Kui palju autosid on tegelikult pargitud Eesti Maja parklas?

Tuleb välja, et sellele näiliselt lihtsale küsimusele on mitu erinevat vastust, mis erinevad üksteisest märkimisväärselt. Markus Alliksaar toob oma kirjutises ,,Lugu kahest parkimisuuringust“ (EE #39, 27.09.2019, lk 5) esile, et Madisoni projekt on läbi viinud mitte ühe, vaid koguni kaks parkimisuuringut, olgu küll, et mõlemad uuringud sisaldavad mitmeid märkimisväärseid metoodilisi vigu. See jättis ikkagi rippuma õhku küsimusmärgi, kui palju autosid on tegelikult pargitud praeguse Eesti Maja parkimisplatsil.

 

Esimene parkimisuuring, läbi viidud LMM Engineeringu poolt, teatas, et maksimaalkasutus leidis aset teisipäeva pärastlõunal kella 16.30 ja 17.00 vahel, kui kasutusel oli 12 parkimiskohta. Teine parkimisuuring LEA Consulting poolt teatas, et maksimaalselt oli kasutatud 19 kohta laupäeval kell 15.30 ja 36 kohta teisipäeval kell 16.30.

 

Oma arvamusloos tõi välja Markus Alliksaar, et LEA Consulting on teinud oma parkimisuuringus vea, et ,,parkimiskasutust uuriti suvel, kui enamus Eesti Maja tegevusest on madalseisus.“ LEA Consulting sellega ei nõustu, teatades, et ,,kuigi on arusaadav, et andmed, millel see uuring põhineb, on kogutud augustis ja need andmed võivad erineda andmetest kogutud sügisel, talvel või kevadel, on siiski teada, et praeguse Eesti Maja parkimisvajadus on suhteliselt ühtlane läbi terve aasta.“

 

LMM Engineering uuring oli tehtud märtsikuus, väljaspool madalat suveperioodi. Kuidas LMM Engineering suutis kokku lugeda ainult 7 autot kell 19.00, kui algas kooli tavaline õppepäev, on müsteerium, millele me vastust tõenäoliselt kunagi ei saa, kuid see oli see number, mis nad avaldasid.

 

Kuna mõlemad uuringud juhtusid ajale, mil kasutus oli madal, siis püstitatud küsimus jäi endiselt vastamata – mis on tegelik maksimaalne parkimiskasutus? Õnneks on Eesti Maja tegevus pärast Labour Day nädalalõppu jälle täies hoos ja see võimaldas parkimisplatsi jälgida kahe nädala jooksul.

 

Suurim kasutus leidis aset teisipäeval, 10. septembril kell 19.15 – 71 pargitud autot. Teisi vaatlusi erinevatel päevadel:
Neljapäev, 12. september, 19.30 – 54 autot
Laupäev, 14. september – 100% parklat kasutatud Toronto Eesti Ühispanga tegevuse poolt
Teisipäev, 17. september, 20.00 – 40 autot (keskkooli ja gümnaasiumi tunnid jäid ära)
Neljapäev, 19. september, 19.30 – 46 autot
Laupäev, 21. september, 19.30 – 51 autot
Teisipäev, 24. september, 20.30 – 57 autot

 

Need vaatlused ei proovi anda vastust küsimusele, kas Madisoni projekti poolt välja pakutud 0 parkimiskohta on küllalt meie kogukonnale, kuid need vaatlused seavad kahtluse alla eelnevate parkimisuuringute andmed.

 

 

Tauno Mölder, Toronto