Subscribe Menu

Jaapani-Kanada peaministrite kohtumine Ottawas

Tihendamaks ja tugevdamaks Jaapani ja Kanada vastastikuseid suhteid, viibis Jaapani peaminister Fumio Kishida Ottawas 11. ja 12. jaanuaril ametlikul visiidil.

12. jaanuari pärastlõunal toimus Ottawas Jaapani ja Kanada peaministrite kohtumise raames pressikonverents. Foto Jaapani peaminister Fumio Kishida ja Kanada peaminister Justin Trudeau vastamas ajakirjanike küsimustele National Arts Centre (NAC) O’Born saalis. Foto: © Ülle Baum
12. jaanuari pärastlõunal toimus Ottawas Jaapani ja Kanada peaministrite kohtumise raames pressikonverents. Foto Jaapani peaminister Fumio Kishida ja Kanada peaminister Justin Trudeau vastamas ajakirjanike küsimustele National Arts Centre (NAC) O’Born saalis. Foto: © Ülle Baum

Möödunud neljapäeval Parlamendimäel toimunud kohtumisel arutasid Kanada peaminister Justin Trudeau ja Jaapani peaminister Fumio Kishida kahe riigi vastastikuste majandus- ja kaubandussuhete potentsiaali võimalusi ning kinnitasid vajadust tugevdada koostööd rahu ja stabiilsuse kindlustamiseks India-Vaikse ookeani piirkonnas, aga ka kogu maailmas.

Kishida teatas kohtumisel, et Jaapan on otsustanud oma riigi kaitsekulutusi tunduvalt suurendada. Nimelt esmakordselt viimase kümne aasta jooksul võttis 2022. a. detsembrikuus Jaapani valitsus vastu uue otsuse, mille kohaselt riigi 2023. rahandusaasta eelarves on kaitseministeeriumile ette nähtud ligi 51 miljardit dollarit, mis on enam kui kolmandiku võrra rohkem kui eelmisel aastal. Jaapani uus rahvuslik julgeolekustrateegia näeb riigi kaitsekulutuste tõstmise 2027. rahandusaastaks kahe protsendini sisemajanduse kogutoodangust. Otsus võeti vastu seoses võimalikele julgeoleku olukorra muutustele riigi ümbruses. ,,To protect the lives of the Japanese people we have taken this policy,“ rõhutas Jaapani peaminister Kishida. Uuendatud kaitsestrateegia pakub omakorda Kanada valitsusele täiendava platvormi edaspidiste suhete arendamisel Tõusva päikese maaga.

Jaapani peaminister tervitas Kanada riigi poolt eelmise aasta novembris väljakuulutatud India ja Vaikse ookeani strateegiat (Indo-Pacific Strategy), mis on omakorda seotud oktoobris vastu võetud ,,Japan-Canada Action Plan contributing to a free and open Indo-Pacific region“ otsusega. Kishida kinnitas soovi jätkata tihedamalt Jaapani ja Kanada koostööd selles valdkonnas ning ,,vaba ja avatud India-Vaikse ookeani piirkonna teostumist“.

Kahe riigi liidrid vahetasid ka vaateid mitmetes olulistes regionaalsetes küsimustes, mis olid seotud Ukraina, Põhja-Korea ja Hiinaga. Kohtumisel avaldati tugevat toetust Ukraina riigile, väljendades G7 riikide ühtsust selles küsimuses ja rõhutati, et Venemaa ei tohiks mitte mingitel tingimustel ega mingisugustes oludes kasutada tuumarelva. Samuti jätkavad Kanada ja Jaapan tihedat koostööd ,,… toward the complete denuclearization of North Korea in accordance with UN Security Council resolutions.“ Arutati ka 11 riigi vahelise Vaikse ookeani ülese Partnerluse Kõikehõlmava ja Progressiivse (CPTPP) lepet. See oluline Austraalia, Brunei, Kanada, Tšiili, Jaapani, Malaisia, Mehhiko, Uus-Meremaa, Peruu, Singapuri ja Vietnami riikide vaheline turg hõlmab poolt miljardit elanikku ja 13,5 protsenti maailma majandusest.

Ottawas toimunud Jaapani ja Kanada peaministrite kohtumisel olid arutlusel ka 2023. aasta G7 tegevuse prioriteedid. Sel aastal on Jaapan G7 eesistuja riik ja 19.-21 mail toimub G7 iga-aastane tippkohtumine sedakorda Hiroshimas. Lähemat infot selle eelseisva kevadise HIROSHIMA SUMMIT G7 tippkohtumise kohta leiab võrgulehelt.

Trudeau ja Kishida kohtumise järel andis Kanada peaminister National Arts Centre'is (NAC) Jaapani peaministri Fumio Kishida auks lõunasöögi, kuhu olid kutsutud ka Kanada juhtivad äritegelased. Lõunasöögi eel esinesid nii Trudeau kui ka Kishida tervituskõnega. Pärast pidulikku lõunasööki toimus kahe riigijuhi pressikonverents NAC's O'Born saalis, kuhu olid kutsutud juhtivate Kanada ja Jaapani meediakanalite esindajad. 

Jaapani peaminister Kishida tõi pressikonverentsil üles mure maailma energiakriisi teemal ning samuti tihedamate Kanada ja Jaapani suhete vajaduse, just energiateemadel. 

Trudeau teatas, et sel sügisel on kavas oluline ,,Team Canada trade mission to Japan“, millega seoses paljud Jaapani firmade esindajad külastavad Vahtralehemaad: ,,This spring, we're… looking forward to hosting an important business delegation from Japan. They're planning to be meeting with Canadian battery and mining companies and potential partners.“ Trudeau toonitas, et ,,We talked a lot about how Canada can be a reliable supplier not just of energy but of critical minerals, of commodities and resources, including agricultural resources that the world is going to need.“ 

Jaapani peaministri ringsõit lõppes Ameerika Ühendriikides, kus kohtus Washingtonis USA presidendi Joe Bideniga ja valitsuse liikmetega. Eelmise nädala ringsõidu ajal külastas peaminister Kishida G7 bloki liikmetest ka Prantsusmaad, Itaaliat ja Suurbritanniat. Kanadas oli Fumio Kishida eelnevalt ametlikul visiidil 2016. a., kui ta oli Jaapani välisminister. Seekordne külaskäik oli Kishida esimeseks visiidiks Kanadasse Jaapani peaministrina. 

Read more