Meelelahutus: Karla kalendrisaba - Valeraha

Kargu KarlaKargu Karla
Ei tea, kes selle sõna välja mõtles. Väga tark inime see ei saand olla, sest kui on olemas vale raha, siis peab olema ka õige raha. Aga minu arust seda jusku ei olegi. Kõik, mis rahaga ühenduses, paistab olevat vale. Raha on ju siin ilmas küll ja küll, aga kõik on vales taskus. Kui tasku juhtubki olema õige, siis on see valede pükste külge õmmeldud. Ja kui ka püksid peaksid olema õiged, siis on nad kindlaste vale mehe jalas. Püksid vales jalas, raha vales käes. Küll see vale käsi juba vale taskuni jõuab, vale raha välja kougib ja vale asja eest välja annab.

Aga jutud, mis raha kohta kõneldasse, need on küll õiged. Ma olin veel poisike, kui üks õpetaja kõneles rahast. Ma ei mäleta enam, kas ta oli kooliõpetaja vai kirikuõpetaja, aga ästi õpetlikult kõneles ta küll. Ütles, et lapsed, pidage meeles, et raha ei ole elus peamine. No ma olin ea ja viisakas laps, pidasingi meeles, kuigi aru ei saand. Terve pika elu ei saand aru, aga meeles seisis ja sellest oli kasu. Nüid, kus enam muud teha ei ole kui mõtelda (ei jaksa, noh), saan täpselt aru. Raha ei ole muidugi peamine, peamine on ikke rahapuudus.

Üks teine ütelus oli vanarahval veel: raha on ea sulane, aga paha peremees. No see on kah õige. Sulane on käsutäitja, aga peremees on käsutaja. Kui sul juhtub raha olema, siis ikke tahaks seda käsutada. Aga mina olen tähele pand, et raha on enamasti nisukeste inimeste käes, kes lasevad rahal ennast käsutada. Akkavad vabatahtlikult orjaks, küürutavad kopika ees. Laske silmad ringi käia, sõbrad, küll näete, et mul on õigus.

Aga selles, mida aeg-ajalt seitungites raha kohta kirjutatasse, ma natuke kahtlen. Jutt on nisuke, et politsei olla avastand, et kuskil olla inimesed teind valeraha. Ju neil politseimeestel siis igav oli, pold midagi muud avastada. Kuda nad said valeraha teha, ma ju kohe alguses ütlesin, et õiget pole olemaski. Vata asi on oopis nii, et raha teeb vale inimesi. Seda juhtub elus küll. Vaesest peast on inime õige, aga nigu äkiste liiga palju raha saab, olgu siis loteriiga vai muidu kavala kauba ja petise tööga, läheb kõveraks ehk valeks. Ja sellele ei akka politsei võim kah pääle. Vale inime ei ole seaduse vastane, kuigi kuskile ei kõlba.

Ma mõtlen, et kui see raha nii palju pahandust teeb ja ead inimesed ära rikub, siis võiks ta ju anda kõik minu kätte, oleks rahu majas. Vata kus tuli tark ja easoovlik mõte pähe. Kus viga näed laita, seal tule ja aita.


Kargu Karla