Subscribe Menu

Juhtkiri: Koostööle lootes

Eesti valimissüsteem on selliselt loodud, et enamusvalitsuse saavutamine demokraatlikus riigis on pea et ettenägematu. Seda saab mõneti heaks asjaks pidada – nii on Riigikogus esindatud rahva soovid, kui sinna pääsevad poliitikud, kelle ühendus on ületanud miinimumhäälte künnise.

Ent samas, demokraatilikus süsteemis on ka selle künnise, mis on viis protsenti, olemasolu ohuks. Kuna süsteem lubab ka veel väiksema künniseni jõudmisel, mis on kaks protsenti, erakonnale riigitoetust. Lubades äärmuslastele majandamist maksumaksja kulul.

Viimane sündis pühapäeval Eesti valimistel, kui kremlimeelne Eestimaa Ühendatud Vasakpartei kogus 2,3 protsendise häältesaagi. Murettekitav, kuna ikka on Eestis, ja just Ida-Virumaal, Vene piiri kõrval kodanikke, kes usuvad Moskva propagandat. 

Reformierakond võitis ülekaalukalt kõige rohkem kohti Riigikogus ning peaminster Kaja Kallas isiklikult kogus kõige enam hääli. Teisipäeval teatas Kallas, et on alustatud koalitsiooni-läbirääkimistega Eesti 200-ga ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga märkmisväärset edu saavutanud. Oravad (Reformierakond) said 37 mandaati, Eesti-200-le andis rahvas 14 kohta, SDE omakorda sai 9. ...

Become a subscriber to continue reading!

Every week we bring you news from the community and exclusive columns. We're relying on your support to keep going and invite you to subscribe.

Try the first 8 weeks for $1.

Go to Subscription Plans

Read more