Subscribe Menu

Ivi Rausi ja Jaak Siku loominguline õhtu kirjanike maja musta laega saalis

Legendaarses musta laega saalis kirjanike majas oli 15. juunil muljeterohke muusikaõhtu. Lauljatar Ivi Rausi ja pianist Jaak Sikk astusid üles omaloomingulise kavaga. Mõlemad kirjutavad nii laulutekste kui muusikat ning nende loomingulises ühises hingamises sündis imeline õhtu, mis jääb kauaks meelde.
Lauljatar Ivi Rausi sai tuule tiibadesse Valge Daami lauluvõistluselt Haapsalus. Praegu õpib ta Eesti Muusika-ja Teatriakadeemias improvisatsioonilist laulmist Anne-Liis Polli ja Anto Peti juhendamisel.
Eesti Kirjanike Liit - www.ekl.ee
*
EMTA improvisatsiooni eriala eestvedajad Anne-Liis Poll ja Anto Pett on eesti muusikaelus kõvad tegijad. Viimasel ajal on nad oma tähelepanu suunanud ühismusitseerimisele ansamblis Free Tallinn Trio. Erakordse hääleulatusega Anne-Liis Polli saadavad ansamblis Anto Pett klaveril ja Imre Sooäär
kitarril ja elekroonilistel pillidel. Seda žanrit, mida need kolm muusikut viljelevad, on ajakirjanduses nimetatud „kaasaegseks improvisatsiooniliseks kammerooperiks”, kus professionaalne muusikakõrv kuuleb ära nii nüüdismuusika kui ka jazzmuusika mõjutused. Free Tallinn Trio on välja andnud ka kaks CD-plaati: „Full Moon” (2007) ja „A Tale” (2010).
Anne-Liis Poll ja Anto Pett on oma improvisatsiooni-vaimustust ka noortesse süstinud. Ivi Rausi on oma kursusekaaslastega esimene, kes on jõudnud magistrantuuri-astmesse. Eriala on lihtsalt veel nii nooruke. Minule jäid Anne-Liis Polli ja Anto Peti tudengid silma UNESCO muusikafoorumi eesti muusikat tutvustaval kontserdil KUMU-s 2011.a. Sellele kontserdile olid esinema valitud parimatest parimad, teiste seas ka pianist Mihkel Poll ja muidugi tütarlastekoor „Ellerhein”, kes üle maailma kokku sõitnud muusikaekspertides suure vaimustuse esile kutsusid. Improvisatsioonilises tudengite ansamblis osales UNESCO muusikafoorumi kontserdil ka pianist Jaak Sikk, kes oli Ivi Rausi muusikaline partner kirjanike majas.
Lauljatar Ivi Rausi on Jaak Siku näol saanud endale võrdväärse partneri. Jaak Sikk on nii akadeemilise kõrgharidusega pianist kui ka helilooja. Viimasel ajal on Sikk süvenenud hääle kasutamise võimalustesse. Väga hästi võttis publik vastu ta vokaalteose „Kolm laulu Doris Kareva luulele”, mille esiettekannet laulis rahvusvahelist klassi kammerlaulja Iris Oja. Irist saatis Trio koosseisus Marten Altrov (klarnet), Theodor Sink (tšello) ja Farištamo Susi (klaver).
Koostöö Ivi Rausiga näitab Jaak Sikku hoopis teisest küljest. Nüüd kuulsime teda kui fantaasiarikast improvisaatorit, kes valdab täiuslikult klaverimängu saladusi. Peale selle kirjutab Jaak ka laulutekste, millele on omakorda muusika kirjutanud lauljatar Ivi Rausi. Ivi kohta võib julgelt väita, et teda ootab ees suurepärane muusikaline karjäär. Tal on hästi omapärane ja meeldesööbiv hääletämber, oskus ennast kuulama panna. Võluva lauljatari sulest on tulnud põnevaid laulutekste, millest võiks kunagi kokku panna isegi luulekogu. Samas on Ivi oma luuletustele ise ka viisid loonud. Klaveriseaded teeb Ivile Jaak Sikk.
Ivi rääkis publikule ka seda, kuidas tema luuletused ja viisid sünnivad. Ta ammutab inspiratsiooni eelkõige loodusest ja vaikusest. Luulet kui niisugust nimetab ta võluvalt „kõiksuse kõnetuseks”. Ja kõiksust oskab Ivi tõesti kuulatada ja sealt saadud inspiratsioonist sündinud laule kuulajatele edasi anda. Kui osata Ivit kellegagi võrrelda, siis ehk Siiri Sisaskiga. On ju Ivigi suuresti iseõppija ja väga omanäolise tunnetusega laulja. Väike samm edasi ja usun, et Ivi Rausil ja Jaak Sikul on varsti oma CD-gi lauale panna.

Sirje Vihma-Normet