas alati. Aus viga, mis ei tulenenud tegijate hoolimatusest, vaid lihtsalt oskamatusest märgata, on regionaalse arengu ebaühtluse, sotsiaalse arengu nõrkuse, kasvõi käest ära väikeste kohtade eluliini – teede – taga. Meil on kohalike omavalitsuste rahastamise mudel, milles on liiga vähe ruumi iseseisvaks otsustamiseks.

Peame neid vigu parandama, aga ei saa ka loobuda tuleviku püüdmisest.

Head asjad ei ole meiega juhtunud, me oleme need asjad võimalikuks teinud. Otsustades ja luues, poliitilistes vaidlustes ja sealt sündinud kompromissides. Kõik see, millele täna tõmbame joone alla ja ütleme – küll on hästi tehtud, on meie enda töö tulemus. Ja kõik see, millele ei saa, on samuti meie enda tegemata jätmiste tulemus.

Riigikogu Pearud teevad oma valijale suurima võimaliku karuteene – nende tehtud asjalikkegi ettepanekuid ei kuulda, kui nad on teised inimesed lukku solvanud. Ja eriti kurb on kuulda, et tihti lähevad nii solvaja kui ka solvuja seejärel koos kohvile, tehtud tööga justkui rahul olles, võib-olla andmata iseendalegi aru, et tulemust – Eesti elu edasi viivat otsust – ju ei tulnud.

Lõpetaksin Lennart Meri sõnadega: muutuvas maailmas võidab see, kes maailmaga kaasas käib, käib natukene kiiremini kui maailm. Jõuab maailmast ette, oskab ette näha neid küsimusi, neid lahendusi, mida elu talle ette seab.

Aga tänapäeval peab siia lõppu kindlasti juurde lisama väikese soovituse ka selle kohta, kuidas tuleviku aimamise vaidlustes tülli minemata Eesti elu edendada. Oskar Loorits, Eesti Rahvaluule Arhiivi rajaja, on kirjutanud:

Linnuriigi kirev mitmekesidus pole ässitand meie esivanemaid
vastastikusele vaenule, vaid just sallivusele ja iga linnu erineva laulu
õigustamisele ühises üldises eluorkestris, kus heliderikkus ei
kahjusta, vaid aina suuremat mõju saavutab, kui aga paremat
koosmängu osataks organiseerida. 

Igal linnul oma laul. Hoiame meie kallist Eestit! 


Kersti Kaljulaid, Eesti Vabariigi president

DIGITAL Estonian Life No. 26 - July 3, 2020 Take a look at other digital issues here:
Eesti Elu Nr. 25 - 26. juuni 2020 - DIGILEHT
Eesti Elu Nr. 24 - 19. juuni 2020 - DIGILEHT
Eesti Elu Nr. 23 - 12. juuni 2020 - DIGILEHT

 

All issues with table of contents available here: https://issuu.com/estonianlife

Any questions or comments - email us at digi@eestielu.ca


 

Rahvastikuminister hakkab uurima väliseesti kogukondi

Rahvastikuminister hakkab uurima väliseesti kogukondi

4. juuli 2020 - 10:35 - Rahvastikuminister Riina Solman kuulutas välja hanke leidmaks Eesti väliskogukondadele ja võimalikele...

KANADA PÄEV OTTAWAS 2020

KANADA PÄEV OTTAWAS 2020

1. juulil tähistas Kanada riik oma 153ndat sünnipäeva erakordsetes COVID-19 pandeemia tingimustes. Sellegipoolest ei tuhmunud Vaht...

Sinu käes on kõik mu ajad

Sinu käes on kõik mu ajad

Pühapäeval, 28. juunil 2020.a kogunes Toronto Eesti Baptisti Kogudus jumalateenistusele, millega ka märkisime tähelepandavat ülemi...

VIDEO - Jaanituli Vancouveri eestlaste virtuaalsel jaaniõhtul 2020

VIDEO - Jaanituli Vancouveri eestlaste virtuaalsel jaaniõhtul 2020

Vancouveri virtuaalne jaaniõhtu algas laupäeval, 27. juunil kell 7 õhtul Mäeotsal, Missionis, umbes tunniajase autosõidu kaugusel ...

Rapla Kirikumuusika festivalil esitatakse Arvo Pärdi ja Pärt Uusbergi loomingut

Rapla Kirikumuusika festivalil esitataks…

2. juulil algab XXVIII Rapla Kirikumuusika festival Rapla Maarja-Magdaleena kirikus unikaalse hübri...

Mõte pühapäevaks EELK Vancouveri Peetri koguduse õpetaja Algur Kaermalt - Õpi halastust ja ole rõõmus. Luuka 15:11-32

Mõte pühapäevaks EELK Vancouveri Peetri koguduse õpetaja Algur Kaermalt - Õpi …

Head lugejad!Ühe firma direktoril läks arvuti rikki ning seetõttu võttis ta õhtul kõne oma kompanii arvutispetsile. Teisel pool to...

Püha Johannese Kooli distantsõppe kogemusest

Püha Johannese Kooli distantsõppe kogemusest

Eestis sai 12. märtsil haridusministri otsusel teatavaks, et uue nädala algusest jäävad kõik Eesti koolid suletuks. Olukord nõudis...

Marika Blossfeldt propageerib maailmas eesti toitu, saades inspiratsiooni oma Eesti talust

Marika Blossfeldt propageerib maailmas eesti toitu, saades inspiratsiooni oma …

Marika Blossfeldt on tunnustatud tantsija, joogainstruktor, holistiline tervisenõustaja ja kokk. Ta on sündinud Eestis, kolinud vä...

Excelling in the Midst of Adversity (Part Four): Interview with Margi Taylor Self - A collaboration between Chaordic Design and Estonian Life

Excelling in the Midst of Adversity (Part Four): Interview with Margi Taylor S…

In connection with our last article about thriving as a means to excel in times of adversity, we spoke with Margi Taylor Self, to ...

Uus ingliskeelne raamat Peeter Tinitsalt

Uus ingliskeelne raamat Peeter Tinitsalt

Arstid päästavad elusid, kui olukorrad võimaldavad ...Koronerid määravad kindlaks kahtlaste surmade põhjuse ja viisi.Solvunud mehe...

Toronto eestlased tänavad....

Toronto eestlased tänavad....

Väino Einola on juba mitmendat aastat võtnud vabatahtlikult oma peale kohustuse, et kevadel istutada värvirikkaid lilli ja ilusaid...

Uute kohtumisteni, perekond Lainevool!

Uute kohtumisteni, perekond Lainevool!

30. juuni möödumisega kaasnes olulise Jõekääru ajaloo peatüki lõppakord. Rein ja Imbi Lainevool, ilmselt viimased originaalsed Jõe...

Avasta kodupaika.... Kadunud piirkond Armadale

Avasta kodupaika.... Kadunud piirkond Armadale

Suhteliselt kaugel ida pool Toronto kesklinna on Markhami tänaval põhja poole sõites Steelesi lähedal piirkond nimega Armadale ehk...

International Influences on Recreation in Estonia

International Influences on Recreation in Estonia

“Parim kink on elamus!” signs off an email newsletter from Piletilevi. “The best gift is an experience!” In a lot of ways, I agree...

Kanada päevik - Milline naiivsus

Kanada päevik - Milline naiivsus

Vahtralehemaal arutatakse nüüd pingelise elu keerises hetkeseisu kolmandat olulist ja valusat teemat. Mis tõepoolest on inimõigust...

Another perfect phone call

Another perfect phone call

DON: Is that you Vlad? VLAD: Yes it’s me Donnie. DON: Listen, congrats on your referendum win. You’ll have plenty of time to MRGA....

From sea to tarnished sea

From sea to tarnished sea

Some hundred or so people gathered in the early hours of July 1, 2017 in Wells Hill Park, at St. Clair and Bathurst to mark Canada...


This website is supported by Estonian Life subscribers, contribute by subscribing today! :)

Rapla Kirikumuusika festivalil esitatakse Arvo Pärdi ja Pärt Uusbergi loomingut

Rapla Kirikumuusika festivalil esitataks…

2. juulil algab XXVIII Rapla Kirikumuusika festival Rapla Maarja-Magdaleena kirikus unikaalse hübri...

From sea to tarnished sea

From sea to tarnished sea

Some hundred or so people gathered in the early hours of July 1, 2017 in Wells Hill Park, at St. Cl...

Meelelahutust: Volli veste - Naha alla poevad

Meelelahutust: Volli veste - Naha alla p…

Nii ümahtas vanalell, kui miski teda tõsiselt häiris ja vajadus oli ventiilist natuke auru lasta....

Northern Birch Credit Union - We are hiring a Member Service Representative

Northern Birch Credit Union - We are hir…

About You: You’re interested in a career in financial services, but want to work in a collaborative...

Eesti Elu Nr. 26 - 3. juuli 2020 - DIGILEHT

Eesti Elu Nr. 26 - 3. juuli 2020 - DIGIL…

Vaadake, mida huvitavat saab lugeda 3. juuli 2020.a Eesti Elu /Estonian Life nädalalehest. K...

VIDEO - Marcus Kolga CBC News - On China, Meng, Kovrig and Spavor

VIDEO - Marcus Kolga CBC News - On China…

Saturday, June 27, 2020 - Marcus Kolga CBC News - On China, Meng, Kovrig and Spavor

Marcus Kolga: Dark days ahead for Canada-Russia relations as Putin certain to win referendum

Marcus Kolga: Dark days ahead for Canada…

Next week, Russian voters have been told that they will “choose” whether to accept a constitutional...

Jaaniöö and Singing

Jaaniöö and Singing

Midsummer is inspirational! I first experienced midsummer eve bonfires held in the Estonian traditi...

Evelyn Koop: „Üks imeline päev, mis on kõige haruldasem tunnustus elus“

Evelyn Koop: „Üks imeline päev, mis on k…

Hiljuti pühitses juubelisünnipäeva Evelyn Koop – võimlemisklubi Kalev Estienne asutaja ja president...

Days of work and joy

Days of work and joy

NATO troops pitched in on June 15 and 16 to move the Tartu Christian Adolescents’ Home to its new h...

We're Listening with EMW: Duo Ruut's Face-to-Face Musical Synthesis

We're Listening with EMW: Duo Ruut's Fac…

With Estonian Music Week, one of our hopes is to bring newer artists and artists we don't have the ...

Juhtkiri - Heitlik homne

Juhtkiri - Heitlik homne

Teame, et eilset muuta ei saa ja homset ei ennusta keegi. Kas või seda, et ta tulebki, kuna nagu ku...

Mõte pühapäevaks Toronto Vana-Andrese koguduse õpetaja Kalle Kadakas

Mõte pühapäevaks Toronto Vana-Andrese ko…

Patuste koja õnnistus 1. Ja kui Jeesus jõudis Jeerikosse, läks ta sealt läbi.2. Ja vaata seal oli m...

NÄDALA PORTREE - Kristina Agur: ,,Naudin Austria ilusat loodust.“

NÄDALA PORTREE - Kristina Agur: ,,Naudin…

Kristina Maria Agur on Kanada-Eesti juurtega metsosopran. Ta õppis McMasteri ülikoolis keskkonnatea...

Peeter Tinitsa kirjanduslik debüüt

Peeter Tinitsa kirjanduslik debüüt

Meieni on jõudnud sõnum, et Peeter Tinits on astunud oma kadunud isa jälgedesse ja tuleb lähitulevi...

Kanada päevik - Sõnajalaõit otsides

Kanada päevik - Sõnajalaõit otsides

Et meie ei saa tänavu koos kas Seedriorul, Jõekäärul, Kotkajärvel – ka Lättemäel, Lakewoodis jaanit...

Rapla Kirikumuusika festivalil esitatakse Arvo Pärdi ja Pärt Uusbergi loomingut

Rapla Kirikumuusika festivalil esitataks…

2. juulil algab XXVIII Rapla Kirikumuusika festival Rapla Maarja-Magdaleena kirikus unikaalse hübri...

TESS - Kotkajärve

TESS - Kotkajärve

Aastakoosolek. Kehtiva eriolukorra tõttu on Toronto Eesti Skaudisõprade Seltsi (TESS) aastapeakooso...

Experience Center Tuuletorn opened in Hiiu County

Experience Center Tuuletorn opened in Hi…

ERR, June 2020An experience center known as Tuuletorn was opened in Hiiu County on June 1, with the...

Ruth (Küng) McFarlane lauded for successfully coping with COVID-19 crisis

Ruth (Küng) McFarlane lauded for success…

The Durham Region News recently published an article entitled “How Glen Hill Strathaven beat COVID-...

MÄRKMIK - Suvine päikeseseisak Kotkajärvel

MÄRKMIK - Suvine päikeseseisak Kotkajärv…

Pööripäevalõke süüdati Kotkajärve Anton Õunapuu väljakul laupäeval 20. jaanikuul veidi enam kui tun...

Meelelahutust: Volli veste - Jaanimull

Meelelahutust: Volli veste - Jaanimull

Iseenda kolu vaevata, no mis mõtet. Harjund juba, et teised mõtlevad mo eest. Meil mulisejail nüü...

Russia revokes MRP and rejects history

Russia revokes MRP and rejects history

In December of 1989 the Congress of People’s Deputies of the USSR adopted a resolution condemning t...

Eesti Elu Nr. 25 - 26. juuni 2020 - DIGILEHT

Eesti Elu Nr. 25 - 26. juuni 2020 - DIGI…

Vaadake, mida huvitavat saab lugeda 26. juuni 2020.a Eesti Elu /Estonian Life nädalalehest. ...

Võidutuli - Jaanituli 2020

Võidutuli - Jaanituli 2020

Teisipäeval, 23. juunil 2020.a süüdati Toompeal, Kuberneri aias taaskord Võidutuli, mille teekond j...

VIDEO - Veel üks vaatenurk Kodumaale....või kus üldse asub meie Kodumaa...

VIDEO - Veel üks vaatenurk Kodumaale....…

Veel üks vaatenurk Kodumaale....või kus üldse asub meie Kodumaa...

Rahvastikuminister: toetame väliseesti ajalehti, mis aitavad hoida eestlust ka välismaal

Rahvastikuminister: toetame väliseesti a…

Rahvastikuminister Riina Solman ja Kodanikuühiskonna Sihtkapitali (KÜSK) juhataja Anneli Roosalu ku...

Riina Solman: Head kolleegid, eesti kogukonnad üle ilma, kallid sõbrad!

Riina Solman: Head kolleegid, eesti kogu…

Õnnitlen teid Võidupühal, meie riigipühal! Sellega tähistame Eesti võitu baltisaksa Landesveeri väg...

MLI Podcast: DISSECTING RUSSIA'S DISINFORMATION WITH MICHAEL WEISS AND MARCUS KOLGA

MLI Podcast: DISSECTING RUSSIA'S DISINFO…

Like other authoritarian regimes, the Russian government has taken full advantage of the COVID-19 p...

FOTOD - Lasteaia lõpuklassi lastele toimus aastalõpupidu 2020

FOTOD - Lasteaia lõpuklassi lastele toim…

Lasteaia lõpuklassi lastele toimus 13. juunil 2020.a  Toronto Eesti Maja parklas aastalõpupidu...

Avasta kodupaika.... Muirhead’id ja O’Sullivan’id

Avasta kodupaika.... Muirhead’id ja O’Su…

Julgen arvata, et suurem osa Torontos elavatest Eesti Elu lugejatest on külastanud suurt Fairview o...

Eesti Õppetöö keskuse aastakoosolek (2020)

Eesti Õppetöö keskuse aastakoosolek (202…

Eesti Õppetöö Keskus/Estonian Studies Centre (ESC) pidas 11. juunil 2020 oma aastakoosoleku pandeem...

Eha Naylor Awarded 2020 CSLA President’s Award and Chris Phillips Awarded 2020 CSLA Lifetime Achievement Award

Eha Naylor Awarded 2020 CSLA President’s…

Ottawa – June 17, 2020 - The Canadian Society of Landscape Architects (CSLA) is pleased to announce...

Excelling in the Midst of Adversity (Part Two): Interview with Kia Puhm

Excelling in the Midst of Adversity (Par…

A collaboration between Chaordic Design and Estonian LifeFollowing on from last week’s article abou...

Tartu College 50 - The Governance Structure at Tartu College 2020

Tartu College 50 - The Governance Struct…

Starting in 2013, Tartu College and its two sister organizations - the Estonian Studies Centre(ESC)...

Õestun sinuga kaugelt

Õestun sinuga kaugelt

Tartus oli hiljaaegu ja küllap on veel praegugi tänavatel plakatid meenutamaks inimestevahelist kah...

NÄDALA PORTREE - Martin Kiik: isadepäev kulgeb toredas pereringis

NÄDALA PORTREE - Martin Kiik: isadepäev …

Eeloleval pühapäeval on isadepäev. Sel puhul on Eesti Elul suur rõõm intervjueerida üht tublit Kana...

Rahvastikuminister hakkab uurima väliseesti kogukondi

Rahvastikuminister hakkab uurima välisee…

4. juuli 2020 - 10:35 - Rahvastikuminister Riina Solman kuulutas välja hanke leidmaks Eesti vä...

KANADA PÄEV OTTAWAS 2020

KANADA PÄEV OTTAWAS 2020

1. juulil tähistas Kanada riik oma 153ndat sünnipäeva erakordsetes COVID-19 pandeemia tingimustes. ...

VIDEO - Jaanituli Vancouveri eestlaste virtuaalsel jaaniõhtul 2020

VIDEO - Jaanituli Vancouveri eestlaste v…

Vancouveri virtuaalne jaaniõhtu algas laupäeval, 27. juunil kell 7 õhtul Mäeotsal, Missionis, umbes...

Toronto eestlased tänavad....

Toronto eestlased tänavad....

Väino Einola on juba mitmendat aastat võtnud vabatahtlikult oma peale kohustuse, et kevadel istutad...

Northern Birch Credit Union - We are hiring a Member Service Representative

Northern Birch Credit Union - We are hir…

About You: You’re interested in a career in financial services, but want to work in a collaborative...

TESS - Kotkajärve

TESS - Kotkajärve

Aastakoosolek. Kehtiva eriolukorra tõttu on Toronto Eesti Skaudisõprade Seltsi (TESS) aastapeakooso...

Ruth (Küng) McFarlane lauded for successfully coping with COVID-19 crisis

Ruth (Küng) McFarlane lauded for success…

The Durham Region News recently published an article entitled “How Glen Hill Strathaven beat COVID-...

Võidutuli - Jaanituli 2020

Võidutuli - Jaanituli 2020

Teisipäeval, 23. juunil 2020.a süüdati Toompeal, Kuberneri aias taaskord Võidutuli, mille teekond j...

Riina Solman: Head kolleegid, eesti kogukonnad üle ilma, kallid sõbrad!

Riina Solman: Head kolleegid, eesti kogu…

Õnnitlen teid Võidupühal, meie riigipühal! Sellega tähistame Eesti võitu baltisaksa Landesveeri väg...

FOTOD - Lasteaia lõpuklassi lastele toimus aastalõpupidu 2020

FOTOD - Lasteaia lõpuklassi lastele toim…

Lasteaia lõpuklassi lastele toimus 13. juunil 2020.a  Toronto Eesti Maja parklas aastalõpupidu...

Eesti Õppetöö keskuse aastakoosolek (2020)

Eesti Õppetöö keskuse aastakoosolek (202…

Eesti Õppetöö Keskus/Estonian Studies Centre (ESC) pidas 11. juunil 2020 oma aastakoosoleku pandeem...

Tartu College 50 - The Governance Structure at Tartu College 2020

Tartu College 50 - The Governance Struct…

Starting in 2013, Tartu College and its two sister organizations - the Estonian Studies Centre(ESC)...

Õestun sinuga kaugelt

Õestun sinuga kaugelt

Tartus oli hiljaaegu ja küllap on veel praegugi tänavatel plakatid meenutamaks inimestevahelist kah...

FOTOD - 14. juunil avati Põlva raudteejaama juures küüditatutele pühendatud mälestusmärk

FOTOD - 14. juunil avati Põlva raudteeja…

14.juunil 2020.a avati Põlva rauteejaama juures skulptor Jaak Soansi valmistatud mälestusmärk Põlva...

VIDEO - Vana-Andrese & Peetri koguduste ühine surnuaiapüha

VIDEO - Vana-Andrese & Peetri kogudu…

Surnuaiapüha videojumalateenistus - Mt. Pleasant & York Surnuaial - 14. Juunil 2020 Torontos

OTTAWAS TOIMUS BLACK LIVES MATTER RAHUMEELNE MEELEAVALDUS RASSISMI VASTU.

OTTAWAS TOIMUS BLACK LIVES MATTER RAHUME…

Reedel, 5. juunil algusega kell 3 p.l. toimus Kanada pealinnas Ottawas rahumeelene meeleavaldus, av...

Juuni teekonnad vangilaagritesse

Juuni teekonnad vangilaagritesse

9. juuni 2020.a Mitte ainult Eestis, vaid kommunistlik okupatsioonivõim suutis massrepressioon...

Tartu College 50. a juubelile pühendatud viktoriin: Endel Aruja ,,Ära putu!“ pani mängijad mõnusalt muigama!

Tartu College 50. a juubelile pühendatud…

 Nädal tagasi lõppes VEMU korraldatud veebiviktoriin, mis kestis kuus nädalat. Alates 23. apri...

Read more (click on the following topic): Life - Opinion

Sinu käes on kõik mu ajad

Sinu käes on kõik mu ajad

Pühapäeval, 28. juunil 2020.a kogunes Toronto Eesti Baptisti Kogudus jumalateenistusele, m...

Püha Johannese Kooli distantsõppe kogemusest

Püha Johannese Kooli distantsõppe kogemu…

Eestis sai 12. märtsil haridusministri otsusel teatavaks, et uue nädala algusest jäävad kõ...

Marika Blossfeldt propageerib maailmas eesti toitu, saades inspiratsiooni oma Eesti talust

Marika Blossfeldt propageerib maailmas e…

Marika Blossfeldt on tunnustatud tantsija, joogainstruktor, holistiline tervisenõustaja ja...

Excelling in the Midst of Adversity (Part Four): Interview with Margi Taylor Self - A collaboration between Chaordic Design and Estonian Life

Excelling in the Midst of Adversity (Par…

In connection with our last article about thriving as a means to excel in times of adversi...

Uute kohtumisteni, perekond Lainevool!

Uute kohtumisteni, perekond Lainevool!

30. juuni möödumisega kaasnes olulise Jõekääru ajaloo peatüki lõppakord. Rein ja Imbi Lain...

Avasta kodupaika.... Kadunud piirkond Armadale

Avasta kodupaika.... Kadunud piirkond Ar…

Suhteliselt kaugel ida pool Toronto kesklinna on Markhami tänaval põhja poole sõites Steel...

Kanada päevik - Milline naiivsus

Kanada päevik - Milline naiivsus

Vahtralehemaal arutatakse nüüd pingelise elu keerises hetkeseisu kolmandat olulist ja valu...

Another perfect phone call

Another perfect phone call

DON: Is that you Vlad? VLAD: Yes it’s me Donnie. DON: Listen, congrats on your referendum ...

From sea to tarnished sea

From sea to tarnished sea

Some hundred or so people gathered in the early hours of July 1, 2017 in Wells Hill Park, ...

Käesolev veebileht on Eesti Elu paberlehe tellijate toetatud, toeta sinagi ja telli leht juba täna:)

 

Mõte pühapäevaks EELK Vancouveri Peetri koguduse õpetaja Algur Kaermalt - Õpi halastust ja ole rõõmus. Luuka 15:11-32

Mõte pühapäevaks EELK Vancouveri Peetri …

Head lugejad!Ühe firma direktoril läks arvuti rikki ning seetõttu võttis ta õhtul kõne oma...

Uus ingliskeelne raamat Peeter Tinitsalt

Uus ingliskeelne raamat Peeter Tinitsalt…

Arstid päästavad elusid, kui olukorrad võimaldavad ...Koronerid määravad kindlaks kahtlast...

International Influences on Recreation in Estonia

International Influences on Recreation i…

“Parim kink on elamus!” signs off an email newsletter from Piletilevi. “The best gift is a...

Jaaniöö and Singing

Jaaniöö and Singing

Midsummer is inspirational! I first experienced midsummer eve bonfires held in the Estonia...

We're Listening with EMW: Duo Ruut's Face-to-Face Musical Synthesis

We're Listening with EMW: Duo Ruut's Fac…

With Estonian Music Week, one of our hopes is to bring newer artists and artists we don't ...

Mõte pühapäevaks Toronto Vana-Andrese koguduse õpetaja Kalle Kadakas

Mõte pühapäevaks Toronto Vana-Andrese ko…

Patuste koja õnnistus 1. Ja kui Jeesus jõudis Jeerikosse, läks ta sealt läbi.2. Ja vaata s...

Rapla Kirikumuusika festivalil esitatakse Arvo Pärdi ja Pärt Uusbergi loomingut

Rapla Kirikumuusika festivalil esitataks…

2. juulil algab XXVIII Rapla Kirikumuusika festival Rapla Maarja-Magdaleena kirikus unikaa...

Experience Center Tuuletorn opened in Hiiu County

Experience Center Tuuletorn opened in Hi…

ERR, June 2020An experience center known as Tuuletorn was opened in Hiiu County on June 1,...

VIDEO - Veel üks vaatenurk Kodumaale....või kus üldse asub meie Kodumaa...

VIDEO - Veel üks vaatenurk Kodumaale....…

Veel üks vaatenurk Kodumaale....või kus üldse asub meie Kodumaa...

 
TEADE
Arvestades praeguse koroonaviiruse levikuga palume oma klientidel võimaluse korral Eesti Elu kontorisse isiklikult mitte tulla, vaid soovide ja murede korral helistada kontorisse 416-733-4550 või saata email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 

Estonian Life

Subscriptions

  
Subscribe to Estonian Life
and support the Estonian community
newspaper in Canada!


Subscriptions in Canada:

Annual - $160
Semi-annual - $87
Three months - $48
Digital - $95/year
Click here to Subscribe!

Payment options:
• By cash or cheque
at the Estonian Life office
Fund transfer
to Estonian Life account
at Estonian Credit Union or via 
their phone
(Phone# 416-465-4659)
• Cheque or money order
written out to 
Estonian Life
Interac e-Transfer® to
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 
PayPal/Credit Card

 
Report an event,
send your story or tip!

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 

 Where to buy
Estonian Life
single copies
in Toronto:

 

  • Estonian Life office (3 Madison Ave. / 310 Bloor St. W.)
  • Estonian House office (958 Broadview Ave)
  • Leaside Pharmacy (close to Suomi Koti, 795 Eglinton Ave. E.)

  

Subscribe now!

 

 
Report an event,
send your story or tip!

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 
Eesti Elu - 3 Madison Ave., Toronto, ON M5R 2S2 - Ajalehe Tellimine - Kuulutuste tellimine - Tel: 416-733-4550 - Fax: 416-733-0944 - e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed. ©2012 - 2020 Eesti Elu. All rights reserved.
Made by CyberQA & Confirmo