Subscribe Menu

Külastades Toronto Motorama’t + galerii

Tundus, et eelmine suur automess oligi just toimunud, kui uus jõudiski kohe kätte: Toronto Motorama 2023! Näitus toimub igal aastal märtsi keskpaigas Toronto International Centre’is, kus on kaks suurt saali täidetud igasuguste sõidukitega.

Kui te pole enne kuulnud Motoramast, siis see erineb päris palju Canadian International AutoShow’st. Nimelt on Motorama üldiselt klassikaliste-, custom antiik- ning võidusõiduautode-näitus, kus alati õpib väga palju uut. Näitus toimub juba peaaegu viiskümmend aastat erinevate nimede all, aga selge on see, et entusiastlikku publikut toob ta ikka väga palju välja.

1967. aasta Chevrolet Camaro, millel näeb modifitseeritud tagumist stanget ja lisatud väikest küljetuld. Foto: Kati Kiilaspea

Sellel aastal oli kuulda, et oli rohkem esimest korda osalejaid customautode võistlusel kui kunagi enne. Koguni 28 tükki, mida nägi kohe ka showruumi sisenedes. Tõesti imetlusväärne oli, kui palju mõtet läheb omanike poolt pisikestesse detailidesse, mille peale võib-olla tavaline inimene ei tulekski. See ongi üks minu lemmikosa sellest näitusest – seal saab uudistada ning õppida sellest, kuidas andekad autoomanikud on enda sõidukeid üles putitanud ja lisanud osasid maitsekalt, niimoodi et peaaegu paistab, et auto olekski niimoodi otse vabrikust võinud tulla. Näiteks, oli ilusti putitatud ’67 aasta Chevrolet Camaro, millele oli pandud esi- ja taga stanged (bumpers), mis olid erinevad tavalistest kroomitud stangedest, nimelt olid need rohkem kerele ligidal ja tegid auto välimuse päris palju siledamaks.

Aga kõige märkimisväärsem osa oli see, et stangede külgedesse olid integreeritud pisikesed LED küljetuled, ees oranžid ja taga punased; tõesti lahe väike nüanss, mis tõi auto natuke rohkem tänapäevasesse maailma, aga mitte üleliia. Kes natuke rohkem autosid uurinud või tunneb huvi, ’67 ja ’68 mudelite üks väike vahe oli tihti see, et ’67 aasta mudelil ei olnud väikseid küljetulesid, aga ’68 mudelile juba lisati need vabrikust, nii et see on kerge moodus, kuidas teha nendel mudeliaastatel vahet.

Näituse keskmises osas olid igasugused võidusõiduautod ja esindatud olid ka autoosade tootjad ning tuntud võistluste toetajad ja korraldajad. Näiteks oli näha NASCAR’i väljapanekut stock cars, mis võistlevad Kanada NASCAR seerias Pinty’s Series, drag racing autod ja ka väiksemad võidusõiduautod, millel on mootorratta-mootor ja mida saab osta komplektis ning ise kokku panna. Tore on see, et saab rääkida mitmete autode omanike ning sponsoritega ja ka juhtidega, keda võib mõnikord ainult teleka või interneti vahendusel näha. Nad vestlevad hea meelega oma autost ning ka autospordist üldiselt ning isegi näitavad, kuidas erilised osad nende autodest töötavad. Siin ilmnebki teine asi, mis mulle nii väga meeldib Motorama juures – sinna tulevad kokku need, kes on tõesti autodest ja võidusõidust huvitatud ning kes sellega tegelevad, saab vestelda pikalt nendega, kes on nö. ,,asja sees“ või on harrastajad.

WeatherTech’i tiimi stock car, millega nad võistlevad NASCAR Pinty’s seerias, juht on L.P. Dumoulin. Foto: Kati Kiilaspea

Viimases hiiglasuures näitusesaalis on kohalike autoklubide väljapanekud, kus mitmed liikmed on enda ilusad klassikalised autod toonud välja, custom-veokite väljapanekud ja väiksem osa, kus on tuner autod ehk siis jaapani ja saksa uuemad ja väiksemate mootoritega autode väljapanekud. Seal võib tundide viisi käia ringi ning uudistada ja imetleda kõiki uhkeid ja korras hoitud sõidukeid. Sel korral oli isegi näha, kuidas kohapeal lõikas ja keevitas üks tuntud telesaate tegelane ühte vanemat autot ning restaureeris seda kohe huviliste silme ees.

Olin tõesti õnnelik, et sain taas sel aastal käia Motoramal ning soovitan seda külastada kõikidel autohuvilistel ja ka nendel, kes soovivad sellest rohkem õppida!

Read more