Use social media:

VIDEO - Kersti Kaljulaid: on olnud haiget tegemise aasta. Tulgu järgmine helgem!

Foto: ERR video ekraanitõmmis (2020)Foto: ERR video ekraanitõmmis (2020) Ma tunnen suurt nukrust, kui mõtlen sellele, mida kõike võiksime ja peaksime arutama, selmet otse meie parlamendis nautida ebaviisakate rumaluste rääkimist ja sellest tulenevat Pearu-tunnet, ütles president Kersti Kaljulaid Eesti Vabariigi aastapäeva vastuvõtul Ugala teatris peetud kõnes.

Karuldasa jänelevad loomad
Jänestisse kareldavad end
Karustavad jänelmu ja loovad
Jäneskarust kõrgemale end.

Selline väike kokkuvõte eelmise aasta kulgemisest. Nii, nagu asjad tegelikult on. Kui see aga kellelegi tema vaatepunktist või ka enesekohaselt kuidagi ebaõiglane tundus, siis palun – võib ka täpselt vastupidi:

Jäneldasa karulduvad loomad
Karutsedes jänkustavad end
Jänestavad karulmu ja loovad
Karujäntsist kõrgemale end.

Luule roll me elus ongi tänamatult täpselt sõnastada seda, mida üks kõnetekst iialgi ei suuda. Tänan Sind, Valdur Mikita, mu tänast kimbatust kirjeldamast. Eelmise poliitika-aasta olemust maha vaikida ei saa, kuid mu enda sulg on täpseks kirjeldamiseks liig nõrk ning hing väljanaermiseks liig hell. On olnud haiget tegemise aasta. Tulgu järgmine helgem!
Aga oli ka eesti keele aasta. Jätkugu meil armastust oma keele vastu ka edaspidi nii palju, et seda jagada. Jagada kõigi nendega, kes on koos meiega valmis me keelt kõnelema, kuigi sündinud muusse keeleruumi.

Just armastust keele vastu, mitte kohustust riigi ees peame me jagama, sest armastusest sünnib armastust, aga karmid meetmed tekitavad trotsi. Tõsi, väikese keeleruumi hoidmine eeldab ka nõudlikkust me kaasteeliste suhtes, aga eelkõige peavad nad tahtma olla osa meist.

Keele muudavad ligitõmbavaks tema rääkijad. Kauniks selle rahva luuletajad ja laulikud. Kõlavamad sõnamaalingud tõusevad eestlaste käes ikka lauluna lendu. Mullu suvel saime laulukaare all kokku ja näitasime üksteisele, kuidas selle maa keel laulutuules väga hästigi võib, ikka taevani tõustes üles, meil aidata oma olemisele tähendust otsida. Juba 150 aastat.

Sest inimene vajab oma ellu tähendust. Me peame kuhugi püüdma, sest selliseks oleme me loodud.

Pearusid meil paraku ikka leidub

Tanel Toomi "Tõe ja Õiguse" film pani meid möödunud aastal veelkord oma rahva hinge vaatama. Mis teeb meid, eestlasi, õnnelikuks? Kas üks põlvkond peab ennast ohverdama, et järgneval oleks kergem? Ja järgmine omakorda ennast selleks, et eelmine tunneks – nende ohverdus läks asja ette, sest ka nende lapsed jätkavad sealsamas, samamoodi? Kas see on õnn või needus, kui kõik jätkub samamoodi?

Aga kõik ei sõltu ju inimesest endast. On suur õnn kogu rahvale, kui saavutatu vilju ei vii meilt miski suurem, väline hoovus ja saame anda oma lastele edasi oma maa ja selle paremaks tegemiseks tehtud töö niimoodi, et nad saavad edasi ehitada.

Muidugi, kui nad tahavad – armastusega loodut tõenäoliselt tahavad, suurest vaevast sündinud kibedusega kujundatud tulevikku aga pigem mitte.

See lõppev kümnend, 21. sajandi teismeliseaastad, on meie jaoks siin maakera punktis olnud edukas ja õnnelik. 30 aastat rahulikku ja järjekindlat arengut on loonud meis mulje, et meie isiklik ajaloo lõpp on kuidagi käes või käeulatuses. Saatuslik oleks arvata, et võime endale nüüd juba igasuguseid krutskeid lubada, sest see, mis saavutatud, ei saa enam kuhugi kaduda.

Jah, natuke muidugi saame – ega me ju tahagi Vargamäel elada, kus Töö on see, mis kõige tähtsam. Andrese peres osati ka ikka mängida, tõsi, pigem nagu vargsi, et rõõm liiga silma ei paistaks.

Pearu oli pealtnäha justkui lõbusam tegelane, aga tegelikult oli tema naljades ja tegemistes väga kõva annus kibedat kiusu, mis riivas valusasti ja seadis alailma ohtu nii tema enda tööga kui ümberkaudsete pingutusega loodu. Neid Pearusid meil paraku ikka leidub.

Eesti riigi pikaajalise julgeoleku ehitamine peale Nõukogude vägede lahkumist algas päeval, mil peaminister Andres Tarand julges öelda  – Eestil, nii nagu paljudel teistel Euroopa riikidel peale II maailmasõda, tuleb minna edasi piirides, mis erinevad II maailmasõja eelsetest. See ei tähendanud Tartu rahulepingust lahti ütlemist.

Selleta ei oleks meile kunagi avanenud NATO uks. Jah, meil on ikka veel ratifitseerimata piirileping – me peaksime üritama järjepidevalt seda sammu ära teha. Kuid meie toonast kinnitust, et töötame piirilepingu saavutamise nimel, meie siis veel tulevased NATO liitlased uskusid. Me saime NATO-sse ja me pidasime sõna.

Urmas Paet on piirilepingule alla kirjutanud koguni kaks korda. Piirilepingu ratifitseerimist toetavad nii Jüri Ratas kui ka Jüri Luik. Nad kõik on Andresed – kuigi nimeldasa on neist seda vaid see üks, Tarand – kes töötavad selle nimel, et meie lastel oleks turvalisem, parem. Me oleme seda lubanud oma liitlastele: Eestil ei ole territoriaalseid pretensioone oma naabrite suhtes. Aga mis Pearudel sellest.

Eesti riik, andes endale küll aru, et rahvusvaheline õigus on painduvam kui väikeriikidele meeldiks, on siiski püüdnud alati vähemalt ise täita kõiki rahvusvahelisi kokkuleppeid ja iseendale võetud kohustusi selleks, et meil oleks moraalne õigus teistelt sedasama nõuda.

Oleme eelkõige teinud tööd iseendaga, loonud vaba riigi, õigusriigi, andnud võrdsed võimalused kõigile ja olnud hea ning usaldusväärne partner oma sõpradele ning vähemalt järjekindel ja ettearvatav neile, kellega me samameelsed tingimata ei ole.

Selle pea 29 aasta jooksul on meie suhtes tekkinud Usaldus. Eelmisel aastal otsustasid maailma riigid üheskoos, et Eesti väärib kõrgeimat võimalikku usaldust, mida teised riigid saavad ühe väikeriigi vastu üles näidata. 1. jaanuarist võttis Eesti kohustuse ja vastutuse osaleda igapäevaselt kahe aasta jooksul maailma kõige keerulisemates, kõige raskemates ja kõige valusamates aruteludes.

On ka küsitud, milleks meile seda julgeolekunõukogu vaja oli, kui lilled, mis meile 1. jaanuaril justkui ulatati, muutusid kaktusteks juba mõned päevad hiljem. Nii ei tohi meie panust rahvusvahelisse diplomaatiasse vaadata.

Meie töö julgeolekunõukogus ei pidanudki olema lihtne, selleks on meie maailm igal ajahetkel liiga keeruline, valus ja ebaõiglane. Aga me läksime. Samamoodi, nagu lähevad mitu korda aastas meie missioonisõdurid. Samamoodi, nagu tulevad meie juurde NATO liitlaste sõdurid. Tegema oma tööd, mida tehakse ideaalide nimel, teades, et me neid ideaale iialgi päriselt ei saavuta.

Tänu julgeolekunõukogu liikmekohale on maailma kriisid meie ühiskonnas rohkem kõne all. Loodetavasti mõistame seeläbi kodus üha paremini, milline õnn on niisugune rahu ja julgeolek, mis on praegusel Eestil.

Rohutirtsude eeskuju sipelgaid ei kasvata

Oleme harjunud, et meie maailm on ilus, mitmekesine ja liigirikas. Vargamäel kasutada olnud tehnoloogia – peamiselt labidas Sauna-Madise mõhnalistes kätes, Krõõda või Mari hell puudutus palavikus lapse laubal – ei suutnud looduse loomingut, ümbritsevat keskkonda, paraku ka inimese elu teistsuguseks teha.

Praegu me muidugi suudame. Aga nüüd tahame me võimatut – muuta omatahtsi seda, mis meile vaja ja teha seda nii, et samal ajal looduse looming seal, kus see meile oma algses puutumatuses meeldib, ikkagi alles jääb. Nii ei saa. See on võimatu.

Andrese moodi tuleb meie põlvkonnal tööd teha, et järgmistel põlvkondadel ei oleks vaja küsida: "Kuidas te julgesite?". See on raske, paiguti lootusetuna tunduv võidujooks ajaga. Võidujooks muidugi selle nimel, et päästa Maa sellisena, nagu me seda tunneme ja vajame. Aga ka võidujooks selle nimel, et olla esimeste ja nutikamate kohanejate hulgas.

Meil on Vargamäe Andresega võrreldes oluline eelis – meie lapsed lausa nõuavad, et me kõvasti vaeva näeksime ja elusa ning ilusa maa tööstusajastu saastast puhastaksime. Vargamäe lastel oli soovi korral, kuhu minna. Meie omadel ei ole.

Meie lähimad partnerid, kellega toimetame ühisel energiaturul – Põhjamaad – on otsustanud, et nendest saab piisavalt puhast energiat tootev ja isegi eksportiv regioon. Eestil on piisavalt energiaühendusi põhja ja lõunasse, et muutuda passiivselt kliimaneutraalseks. Aga miks me peaksime selles muudatuses leiduvad võimalused kasutamata jätma?

Kui me juba oma energiasüsteemi ümber kujundame, saame kindlasti parandada ka varustuskindlust. Meil oli õnne – sügisene torm Võrus lõppenuks palju hullemini, kui õues oleks olnud käre külm. Aga meie kriisideks valmisoleku plaan seisab juba mitmeid aastaid põhimõtteliselt sahtlis, rahatuna.

Kulutuste järgi SKT-st ja meie Kaitseväe arengukavast tulenevalt suudab Eesti ennast kindlasti kaitsta liitlasvägede saabumiseni ja edasi nende toel. Aga pudelikael on kardetavasti täna hoopis mujal. Kuidas saada hakkama, kui tankla, kust võiks tuua kütust haigla generaatorile, ei tööta, sest elektrit ei ole?

Riigina suhtume oma tulevikukatsumustesse ikka nagu rohutirts, kes talvevaru kogumise asemel muretult siristab. Võib-olla on meie läheduses mõni abivalmis sipelgas, mine tea, aga suurema ulatusega looduskatastroofi puhul on oht, et sipelgatel meie piirkonnas on täpselt samal ajal vaja täpselt sama varustust.

Kui riik suhtub nõnda, et kriisi ei pruugi kunagi tulla, tormituuled võivad Eestist alati mööda minna, laiaulatuslikud metsatulekahjudki toimuvad ikka kusagil mujal ja isegi pensionipõlveks kogumise osas võib igaüks vabalt ümber mõelda – siis mõjutab see kodaniku mõttemaailma. Rohutirtsude eeskuju sipelgaid ei kasvata.

Meil oleks tegelikult tarvis oma turvatunde jaoks senisest enamgi säästa. Muidugi vajame me hoolduskindlustust, mis tagaks mitte ainult patsiendi, aga ka teda aitavate inimeste inimväärse toimetuleku.

Sest kuigi meie abi vanuritele ja puuetega inimestele kasvab ja areneb viimasel ajal päris kenasti, mõistmist tuleb justkui juurde, siis praeguste ressursside juures ei saa kuidagi öelda, et hooldajad, nende emotsionaalselt ja füüsiliselt rasket tööd arvestades, saaksid õiglast palka.

Aga kuidas ikkagi nii olulisi uusi kindlustunde sambaid istutada vast väljajuuritud pensionisambast jäänud auku? Kes veel usub riigi pikaajalist lubadust?


Meie ettevõtjad saavad hakkama

Vahel tundub meile, et see, mis Eestiga on kolmekümne viimase aasta jooksul toimunud, eriti viimase kümnendi kiire majanduslik areng, on tulnud justkui iseenesest. Et see kõik juhtunuks niikuinii.

Tegelikult on Eesti majanduslikult edukas ja turvaline riik sellepärast, et pidevalt ja ühtegi valimistsüklit raiskamata on osatud leida häid ideid. Praegu tundub meie nutika seadusloome masinavärk kinni jooksnud olevat, mis võib kätte maksta 10-20 aasta perspektiivis.

Eesti vajab lubavat seadusandlust selle jaoks, et võtta kiiresti kasutusele uusi tehnoloogiad, lasta tehisintellektil õppida suurtest andmemahtudest, kaevandada nii riigi kui eraettevõtete käes olevaid andmeid iga inimese seisukohalt turvaliselt. Selleta ei saa areneda tulevikku sobituv majandus, mis toetaks kõrgeid palku ega saastaks loodust.

Väga vähe oleme möödunud aastal arutanud, kuidas sisuliselt parandada Eesti konkurentsivõimet just tehnoloogiasektoris. Konkurentsivõime, sõbrad, see ei juhtu, seda luuakse.

Põhjendatud on ka küsida, kuidas tulevad toime majanduse traditsioonilisemad valdkonnad, sest need on sama tähtsad. Meie ettevõtjad on ülimalt paindlikud, nutikad ja leidlikud. Eesti Panga andmetel tuli 2018. aasta majanduskasvust kolmandik võõrtööjõu arvelt, kuigi selle kasutamine on meil piiratud. Eelmisel aastal juba pool. Meie ettevõtjad saavad hakkama. Ega Vargamäe Andreski ise kraavi visanud, mis seal salata.

Aga on murekohti. Näiteks uuematel puidutöötlemise tehnoloogiatel põhinevad Eesti ettevõtted saavad maailmaturul hästi hakkama, aga puidusektor tervikuna hakkab vaikselt kaotama neid, kellele pidev tehnoloogiline uuenemine üle jõu on käinud.

Kuidas me aitame puidu-, tekstiili- ja teistel tootvatel ettevõtetel oma tehnoloogiat muuta? Või siis oma tootmisalast kogemust hoopis maailma odavamatesse tootmispaikadesse kolida?

Kui Soome riigi SKT inimese kohta 1997. aastal oli sama suur kui meil täna, panustasid nemad teadusesse 2,7 protsenti oma SKT-st. Rootsi aga vastavalt 1995. aastal koguni 3,1 protsenti. Seepärast polegi Rootsi ja Soome praegu mitte lihtsalt ühed keskmised Euroopa majandused, vaid maailma rikkaimad riigid.

Otsustades Eesti riigi panuse järgi teadus-arendustegevusse, oleme meie pigem rahuldumas sellega, mis meil on. Seda pole vähe, maailma üldist pilti arvestades on seda isegi väga palju.

Aga me ju tahame, et elu läheks edasi, läheks edasi puhastel tehnoloogiatel põhineva majanduskasvu abil!

Millega Sa tegeled, armas riigikogu?

Ma tunnen suurt nukrust, kui mõtlen sellele, mida kõike võiksime ja peaksime arutama, selmet otse meie parlamendis nautida ebaviisakate rumaluste rääkimist ja sellest tulenevat Pearu-tunnet.

13. jaanuari Õhtuleht kirjutab: "Üllatus Riigikogus: peaminister Ratas ja opositsioon suutsid ärapanemise vahele ka asjalikku arutelu pidada". Kuidas me selleni jõudsime? Millal muutus asjalik debatt mees-hammustas-koera-tüüpi uudisväärtuslikuks sündmuseks?

Millega Sa tegeled, armas riigikogu? Meil on ju parlamentaarne riik, mitte keegi peale Sinu ei saa Eesti arengut eest vedada! Sul on palju vabadust ja palju õigusi, muuhulgas võimalus moodustada Eestile valitsus ja iga Sinust loodud valitsus on kahtlusteta ja kõhklusteta legitiimne. Aga sellest veel ei piisa! Palun, tee oma tööd! Kaitse iseenda väärikust, mõista Eesti võimalusi, toetu senisele heale ja ole tulevikuks valmis!

Igal ajajärgul on vaja teha kahte sorti poliitilist tööd – analüüsida tehtut, parandada mineviku vigu ja märkamata jäämisi ning püüda aimata tulevikku, otsustamaks, mida vajame nüüd selleks, et tulevikuks valmis olla.

30 aastat oleme selgelt paremad olnud edasitormamises ja nõrgemad kõrvalmõjude haldamises. Oleme saanud targemaks – muuhulgas ka läbi meie poliitilise maastiku ümberkujunemise – millist mõju võib avaldada kõrvalmõjude tähelepanuta jätmine.

Ausaid vigu tehakse poliitikas alati. Aus viga, mis ei tulenenud tegijate hoolimatusest, vaid lihtsalt oskamatusest märgata, on regionaalse arengu ebaühtluse, sotsiaalse arengu nõrkuse, kasvõi käest ära väikeste kohtade eluliini – teede – taga. Meil on kohalike omavalitsuste rahastamise mudel, milles on liiga vähe ruumi iseseisvaks otsustamiseks.

Peame neid vigu parandama, aga ei saa ka loobuda tuleviku püüdmisest.

Head asjad ei ole meiega juhtunud, me oleme need asjad võimalikuks teinud. Otsustades ja luues, poliitilistes vaidlustes ja sealt sündinud kompromissides. Kõik see, millele täna tõmbame joone alla ja ütleme – küll on hästi tehtud, on meie enda töö tulemus. Ja kõik see, millele ei saa, on samuti meie enda tegemata jätmiste tulemus.

Riigikogu Pearud teevad oma valijale suurima võimaliku karuteene – nende tehtud asjalikkegi ettepanekuid ei kuulda, kui nad on teised inimesed lukku solvanud. Ja eriti kurb on kuulda, et tihti lähevad nii solvaja kui ka solvuja seejärel koos kohvile, tehtud tööga justkui rahul olles, võib-olla andmata iseendalegi aru, et tulemust – Eesti elu edasi viivat otsust – ju ei tulnud.

Lõpetaksin Lennart Meri sõnadega: muutuvas maailmas võidab see, kes maailmaga kaasas käib, käib natukene kiiremini kui maailm. Jõuab maailmast ette, oskab ette näha neid küsimusi, neid lahendusi, mida elu talle ette seab.

Aga tänapäeval peab siia lõppu kindlasti juurde lisama väikese soovituse ka selle kohta, kuidas tuleviku aimamise vaidlustes tülli minemata Eesti elu edendada. Oskar Loorits, Eesti Rahvaluule Arhiivi rajaja, on kirjutanud:

Linnuriigi kirev mitmekesidus pole ässitand meie esivanemaid
vastastikusele vaenule, vaid just sallivusele ja iga linnu erineva laulu
õigustamisele ühises üldises eluorkestris, kus heliderikkus ei
kahjusta, vaid aina suuremat mõju saavutab, kui aga paremat
koosmängu osataks organiseerida. 

Igal linnul oma laul. Hoiame meie kallist Eestit! 


Kersti Kaljulaid, Eesti Vabariigi president

DIGITAL Estonian Life No. 13 - April 3, 2020 Take a look at other digital issues here:
Eesti Elu Nr. 12 - 27. märts 2020 - DIGILEHT
Eesti Elu Nr. 11 - 20. märts 2020 - DIGILEHT
Eesti Elu Nr. 10 - 13. märts 2020 - DIGILEHT

 

All issues with table of contents available here: https://issuu.com/estonianlife

Any questions or comments - email us at digi@eestielu.ca


 

EANC-EKN Joint Statement about COVID-19 Disinformation

EANC-EKN Joint Statement about COVID-19 Disinformation

April 4, 2020 The COVID-19 virus, also known as the corona virus, has caused great disruptions in all of our lives. Businesse...

150-aastane Eesti Üliõpilaste Selts alustab oma juubeliaastat

150-aastane Eesti Üliõpilaste Selts alustab oma juubeliaastat

Eesti vanim üliõpilasorganisatsioon Eesti Üliõpilaste Selts (EÜS) avas möödunud nejapäeval oma juubeliaasta. Eestis väljakuulutatu...

Eesti Elu teade

Eesti Elu teade

Eesti Elu kontor Tartu College’i hoones ei ole praegu külastajatele avatud. Palun kasutage lehe kontoriga suhtlemiseks telefoni: 4...

Eesti Maja 60. aastapäev

Eesti Maja 60. aastapäev

1. aprill 2020 märgib Toronto Eesti Maja 60. aastapäeva. Lootsime, et saame seda verstaposti ühiselt tähistada, kuid Covid-19 krii...

JÄÄB ÄRA - Metsatöll tuleb aprillis Põhja-Ameerikasse tuuritama

JÄÄB ÄRA - Metsatöll tuleb aprillis Põhj…

JÄÄB ÄRA.Vaata siit: Metsatöll Live-Stream Concert "Party Time During The Plague" (Mar 20, 202...

NB! NEW DATE: LIVE STREAM LECTURE - Liberation or salvation? The Vormsi/Ormsö Estonian Swedes between Swedish Evangelism and Russian Orthodoxy - April 8 at 7pm (EST).

NB! NEW DATE: LIVE STREAM LECTURE - Libe…

NB! NEW DATE: Wednesday, April 8, 2020 at 7pmJoin the on-line lecture in Youtube Live: ht...

Muhu muuseum otsib ulgumuhulasi

Muhu muuseum otsib ulgumuhulasi

,,Saarte Hääl“ avaldas 16.01.2020 artikli Muhu muuseumi selleaastase uurimisteema põhisihist. Nimel...

Tartu College from Concept to Reality – Vision, Opportunity and Risk

Tartu College from Concept to Reality – Vision, Opportunity and Risk

Tartu College(TC) started its first full year of operation as a student residence September 1970. Its location was ideal for stude...

“Time Machine: Georg Ots and the Growth of Post-War Opera in Estonia and Canada”

“Time Machine: Georg Ots and the Growth of Post-War Opera in Estonia and Canad…

Georg Ots was born 100 years ago, on the 21st of March 1920. In his life, he projected his powerful baritone voice into the cultur...

Estonian Centre Project Update - Update on the IEC and the COVID-19 pandemic

Estonian Centre Project Update - Update on the IEC and the COVID-19 pandemic

Amid the current COVID-19 pandemic, the International Estonian Centre (IEC) project team is continuing its work while closely mo...

Eesti Sihtkapital Kanadas stipendiaat - Krista Poolsaar

Eesti Sihtkapital Kanadas stipendiaat - Krista Poolsaar

Krista Poolsaar on üks seitsmest erakordselt tublist Kanada Eesti kogukonna noorest ESK 2019 stipendiaadist. Krista Poolsaar õpib ...

Juhtkiri - Hirm ületab mõistuse

Juhtkiri - Hirm ületab mõistuse

Tahes-tahtmata praeguse pandeemia ja ühiskondliku paanikaga tuleb võrdlus Nõukogude Liidu kokkuvarisemisega. Mõlemad kommunismi vi...

Tartu College’i teade seose COVID-19 olukorraga - Tartu College on publikule suletud kuni vähemalt 1. maini 2020.

Tartu College’i teade seose COVID-19 olukorraga - Tartu College on publikule s…

Seoses vajadusega piirata COVID-19 viiruse levikut otsustas Tartu College’i nõukogu, et Tartu College’i G-korrus (seal asuvad saal...

MÄRKMIK - Hoiatus puust ja punaseks

MÄRKMIK - Hoiatus puust ja punaseks

See hoiatav silt on tehtud puust ja punaseks – ühtib täpselt eestikeelse väljendiga, et kui proovida kellelegi midagi sulaselgeks ...

Mõte pühapäevaks - Palmipuudepüha ja Vaikne Nädal

Mõte pühapäevaks - Palmipuudepüha ja Vaikne Nädal

Palmipuudepüha on tänavu 5. aprillil. Juba 9. aprill on Suur Neljapäev, millest on alguse saanud armulaua sakrament. Järgneb Suur ...

Kanada päevik - Virtuaalne elu

Kanada päevik - Virtuaalne elu

  Olude sunnil on neil, kel see võimalik, praegu töökoht kodus. Tänu tehnoloogiale saab kirjatsura meilida kaastööd, ametnik...

Meelelahutus: Karla kalendrisaba - Ühenduses on nõrkus

Meelelahutus: Karla kalendrisaba - Ühenduses on nõrkus

Vanasti üteldi, et ühenduses on jõud. Nüid on kroonu käsud ja korraldused selle pea peale pöörand. Kõik rahvakogunemised on koro...

Controlling the diaspora, Kremlin style (II)

In 2018 it was startling to read British media reports that half of the Russian diaspora in the UK were informers for Russian inte...

Estonian House 60th Anniversary

Estonian House 60th Anniversary

On April 1, 2020, we will mark the 60th anniversary of the Estonian House in Toronto. We had hoped to celebrate this milestone wit...


This website is supported by Estonian Life subscribers, contribute by subscribing today! :)

JÄÄB ÄRA - Metsatöll tuleb aprillis Põhja-Ameerikasse tuuritama

JÄÄB ÄRA - Metsatöll tuleb aprillis Põhj…

JÄÄB ÄRA.Vaata siit: Metsatöll Live-Stream Concert "Party Time During The Plague" (Mar 20, 202...

NB! NEW DATE: LIVE STREAM LECTURE - Liberation or salvation? The Vormsi/Ormsö Estonian Swedes between Swedish Evangelism and Russian Orthodoxy - April 8 at 7pm (EST).

NB! NEW DATE: LIVE STREAM LECTURE - Libe…

NB! NEW DATE: Wednesday, April 8, 2020 at 7pmJoin the on-line lecture in Youtube Live: ht...

Muhu muuseum otsib ulgumuhulasi

Muhu muuseum otsib ulgumuhulasi

,,Saarte Hääl“ avaldas 16.01.2020 artikli Muhu muuseumi selleaastase uurimisteema põhisihist. Nimel...

Estonian House 60th Anniversary

Estonian House 60th Anniversary

On April 1, 2020, we will mark the 60th anniversary of the Estonian House in Toronto. We had hoped ...

Seedrioru announcement

Seedrioru announcement

Dear Families, We remain optimistic about a summer season unaffected by COVID-19, and continue to a...

Eesti Keskuse Projekti Teade - IEC ja COVID-19 pandeemia

Eesti Keskuse Projekti Teade - IEC ja CO…

International Estonian Centre (IEC) meeskond jätkab COVID-19 pandeemia ajal oma tööd, jälgides ...

Eesti Keskuse Projekti Teade - Uue keskuse esindajad rääkisid infokoosolekul kõigist verstapostidest, kuhu on jõutud 

Eesti Keskuse Projekti Teade - Uue kesku…

Töö International Estonian Centre (IEC) osas on läinud täiskäigul edasi. Toronto Eesti Majas 10...

Eesti Elu Nr. 13 - 3. aprill 2020 - DIGILEHT

Eesti Elu Nr. 13 - 3. aprill 2020 - DIGI…

Vaadake, mida huvitavat saab lugeda 3. aprilli 2020.a Eesti Elu /Estonian Life nädalalehest. ...

VIDEO - VEMU Lecture Series: Barbara Habib - An Introduction to the Baltic Germans of Canada

VIDEO - VEMU Lecture Series: Barbara Hab…

October 12, 2014 - Barbara Habib at Tartu College with her lecture about Baltic Germans in Canada.

KUULA - Andres Kasekamp: Kanada hääl. Piirid, saared, Furtado (31.03.2020)

KUULA - Andres Kasekamp: Kanada hääl. Pi…

Kanada hääl. Piirid, saared, Furtado. Kommenteerib, informeerib ja presenteerib Toronto ülikooli p...

FOTOD - LÄTI NÄITUS KANADA SÕJAMUUSEUMIS

FOTOD - LÄTI NÄITUS KANADA SÕJAMUUSEUMIS

Igal aastal 11. novembril täpselt kell 11 hommikul langeb valgusekiir läbi väikese Kanada Sõjamuuse...

Juhtkiri - Tokiole ei

Juhtkiri - Tokiole ei

Kanada oli esimene riik, kes reageeris nii oma sportlaste kui ka maailma kogukonna huvides, teatade...

NÄDALA PORTREE - Jüri Puusaag: pool sajandit pastorina kahes ühiskonnas

NÄDALA PORTREE - Jüri Puusaag: pool saja…

„Ärme teeme sellest mingit juubelijuttu,“ arvab Toronto Baptisti Koguduse pastor Jüri Puusaag, kui ...

Vabamu kutsub ühiselt looma virtuaalnäitust ,,Ajalugu asjades“

Vabamu kutsub ühiselt looma virtuaalnäit…

Kolmapäeval, 25. märtsil, möödus 71 aastat märtsiküüditamisest. Sellega seoses kutsub okupatsioonid...

Estonian Foundation of Canada Scholarship Profile – Krista Poolsaar

Estonian Foundation of Canada Scholarshi…

Krista Poolsaar is one of 7 exceptional Canadian-Estonian youth to be granted a 2019 EFC Scholarshi...

Northern Birch Credit Union - We are here to help

Northern Birch Credit Union - We are her…

While the Ontario government has declared a state of emergency and is closing all non-essential bus...

We The Nordic

We The Nordic

February 21, 2020, "We The Nordic" was held at The Cotton Factory in Hamilton. The evening event wa...

Kanada päevik - Ontario: suletud

Kanada päevik - Ontario: suletud

Provintsi peaminister Doug Ford on saanud tugeva kriitika osaks, kuna ta on muutnud asju, mida pole...

MÄRKMIK - Sõber või vaenlane?

MÄRKMIK - Sõber või vaenlane?

Lähed parki, metsatukka. See on ju praegusel ohuajal lubatud, kui pead koerajalutajatega vähemalt k...

EV102 celebrations in Montreal

EV102 celebrations in Montreal

In a few words prior to the annual general meeting at the luncheon commemorating the 71st anniversa...

Seedrioru teatab

Seedrioru teatab

Kallid perekonnad,Oleme COVID-19 poolt mõjutamata suvehooaja suhtes optimistlikud ja ikka võtame va...

Mõte pühapäevaks - Kes kannatab, see kaua elab

Mõte pühapäevaks - Kes kannatab, see kau…

Paastuaja viies pühapäev on tänavu 29. märtsil ja seab meie ette kannatuste teema kõige laiemas mõt...

Marcus Kolga: Criticism of the Chinese government's handling of coronavirus is not racism

Marcus Kolga: Criticism of the Chinese g…

By wrapping themselves in ethno-nationalist rhetoric, the Chinese Communist Party often claims that...

Eesti Elu Nr. 12 - 27. märts 2020 - DIGILEHT

Eesti Elu Nr. 12 - 27. märts 2020 - DIGI…

Vaadake, mida huvitavat saab lugeda 27. märtsi 2020.a Eesti Elu /Estonian Life nädalalehest. ...

Meelelahutust: Volli veste - Nahkhiirtest

Meelelahutust: Volli veste - Nahkhiirtes…

Küllalt on juba tõsiselt kirjutatud sellest, et tänu ühe riigi suhtumisesse teatud loomadesse on ...

Controlling the diaspora, Kremlin style

Russia has a lengthy history of compatriots abroad reaching back to the 19th century and stretching...

KUULA - Andres Kasekamp: Kanada hääl. Põlisrahvad (24.03.2020)

KUULA - Andres Kasekamp: Kanada hääl. Põ…

Kanada hääl. Põlisrahvad. Kommenteerib, informeerib ja presenteerib Toronto ülikooli professor And...

Metsatöll Live-Stream Concert "Party Time During The Plague" (Mar 20, 2020)

Metsatöll Live-Stream Concert "Part…

Metsatöll Live-Stream Concert "Party Time During The Plague" (Mar 20, 2020)

VOLUNTEERS NEEDED TO SUPPORT THOSE AFFECTED BY COVID-19 IN OUR COMMUNITY

VOLUNTEERS NEEDED TO SUPPORT THOSE AFFEC…

The Estonian Central Council in Canada, in partnership with The Estonian Foundation in Canada, St. ...

Juhtkiri - Pole vaja olla eestlane, et olla eestlane

Juhtkiri - Pole vaja olla eestlane, et o…

Professor Anu Realo ütleb selgelt ja enesekindlalt, et ,,Õige eestlane on see inimene, kes arvab, e...

Tartu College announcement regarding COVID-19 virus circumstances

Tartu College announcement regarding COV…

Responses to COVID-19 are evolving rapidly. In light of both federal,  provincial and local go...

Statement from the Toronto Estonian House on COVID-19

Statement from the Toronto Estonian Hous…

To our tenants, community, and visitors,We share your concern about the COVID-19 (“coronavirus”) pa...

Peapiiskop kuulutas välja palvepäevad

Peapiiskop kuulutas välja palvepäevad

O T S U STallinn, Toompea 16. märts 2020 nr 20Palvepäevade väljakuulutamineEELK kirikuseadustiku § ...

NB! NEW DATE: LIVE STREAM LECTURE - Liberation or salvation? The Vormsi/Ormsö Estonian Swedes between Swedish Evangelism and Russian Orthodoxy - April 8 at 7pm (EST).

NB! NEW DATE: LIVE STREAM LECTURE - Libe…

NB! NEW DATE: Wednesday, April 8, 2020 at 7pmJoin the on-line lecture in Youtube Live: https:/...

Eesti Elu Nr. 11 - 20. märts 2020 - DIGILEHT

Eesti Elu Nr. 11 - 20. märts 2020 - DIGI…

Vaadake, mida huvitavat saab lugeda 20. märtsi 2020.a Eesti Elu /Estonian Life nädalalehest. ...

Ehatare teade seoses COVID-19 viiruse levikuga

Ehatare teade seoses COVID-19 viiruse le…

Praegusel ajal on Ontario Terviseamet soovitanud, et vanadekodud ja hooldekodud lubaksid külastajai...

Aeg koduseks palvehetkeks

Aeg koduseks palvehetkeks

Elame niisugusel enneolematul ajal, mil pea kogu maailmas on Covid-19 viiruse leviku tõkestamiseks ...

MÄRKMIK - Irdume metsa

MÄRKMIK - Irdume metsa

Päike ikka paistab. Veed vulisevad, loodus sahiseb, kahiseb, kumab. Põhja pool lumehanged veel hing...

Mardi Valgemäe 1935-2020

Mardi Valgemäe 1935-2020

Pühapäeval, 15. märtsil k.a. suri hinnatud eesti teatri-ja kirjandusteadlane USAs Mardi Valgemäe.Ma...

EANC-EKN Joint Statement about COVID-19 Disinformation

EANC-EKN Joint Statement about COVID-19 …

April 4, 2020 The COVID-19 virus, also known as the corona virus, has caused great disruptions...

150-aastane Eesti Üliõpilaste Selts alustab oma juubeliaastat

150-aastane Eesti Üliõpilaste Selts alus…

Eesti vanim üliõpilasorganisatsioon Eesti Üliõpilaste Selts (EÜS) avas möödunud nejapäeval oma juub...

Eesti Elu teade

Eesti Elu teade

Eesti Elu kontor Tartu College’i hoones ei ole praegu külastajatele avatud. Palun kasutage lehe kon...

Eesti Maja 60. aastapäev

Eesti Maja 60. aastapäev

1. aprill 2020 märgib Toronto Eesti Maja 60. aastapäeva. Lootsime, et saame seda verstaposti ühisel...

Tartu College from Concept to Reality – Vision, Opportunity and Risk

Tartu College from Concept to Reality – …

Tartu College(TC) started its first full year of operation as a student residence September 1970. I...

Estonian Centre Project Update - Update on the IEC and the COVID-19 pandemic

Estonian Centre Project Update - Update …

Amid the current COVID-19 pandemic, the International Estonian Centre (IEC) project team is conti...

Eesti Sihtkapital Kanadas stipendiaat - Krista Poolsaar

Eesti Sihtkapital Kanadas stipendiaat - …

Krista Poolsaar on üks seitsmest erakordselt tublist Kanada Eesti kogukonna noorest ESK 2019 stipen...

Tartu College’i teade seose COVID-19 olukorraga - Tartu College on publikule suletud kuni vähemalt 1. maini 2020.

Tartu College’i teade seose COVID-19 olu…

Seoses vajadusega piirata COVID-19 viiruse levikut otsustas Tartu College’i nõukogu, et Tartu Colle...

Estonian House 60th Anniversary

Estonian House 60th Anniversary

On April 1, 2020, we will mark the 60th anniversary of the Estonian House in Toronto. We had hoped ...

Seedrioru announcement

Seedrioru announcement

Dear Families, We remain optimistic about a summer season unaffected by COVID-19, and continue to a...

Eesti Keskuse Projekti Teade - IEC ja COVID-19 pandeemia

Eesti Keskuse Projekti Teade - IEC ja CO…

International Estonian Centre (IEC) meeskond jätkab COVID-19 pandeemia ajal oma tööd, jälgides ...

Eesti Keskuse Projekti Teade - Uue keskuse esindajad rääkisid infokoosolekul kõigist verstapostidest, kuhu on jõutud 

Eesti Keskuse Projekti Teade - Uue kesku…

Töö International Estonian Centre (IEC) osas on läinud täiskäigul edasi. Toronto Eesti Majas 10...

FOTOD - LÄTI NÄITUS KANADA SÕJAMUUSEUMIS

FOTOD - LÄTI NÄITUS KANADA SÕJAMUUSEUMIS

Igal aastal 11. novembril täpselt kell 11 hommikul langeb valgusekiir läbi väikese Kanada Sõjamuuse...

Estonian Foundation of Canada Scholarship Profile – Krista Poolsaar

Estonian Foundation of Canada Scholarshi…

Krista Poolsaar is one of 7 exceptional Canadian-Estonian youth to be granted a 2019 EFC Scholarshi...

Northern Birch Credit Union - We are here to help

Northern Birch Credit Union - We are her…

While the Ontario government has declared a state of emergency and is closing all non-essential bus...

EV102 celebrations in Montreal

EV102 celebrations in Montreal

In a few words prior to the annual general meeting at the luncheon commemorating the 71st anniversa...

Seedrioru teatab

Seedrioru teatab

Kallid perekonnad,Oleme COVID-19 poolt mõjutamata suvehooaja suhtes optimistlikud ja ikka võtame va...

VOLUNTEERS NEEDED TO SUPPORT THOSE AFFECTED BY COVID-19 IN OUR COMMUNITY

VOLUNTEERS NEEDED TO SUPPORT THOSE AFFEC…

The Estonian Central Council in Canada, in partnership with The Estonian Foundation in Canada, St. ...

Read more (click on the following topic): Life - Opinion

Juhtkiri - Hirm ületab mõistuse

Juhtkiri - Hirm ületab mõistuse

Tahes-tahtmata praeguse pandeemia ja ühiskondliku paanikaga tuleb võrdlus Nõukogude Liidu ...

MÄRKMIK - Hoiatus puust ja punaseks

MÄRKMIK - Hoiatus puust ja punaseks

See hoiatav silt on tehtud puust ja punaseks – ühtib täpselt eestikeelse väljendiga, et ku...

Kanada päevik - Virtuaalne elu

Kanada päevik - Virtuaalne elu

  Olude sunnil on neil, kel see võimalik, praegu töökoht kodus. Tänu tehnoloogiale s...

Meelelahutus: Karla kalendrisaba - Ühenduses on nõrkus

Meelelahutus: Karla kalendrisaba - Ühend…

Vanasti üteldi, et ühenduses on jõud. Nüid on kroonu käsud ja korraldused selle pea peal...

Controlling the diaspora, Kremlin style …

In 2018 it was startling to read British media reports that half of the Russian diaspora i...

KUULA - Andres Kasekamp: Kanada hääl. Piirid, saared, Furtado (31.03.2020)

KUULA - Andres Kasekamp: Kanada hääl. Pi…

Kanada hääl. Piirid, saared, Furtado. Kommenteerib, informeerib ja presenteerib Toronto ü...

Juhtkiri - Tokiole ei

Juhtkiri - Tokiole ei

Kanada oli esimene riik, kes reageeris nii oma sportlaste kui ka maailma kogukonna huvides...

NÄDALA PORTREE - Jüri Puusaag: pool sajandit pastorina kahes ühiskonnas

NÄDALA PORTREE - Jüri Puusaag: pool saja…

„Ärme teeme sellest mingit juubelijuttu,“ arvab Toronto Baptisti Koguduse pastor Jüri Puus...

Kanada päevik - Ontario: suletud

Kanada päevik - Ontario: suletud

Provintsi peaminister Doug Ford on saanud tugeva kriitika osaks, kuna ta on muutnud asju, ...

Käesolev veebileht on Eesti Elu paberlehe tellijate toetatud, toeta sinagi ja telli leht juba täna:)

 

“Time Machine: Georg Ots and the Growth of Post-War Opera in Estonia and Canada”

“Time Machine: Georg Ots and the Growth …

Georg Ots was born 100 years ago, on the 21st of March 1920. In his life, he projected his...

Mõte pühapäevaks - Palmipuudepüha ja Vaikne Nädal

Mõte pühapäevaks - Palmipuudepüha ja Vai…

Palmipuudepüha on tänavu 5. aprillil. Juba 9. aprill on Suur Neljapäev, millest on alguse ...

VIDEO - VEMU Lecture Series: Barbara Habib - An Introduction to the Baltic Germans of Canada

VIDEO - VEMU Lecture Series: Barbara Hab…

October 12, 2014 - Barbara Habib at Tartu College with her lecture about Baltic Germans in...

Vabamu kutsub ühiselt looma virtuaalnäitust ,,Ajalugu asjades“

Vabamu kutsub ühiselt looma virtuaalnäit…

Kolmapäeval, 25. märtsil, möödus 71 aastat märtsiküüditamisest. Sellega seoses kutsub okup...

We The Nordic

We The Nordic

February 21, 2020, "We The Nordic" was held at The Cotton Factory in Hamilton. The evening...

Mõte pühapäevaks - Kes kannatab, see kaua elab

Mõte pühapäevaks - Kes kannatab, see kau…

Paastuaja viies pühapäev on tänavu 29. märtsil ja seab meie ette kannatuste teema kõige la...

Metsatöll Live-Stream Concert "Party Time During The Plague" (Mar 20, 2020)

Metsatöll Live-Stream Concert "Part…

Metsatöll Live-Stream Concert "Party Time During The Plague" (Mar 20, 2020)

NB! NEW DATE: LIVE STREAM LECTURE - Liberation or salvation? The Vormsi/Ormsö Estonian Swedes between Swedish Evangelism and Russian Orthodoxy - April 8 at 7pm (EST).

NB! NEW DATE: LIVE STREAM LECTURE - Libe…

NB! NEW DATE: Wednesday, April 8, 2020 at 7pmJoin the on-line lecture in Youtube Live:&nbs...

Kanada-eestlaste üks lemmiklaulukoor sai 75-aastaseks 

Kanada-eestlaste üks lemmiklaulukoor sai…

3. märtsil möödus 75 aastat Tartu Ülikooli Akadeemilise Naiskoori asutamisest 1945.a helil...

 
TEADE
Arvestades praeguse koroonaviiruse levikuga palume oma klientidel võimaluse korral Eesti Elu kontorisse isiklikult mitte tulla, vaid soovide ja murede korral helistada kontorisse 416-733-4550 või saata email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 

Estonian Life

Subscriptions

  
Subscribe to Estonian Life
and support the Estonian community
newspaper in Canada!


Subscriptions in Canada:

Annual - $160
Semi-annual - $87
Three months - $48
Digital - $95/year
Click here for other subscription options!

Payment options:
• By cash or cheque
at the Estonian Life office
Fund transfer
to Estonian Life account
at Estonian Credit Union or via 
their phone
(Phone# 416-465-4659)
• Cheque or money order
written out to 
Estonian Life
Interac e-Transfer® to
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 
PayPal/Credit Card

 
Report an event,
send your story or tip!

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 

 Where to buy
Estonian Life
single copies
in Toronto:

 

  • Estonian Life office (3 Madison Ave. / 310 Bloor St. W.)
  • Estonian House office (958 Broadview Ave)
  • Leaside Pharmacy (close to Suomi Koti, 795 Eglinton Ave. E.)

  

Subscribe now!

 

 
Report an event,
send your story or tip!

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 
Eesti Elu - 3 Madison Ave., Toronto, ON M5R 2S2 - Ajalehe Tellimine - Kuulutuste tellimine - Tel: 416-733-4550 - Fax: 416-733-0944 - e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed. ©2012 - 2020 Eesti Elu. All rights reserved.
Made by CyberQA & Confirmo