Subscribe Menu

Kolmas üleilmne eesti keele nädal

Esmaspäeval kuulutas Eesti Instituut koostöös Integratsiooni Sihtasutuse ning Haridus- ja Teadusministeeriumiga Zoomis avatuks kolmanda üleilmse eesti keele nädala.


Eesti Instituudi juhataja Katrin Maiste ütles avakõnes, et eesti keele õpetamiseks ja rääkimiseks tuleb leida eelkõige aega ja julgust ning tõi eeskujuks Teeme ära! kodanikualgatuse, mis sai alguse 2008. a Eestist ja toimub nüüd Maailmakoristuspäevana korraga juba 180 riigis üle terve maailma. Eesti keelega on samamoodi - ega ühe päevaga seda selgeks ei saa, aga tasapisi saame meie keelt üha laiemalt tutvustada.
2019. a kutsus Eesti Instituut eestlasi üle ilma üles õpetama keelenädalal eesti keelt kõikjal erinevates situatsioonides. 2020.aastal oli keelenädala teemaks toit ja sooviti: „Head eesti keele isu!“

Esmaspäeval kuulutas Eesti Instituut koostöös Integratsiooni Sihtasutuse ning Haridus- ja Teadusministeeriumiga Zoomis avatuks kolmanda üleilmse eesti keele nädala.

Eesti Instituudi juhataja Katrin Maiste ütles avakõnes, et eesti keele õpetamiseks ja rääkimiseks tuleb leida eelkõige aega ja julgust ning tõi eeskujuks Teeme ära! kodanikualgatuse, mis sai alguse 2008. a Eestist ja toimub nüüd Maailmakoristuspäevana korraga juba 180 riigis üle terve maailma. Eesti keelega on samamoodi – ega ühe päevaga seda selgeks ei saa, aga tasapisi saame meie keelt üha laiemalt tutvustada.
2019. a kutsus Eesti Instituut eestlasi üle ilma üles õpetama keelenädalal eesti keelt kõikjal erinevates situatsioonides. 2020.aastal oli keelenädala teemaks toit ja sooviti: „Head eesti keele isu!“

Seekord kutsutakse kõiki keelemänge mängima ning soovitakse „Head mängulusti!“. Katrin Maiste pakkuski välja esimese mängu, kus igaüks pidi leidma oma ümbruskonnast mõne eseme, mis algaks tema eesnime tähega. Irene Käosaar Integratsiooni Sihtasutusest kirjutas selle peale vestlusnurka toreda I-ga algavate sõnadega lause: „Ilus inimene imetleb ilusat ilma.“ Ta tervitas INSA poolt keelenädala korraldamist ja ütles oma pöördumises, et seni, kuni suudame endas säilitada mängulisi elemente, võime mistahes keele ära õppida. Ave Landrat Eesti keele majast tervitas julgeid inimesi, kes on valmis eesti keelt rääkima ja keelemänge mängima. Keelerulett täiskasvanutele on ju ka mänguline keeleõppimisviis ja 28. septembril toimus selle hooaja esimene Keelerulett just Eesti Instituudist. Narva Eesti keele majalt on keelenädalale kingituseks linnamäng ja toimub ringkäik rahvusooper Estonias, kuhu on oodata palju eesti keele huvilisi.
Keelenädala projektijuht Maria Lee Liivak tutvustas lähemalt, mis 4.-10.oktoobrini toimuval keelenädalal plaanis on. Seekord kutsutakse mängima keele- ja sõnamänge, tegema näitemängu ja tõlkima mänguteemalist luulet.

Virtuaalseid keelemänge kutsub Eesti Instituut mängima koos Tahelaga ja Riina Roastoga, kes need mängud loonud on. Keelenädalal on plaanis virtuaalne lauamäng, mis aitab õpetada eesti keelt ja juhtida vestlust kuni 8-liikmelises grupis. Mängitakse Zoomis ja mängu suunab mängujuht, kes viskab ekraanil täringut ja liigutab osalejate nuppe. Üks mäng kestab umbes tund aega.

Eesti Instituut on kokku pannud tekstikogu eesti autorite luuletuste ja lühikeste näidenditekstidega, kus on näitemänge ja luuletusi, mida kutsutakse üles kasutama õppematerjalina keeletunnis või neid niisama lugema ja etendama. Hakkajamaid teatrihuvilised on oodatud kirjutama ja esitama eestikeelseid näitemänge.
Kes kaamera ette ei kipu, võib lugeda või tõlkida luuletusi ja tõlke saata Eesti Instituudile. Lisaks võib otsida eesti kirjandusvaramust veel põnevaid mänguteemalisi luuletusi ja neid teemaviitega #keelest2021 sotsiaalmeedias jagada ja loomulikult ise luuletada ja tekste eesti Instituudiga jagada. 

Kõik on oodatud kandma end üleilmsele eesti keele kaardile, et oleks ülevaade, kus kõikjal maailmas eesti keelt räägitakse ja õpitakse.

Väga oodatud on, et eestlased üle ilma korraldaksid keelenädalal (4.–10. oktoobrini) oma sündmuse, olgu see siis virtuaalne või päriselus, lauamänguõhtu või näitemäng. Infot oma sündmusest oleks tore jagada sotsiaalmeedias teemaviitega #keelest2021. Oma sündmuse võib soovi korral korraldada ka pärast keelenädalat.

Infot keelenädala kohta leiab KeelEST FB lehelt, samuti Eesti Instituudi kodulehelt www.estinst.ee.
Kõik kaasalööjad on oodatud oma sündmusi filmima ja pildistama ja jagama fotosid ja videoid sotsiaalmeedias teemaviitega #keelest2021ja saatma linke ka Eesti Instituudile ja keelenädala projektijuhile Maria Lee Liivakule maria.liivak@estinst.ee

Keelenädala läbiviimist toetavad Integratsiooni Sihtasutus ja Haridus- ja Teadusministeerium.

Toredat osalemist kõigile eestlastele ja nende tuttavatele eesti keele õppimisel eesti keele nädalal!

Mailis Sütiste-Gnannt


Read more