Spiraaltorudest ehete tegevus Seedrioru suvekodus

Osa suurtest kasvandikest... Foto: Merike Koger (2019)Osa suurtest kasvandikest... Foto: Merike Koger (2019)

Keskaegset Eesti rõivastust veebis uurides tuli esile rõivakaunistusi traadist keeratud spiraaltorudest. Riina Rammo ja Jaana Ratase artikkel ,,Ühte kadunud tehnikat taastades: spiraaltorudest kaunistused rõivastel“ oli rikkalik informatsiooniallikas. Torukestega kaunistati rõivaid umbes 10.-19. sajandil ja see levis kogu Läänemere idakaldal, lisaks Eestile ka Soomes, Loode-Venemaal, Läti ja Leedu aladel.

 

Eelmisel suvel õnnestus mul osaleda õpitoas meister Jane Nikolai stuudios Maarja Magdaleena Gildis Pärnus. Tuli mõte seda tehnikat jagada Seedrioru laagrilastega. Talve ja kevade jooksul sai vastavat materjali muretsetud, kuid suur takistus seisis ikka ees: kuidas traati torudeks keerata. Appi tuli Mati Raudsepp, kes Pärnus võetud foto järgi valmistas kuus keeramise riistapuud.

 

Laagri esimese nädala jooksul, neljapäeval, 18. juulil ja reedel, 19. juulil, said väiksed ja keskmised kasvandikud valmistada väiksema ripatsi ja suured pisut suurema. Kõik olid hästi tähelepanelikud, töötasid hoolega ning olid uhked oma spiraaltorukestest valmistatud ehete üle.

 

 

Merike Koger, Seedrioru


Väiksemad kasvandikud... Foto: Merike Koger (2019)Väiksemad kasvandikud... Foto: Merike Koger (2019)