Subscribe Menu

Euroopa päeva tähistamine Ottawas

Euroopa päeva tähistati 9. mai õhtul Ottawas imeilusas Kanada Rahvusliku Kunstigalerii suures saalis, kust avanes haruldane vaade Kanada parlamendile. Pidulik üritus oli korraldatud ühiselt Euroopa Liidu Delegatsiooni ja Rootsi Suursaatkonna poolt.

Euroopa Liidu Delegatsioon Kanadas ja Rootsi Suursaatkond korraldasid Ottawas 9. mail Kanada Rahvusliku Kunstigalerii suures saalis Euroopa päeva piduliku tähistamise. Vasakult: Soome suursaadik Kanadas Roy Kennet Eriksson, parlamendi alamkoja spiiker Anthony Rota, Euroopa Liidu suursaadik Kanadas dr. Melita Gabrič ja Rootsi suursaadik Kanadas Urban Ahlin. Foto: ©Ülle Baum

Euroopa Liidu suursaadik Kanadas dr. Melita Gabrič ja Rootsi suursaadik Kanadas Urban Ahlin tervitasid kohale saabunud enam kui 400 külalist, kelle seas olid paljud Kanada valitsuse ja välisministeeriumi esindajad ning suursaadikud kogu maailmast.

Euroopa Liidu (EL) üheks algussätteks oli Prantsuse välisministri Robert Schumani poolt 9. mail 1950.a. esitatud Schumani deklaratsioon, mille tähtsamaks eesmärgiks oli see, et Euroopa rahvad ühineksid majanduse vallas ja ehitaksid üles stabiilse rahumeelse keskkonna Euroopas ning selle ümbruses. Robert Schuman esitas oma visiooniga uue ,,supranational model for Europe“, mille aluseks on Euroopa rahvaste solidaarsus ja vastastikused kohustused.

Schumani deklaratsiooni põhiideedele pööras tähelepanu õhtu sissejuhatavas kõnes Rootsi suursaadik Urban Ahlin. Ta ütles, et Rootsi on käesoleval ajal Euroopa Liidu eesistujariik ning üks ja ainus prioriteet on, et me peame hoidma ühtsust Euroopa Liidus, transatlantilises koostöös ja terves maailmas. Suursaadik lisas, et siin ringi jalutades näeb palju sinist ja kollast, mis on Rootsi lipu värvid, kuid see pole põhjus, miks on meil need värvid siin täna; Euroopa Liidu lipp on samuti sinine ja kollane, kuid see pole samuti põhjuseks – sinine ja kollane on siin selleks, et näidata solidaarsust Ukrainaga.

Oli sümboolne, et laval Kanada ja ELi ning Rootsi lippude kõrval seisis ka Ukraina riigi lipp ja üritusest võttis osa Ukraina suursaadik Yulia Kovaliv. Sel õhtul laulis Ukraina juurtega Ottawa sopran Solomia Chabursky Euroopa hümni, Beethoveni ,,Oodi rõõmule“, mis väljendab Euroopa ideaale, milleks on vabadus, rahu ja solidaarsus.

Euroopa Liidu suursaadik Kanadas dr. Melita Gabrič rõhutas oma Euroopa päeva kõnes, et sel päeval tähistatakse ka suurepärast ja püsivat sõprust ELi ja Kanada vahel – meie suhe pole kunagi olnud tugevam, laialdasem ja kaugeleulatuvam. Ta tänas kõiki ELi liikmesriikide suursaadikuid Kanadas, kes sellele koostööle oma suure tööga panustavad. Suursaadik Gabrič lisas, et ELi ja Kanada vahelise tugeva sõpruse heaks näiteks oli märtsikuus toimunud Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyeni ajalooline visiit Kanadasse – ta oli esimene ELi institutsiooni president, kellel oli au kõneleda Kanada parlamendis, rõhutades ülima selgusega ELi ja Kanada vajadust töötada koos vabaduse, demokraatia ja territoriaalse terviklikkuse nimel. Ta tsiteeris ka president von der Leyeni sõnu: ,,Hard times reveal true friends. And this is what the European Union and Canada are: true friends. The history of our democracies is tied together.“

Parlamendi alamkoja spiiker Anthony Rota õnnitles kõiki koosviibijaid Euroopa päeva puhul Kanada valitsuse nimel, tänas ürituse korraldajaid ja toonitas, et Kanada ja EL on alati olnud partnerid. Ta märkis, et ilusad tulbid, mis juba õitsevad kõikjal Ottawas, on tunnistuseks Kanada ja Euroopa sidemest. Kõneleja rääkis ka ,,Tulip Legacy“ ajaloost – see oli algselt sõjajärgne kingitus Hollandi kuningapere poolt tänutäheks kuninganna Julianale ja printsessidele turvalise elupaiga andmise eest II maailmasõja ajal; täna meenutavad tulbid sõpruse ja lojaalsuse ilu. Ta lisas, et hiljutise Kanada visiidi ajal tuletas Ursula von der Leyen meelde üht olulist joont, mida Kanada ja Euroopa jagavad: mitmekesisust (diversity), tuues välja, et Kanada on riik, mis on avatud kõigile, vaatamata rahvusele, keelele või religioonile – ,,true community of values“.

Anthony Rota toonitas, et see toob meid ka kokku oma pühendumises, et aidata Ukrainat, rahulikku ja suveräänset riiki, saavutada võitu vene vägede invasiooni üle – maailmas, kus erimeelsused viivad konfliktideni, seisavad Kanada ja EL ühiselt demokraatia, keskkonna ja jagatud heaolu toetusel.

Euroopa Päeva tähistamine jätkus pärast ametlikku osa piduliku koosviibimisega Richard Page jazz group‘i muusika saatel.

Sama päeva õhtul olid paljud tähtsamad paigad Vahtralehemaal valgustatud sinistes ja kollastes värvides – nende seas Ottawa linna silt ByWard Market'il, Niagara kosk, CN Tower Torontos jt. Hommikul olid toimunud Euroopa Liidu lipu heiskamise sümboolsed tseremooniad Ottawa linnavalitsuse ees ja Torontos Queen's Park'is.

Maikuu on ka Euroopa kuu Kanadas, mil toimub palju ELi traditsioonidele ja väärtustele pühendatud üritusi ning Ottawas lõpeb see iga-aastase 10. Euroopa Liidu lühifilmide festivaliga (EUSFF) Ottawa Art Gallery's  26.-27. mail. 22 lühifilmi seas on ka Eesti film. Lisainformatsiooni leiab Kanadas toimuvatest Euroopa Liidu üritustest alati: @EUinCanada

Euroopa päev on ja jääb alatiseks eriliseks päevaks kõigile kanadalastele, kel on Euroopa juured.

Eesti suursaadik Margus Rava ja tema abikaasa Tiina Väljaste Euroopa päeva tähistamisel Kanada Rahvusliku Kunstigalerii suures saalis Ottawas. Üritusel viibisid ka majandusatašee Liina Tomlinson ja konsul Anne-Ly Ader Eesti Suursaatkonnast. Foto: ©Ülle Baum

Read more