Subscribe Menu

Kanuti Gildi saalis kõlas Udo Kasemetsa muusika

Nüüdismuusikaansambel U: koostöös loomingulise rühmitusega e_lektron esitasid 15. veebruaril Kanuti Gildi saalis neli osa Udo Kasemetsa hiigeltsüklist „Timetrip to Big Bang and Back“. Põnevale helimaastikule andis ühe dimensiooni juurde esinemispaik - keskaegse gildi saal -, kus tänu paksudele seinamüüridele oli võimalik nautida ka absoluutset vaikust.

Ansambel U.

Nüüdismuusikaansambel U: koostöös loomingulise rühmitusega e_lektron esitasid 15. veebruaril Kanuti Gildi saalis neli osa Udo Kasemetsa hiigeltsüklist „Timetrip to Big Bang and Back“. Põnevale helimaastikule andis ühe dimensiooni juurde esinemispaik – keskaegse gildi saal -, kus tänu paksudele seinamüüridele oli võimalik nautida ka absoluutset vaikust.

Püha Kanuti Gild asub Tallinna vanalinnas Mustpeade Maja läheduses. Kuigi see keskaegne uhke hoone on vägagi esinduslik, tormavad muusikasõbrad sellest tihti lihtsalt mööda. Ikka kontserdile Mustpeade Maja haruldase akustikaga saali. Põneva ajalooga Kanuti Gildi hoone rajas hiljem pühakuks kuulutatud Norra kuningas Knud. Kirjalikes allikates on mainitud, et Gild sai ehitusloa 1326. aastal. Gildi kirevast ajaloost kerkib esile suurejooneline sündmus – Gildi suures saalis pidas 1938. aastal oma avakoosoleku Eesti Teaduste Akadeemia, mis järjepidevuse alusel tegutseb siiani. Taas-iseseisvunud Eestis anti Akadeemia kasutusse esinduslik hoone Toompeal Kohtu tänaval, mille saalide akendest avaneb meeliülendav vaade vanalinnale.

Kõik Udo Kasemetsa hiigeltsükli osad on seotud erinevate kosmiliste nähtuste ja aeg-ruumi teemadega. Kanuti Gildis tulid ettekandele: „Messiermusics“, mis lähtub Charles Messier' konstellatsioonide kataloogist; „Harmonices Mundi of Johann Kepler“; „Galactic/Quasaric Supersonics“, mis mõõdab nähtavat universumit ja „Hadrondo“, mis tungib elementaarosakeste maailma. Kuigi Udo Kasemets kirjutas oma tsükli 1992. aastal, mõjub ta muusika ka praegu ultramodernsena. Sellele aitas Kanuti Gildi saalis kaasa ka nüüdismuusikute poolt loodud liitreaalsus (augmented reality), mis tänu tänapäeva super-teleskoopidele ja arvutiprogrammidele tõid meieni taevakehad ja galaktikad paljude valgusaastate kauguselt. Siinkohal on oluline mainida, et unikaalse helimaastiku loomisel oli oma osa ka kahel erilise kõlaga instrumendil – Columbine ja Amarants – , mis ehitati Kasemetsa muusika esitamiseks Kanadast pärit instrumentide autori Gayle Young'i juhiste järgi. 

Udo Kasemetsa looming lendas omal ajal kanadaeestlaste kogukonna muusikast kaugemale: teda on nimetatud lausa kõige kompromissitumaks heliloojaks Kanada muusika ajaloos. Tema mõju nooremate põlvkondade heliloojatele on raske üle hinnata. Kasemets oli koos Kaljo Raidiga Kanada heliloojate liidu liige, rahvusvaheliste nüüdismuusika festivalide korraldaja ning meistriklasside läbiviija. Kasemetsa poolt 1968. aastal korraldatud festivalist „Sight Sound Systems“ räägitakse siiani legende, sest selle avaüritusel mängisid John Cage ja Marcel Duchamp malet nii, et iga käik laual lülitas sisse või hoopis katkestas avangardistliku heliteose esituse. Originaalne idee tõesti!

Udo Kasemets
Udo Kasemets

1919. aastal sündinud Udo Kasemetsal on oma muusikalises elus õnne olnud. 1940 – 1944 õppis ta Tallinna konservatooriumis Heino Elleri juures kompositsiooni ja Olav Rootsi juures dirigeerimist. Hilisem Yorki ülikooli audoktor põgenes nõukogude okupatsiooni eest Läände, kus tänu Eestist saadud kõrgprofessionaalsele muusikaharidusele avanesid tal võimalused õppida Stuttgardi ja Darmstadti muusikakõrgkoolides, mis olid tollaste noorte heliloojate unistuste tipuks. Siinpool „raudset eesriiet“ ei saanud sellest isegi mitte unistada. Aastatel 1971-1987 oli Kasemets eksperimentaalkunsti osakonna õppejõud Ontario kõrgkoolis Ontario College of Art @ Design. Mitmekülgsele tegevusele lisaks tegi ta kaastööd ajalehele „The Toronto Daily Star“ ja ajakirjale „The Canadian Music Journal“. Tema loomingu nimekiri on aukartustäratavalt pikk, Eestis ongi Kasemetsa loomingut tutvustanud vaid ansambel U: Taavi Kerikmäe ja Tarmo Johannese eestvedamisel.

Kanuti Gildi kontserdil läksid mõtted tahes-tahtmata ka hiljuti lahkunud helilooja Urmas Sisaski juurde. Temagi pühendas oma loomingu „kosmilistele sündmustele“ nagu Urmas tavatses öelda. Urmas Sisask kasutas oma muusikanägemuste edasiandmisel traditsioonilisi pille (põhiliselt klaverit) ja inimhäält. Tema hiigeltsükli, 88 klaveripalast koosneva „Tähistaeva tsükli“ juurde käivad ka legendid ja muistendid, mis aitavad kuulajaid tema muusikauniversumisse sisse elada. Kui Urmase muusikat võib vaadelda teljel inimene-kosmos, siis Udo Kasemets lähtub juba kosmosest. Tema poolt kasutatud elektroakustiline instrumentaarium võimaldab kuulajalgi kosmost avastada seestpoolt ja lausa visuaalselt valgusaastate kaugusele viia. Õnneks tõid muusikud meid kontserdi lõpuks tagasi Kanuti Gildi saali rahustavasse vaikusesse, mida lõhestas pika pausi järel tugev tänuaplaus.

Read more