Subscribe Menu

Kanada päevik – Kas midagi pole püha?

Kujutage eestlasena ette, et tänapäeval keegi nõuaks, et Eesti Wabariigi välja kuulutamise kuupäeva ei tohi märkida. Avalikult. Põhjuseks antakse näiteks, et riigi loomisel oluline, isegi võtmekuju, president Päts vangistas vapse, kes olevat Eestis valitsevale korrale ohuks. Või vaiksele ajastule vihjates. Päevikupidaja kuulas Toronto Ülikoolis professor Michael Blissi – haruldane ajaloolane, muide – loenguid. Bliss käsitles põhjalikult Kanada kui iseseisva, vabameelse riigi sündi, üle kivide ja kändude nagu see läks. Ning õppeaasta viimasel loengul lausus, et olge tänulikud, et elate just Kanadas, kus kõik on võimalik ja tulevik helge. See optimism on elus vajalik, ent mitmeti hääbumas.

Kujutage eestlasena ette, et tänapäeval keegi nõuaks, et Eesti Wabariigi välja kuulutamise kuupäeva ei tohi märkida. Avalikult. Põhjuseks antakse näiteks, et riigi loomisel oluline, isegi võtmekuju, president Päts vangistas vapse, kes olevat Eestis valitsevale korrale ohuks. Või vaiksele ajastule vihjates.

Päevikupidaja kuulas Toronto Ülikoolis professor Michael Blissi – haruldane ajaloolane, muide – loenguid. Bliss käsitles põhjalikult Kanada kui iseseisva, vabameelse riigi sündi, üle kivide ja kändude nagu see läks. Ning õppeaasta viimasel loengul lausus, et olge tänulikud, et elate just Kanadas, kus kõik on võimalik ja tulevik helge. See optimism on elus vajalik, ent mitmeti hääbumas.

Samuti sai kuulatud professor Lynn Viola loenguid Nõukogude Liidu ajaloost. Viola oli, kui mitte otse marksist, aga revisjonist, nagu kõrgkoolides tollal ja isegi praegu, oli populaarne olla. Nii mõneltki loengult tahtsin lahkuda. Nii mõnigi kommentaar. mida ta kirjatöid, esseesid hinnates kirjutas, olid ka vastuoksa. Ent leppida tuli, et inimesi ja arvamusi on siin maailmas rohkem kui ehk sooviks.

Esimeses lõigus ära toodud, teadagi fantaasia vallast ja ehk üle pakutul...

Become a subscriber to continue reading!

Every week we bring you news from the community and exclusive columns. We’re relying on your support to keep going and invite you to subscribe.

Go to Subscription Plans

Read more