Juhtkiri - Soome naised juhivad riiki

This is the 76th Government of Independent Finland, Government led by MarinSanna (2019) - Photo via twitter.com/FinGovernmentThis is the 76th Government of Independent Finland, Government led by MarinSanna (2019) - Photo via twitter.com/FinGovernment
Pühapäeval paelus rõõmustav uudis – Soome uueks peaministriks valiti ta oma erakonna poolt 34-aastane Sanna Marin. Noorim peaminister riigi ajaloos, ka hetkel maailmas selline. Tuleb samas aga rõhutada, sotsiaaldemokraadid valisid siseselt ta neid juhtima. Seda, kuna endine peaminister Antti Rinne sunniti opositsiooni survel tagasi astuma.

Analoogne sellega, mis Kanadas toimus, kui Brian Mulroney astus peaministri kohalt tagasi enne valimisi. Konservatiivid siseselt valisid Kim Campbelli esimeseks ja ainsaks naissoost peaministriks Vahtralehemaa ajaloos. Ent valimata rahva poolt. Pukis kõigest kuus kuud.


Kui siis valimised Kanadas toimusid, kõrbesid konservatiivid (ja Campbell) ajalooliselt partei kõige viletsama tulemusega läbi. Kanadas on siiski vaid arvestatavalt kaks kolmest parteist võimelised valimisi võitma, valitsust juhtima. Soomes aga on tarvis koalitsioonivalitsust.

Ning seal on just põhjanaabrid maailmale silmad ette teinud. Viie partei koalitsioon Eduskunnas on erakordne, kuna iga erakonna ees seisab naisterahvas. Ning pea kõik on noored, 30-40 aasta vanuse vahel. Vaid üks neist on 55-aastane. Erakordne saavutus, ja annab lootust, et ka mujal valijad seda märkavad.

Kanadas ütles peaminister Justin Trudeau 2015. aastal oma ministreid määrates just seda – vaadake aastaarvu. On 2015 ning selle tõttu oli sooliselt ta teadlikult arvestanud: pooled meeste-, pooled naisterahvad. Kahjuks Trudeau juhtimisstiil igale ministrile ei meeldinud, ja kaks naissoost ministrit astusid tagasi, mis vaid ainult üks liberaalide enamusvalitsuse skandaalidest.

Kanadas on föderaalset parteid juhtinud naistest vaid Elizabeth May, kes roheliste liidrikohalt astus hiljuti tagasi. Küll on olnud näiteks Ontario peaministriks naisterahvas, Kathleen Wynne, kes aga ei leidnud hiljem tänu tegudele rahva toetust ja kaotas võimsalt viimased valimised rahva soovil. Selles on demokraatia võti. Kuigi poliitikud tavaliselt rahvast ei kuula, siis valimiste eel küll. Nii et Marinil on väljakutse, kuigi Eduskunta teda kindlasti ametisse kinnitab.

Euroopa on üldse positiivseks eeskujuks Põhja-Ameerikale. Raudsest Leedist, Margaret Thatcherist, Ühendatud Kuningriikidest peale on olnud teisigi eeskujuks. Thatcher teadagi oli liialt raudne, tekitades brittide leiboristide hulgas streike ja üldiselt pidigi karmi käega valitsema. Nii nagu hetkel Saksamaa kantsler Angela Merkel teeb. Aga naisterahvad mõlemad. Ning neid on poliitikas vajaka. Määravatel kohtadel.

Kanada suurimad ajalehed on juhtinud tähelepanu sellele, et mehed ikka juhivad ettevõtteid ja valitsusi. Et siin maal on ikka sooline ebavõrdsus tugevalt olemas.

Soomes aga juhivad naised. Marini valik on teretulnud. Tahaks, et teised riigidki järgiksid hõimurahva mõistust. Ka valimistel.

 


Tõnu Naelapea, Toronto