Juhtkiri - Hapud marjad

Foto: Peeter Põldre (2019)Foto: Peeter Põldre (2019)
Kanadas märgiti üleriiklikult esmaspäeval, mitmes kohas lumesajus, sajandat korda esimese maailmasõja lõppemist, ka teise, väärikalt kell üksteist, kaheminutise leinaseisakuga, vaikusega. Nii langenuid mälestades, austades nende tähtsust toonitades vabaduse põhimõtete kaitsmisel. Veterane austati, peeti kõnesid, kogunemistel kas mälestussammaste, kenotaafide juures või koolide aulates. Pea kõigil mooniõis rinnas.

Tänavatel seisti respekti avaldades. Paraku tänavu oli leeki lahmatanud mooniõieskandaal. Kuna laupäevaõhtul oli riigis enimvaadatud programmi HNIC ehk hokiõhtu Kanadas esimesel vaheajal populaarses Coach’s Corner, treeneri vaatenurk, värvikas, kontroversiaalne telekommentaator Don Cherry avaldanud arvamust, mis aastal 2019 on lubamatu. Nimelt juhtis ta tähelepanu sellele, et tema silmad pole neid mooniõisi nii ohtralt suurlinnades rinda kinnitanuna näinud. Siis öeldes, et väikelinnades küll.Diatriibis kasutas ta väljendit – teie inimesed. Et tulite siia heaoluriiki ega ole tänulikud neile, kes selle püsimist kaitsesid. Cherry kaitseks tuleb ütelda, et ta on tihti langenud sõdureid esile tõstnud nime ja fotodega. Kuid laupäeval astus ta üle viisakuse ja mõistuse piiri. Kuna ta väljendist sai selgelt välja lugeda, et vihje on immigrantidele, kelle nahavärv ei ole sama kui temal.

Cherry on varemgi neid, keda ta paistab mitte mõistvat, tauninud, tekitanud kära ja poleemikat. Ent seekord oli üleriiklikult protestilaine. 85-aastane Cherry (kelle hüüdnimeks on Grapes, viinamarjad), keda valiti rahvaküsitluses, otsides Vahtralehemaa ajaloo 100 mõjukamat, tähtsamat kuju, seitsmendaks, kinnitades ta populaarsust. Kui ta ainult hokile keskenduks, saaks aru, miks ta on ikka, pea 40 aastat tohtinud riigile oma hokiväliseid arvamusi esitada. Kuid selgelt on ta nö parim enne kuupäev kaua seljataga. Protestitorm oli selliselt võimas, et Sportsnet, telesaate eest vastutav, kes pühapäeval sammugi ei võtnud, sundis Cherry nagu mõnelt poolt lugeda, tagasi astuma, mujal otseselt öeldes ta vallandati. Ning mis päeval, esmaspäeval, Remembrance Day’l, millele just need mooniõied juhivad respekti ja austusega tähelepanu. Milline iroonia.

Kanada on sisserännule ehitatud riik. Ka indigeenid on sisserändajad, ainult esimesed. Ja Kanada multikultuursemale linnale vihjates, kus on pea iga maailmariigi taustaga inimesi linnatänavatel märgata, oli see märkus selgelt rassistlik, poliitiliselt ebakorrektne. Kuigi ehk paljud Cherryga nõustusid, võib arvata, et nemad olid vähemuses.

On populaarne väljendus, sour grapes, kui keegi vingub ja vigiseb. Cherry kaitses ennast teisipäeval, et ta midagi valesti ei öelnud, vihje oli ainult inimestele, mitte rassile. Siin tolerantses riigis miljonitele nii esineda on häbiasi. Võib aga kindel olla, et me pole mehelt viimast arvamust kuulnud.

 


Tõnu Naelapea, Toronto