Subscribe Menu

Leinakelladega lõppkontsert

Sümfooniaorkestri ERSO hooaeg lõppes seekord ebatavaliselt vara, juba 10. mail. Põhjuseks on ERSO turnee Inglismaale ja Odessa festival, mis Ukraina sõja tõttu toimub Eestis. Lõppkontserdil kanti ette üks Inglismaa turnee kavadest. Dirigeeris Olari Elts.

Olari Elts – ERSO peadirigent. Foto: ©Ülle Baum

Terve hooaja jooksul on ERSO kontserdid alanud Ukraina hümniga, ükskõik siis, kes orkestri ees on seisnud. Dirigent Olari Elts suudab välja vedada pikki mõjuvaid vaikusepause, seekord hakkasid hümnijärgses vaikuses helisema leinakellad. Vapustav! Kõlama hakkas Arvo Pärdi orkestriteos „Cantus in memoriam Benjamin Britten“, mis tuli esiettekandele 1977. aastal Eri Klasi käe all. Pärt kutsuti ka oma Cantuse ettekandele Londonisse, kuhu teda paraku sõita ei lubatud. Inglismaal on Pärdi Cantust saatnud erakordne edu – see on inglaste Klassikaraadios siiani mängitavuse edetabeli esireas. Võiks lausa öelda, et Pärdi „Cantus in memoriam Benjamin Britten“ on ERSO Inglismaa turnee edu pant. Kuna turnee teeb kaasa ka Inglismaa üks tuntumaid pianiste, mitmete muusikafestivalide kunstiline juht Barry Douglas, siis on publikuhuvi kindlustatud. Barry Douglas esitas Tallinna publikule esimese (5. mail) ja kolmanda (10. mail) Rahmaninovi klaverikontserdi ja sai tormilise vastuvõtu osaliseks.

Olari Eltsi käe all kõlas 10. mai kontserdi teises osas Antonin Dvoraki 7. sümfoonia, mis kõlas esiettekandes 1885. a Londonis helilooja enda dirigeerimisel. Dvoraki sügavtõsine, tumeda atmosfääriga sümfoonia sobitus kontserdi kavva ideaalselt. Kogu Euroopa on häiritud sõjakoledustest ja muusikalised mõtisklused eksistentsiaalsete küsimuste üle on igati päevakohased – Olari Elts oskab dramaturgiliselt mõjuvaid kontserdikavu kokku panna.

Inglismaa turnee kavades on ka Sibeliuse 5. sümfoonia, mis on eesti publikule hästi tuttav. Neeme Järvi juhatas seda sümfooniat 2013. a ERSO teisel Ameerika turneel, nüüd kõlab see Inglismaa turneel Olari Eltsi käe all. Hea valik on ka šoti-ameerika helilooja Thea Musgrave’i orkestriteos „Loitsija laul“, mis on kirjutatud Jean Sibeliuse 125. sünniaastapäevaks 1990. aastal. Helilooja lähtus siin „Kalevala“ ainestikust, võttes teose aluseks episoodi, kus Väinämöinen läheb Lemminkäise ja Ilmarisega Põhjalasse neilt röövitud imeveskit Sampot tagasi tooma. Musgrave’i teoses on ka vihjeid Sibeliuse 5. sümfooniale, mis viis kuulajad kohe kontserdi algul Sibeliuse muusika lainele.

ERSO hooaja kaks turnee-kontserti näitasid meie esindusorkestri head vormi. Kontsertide kavadesse oli peidetud tähenduslikke seoseid, mis aitasid kontserdist endast ühe suure terviku kujundada. Rahmaninovi klaverikontserdid Barry Douglase esituses olid kummardus 20. sajandi ühele suurimale heliloojale, kelle sünnist möödub tänavu 150 aastat. Siinkohal võiks meenutada, et Rahmaninov põgenes 1917. aastal Venemaal vallandunud bolševistliku terrori eest Põhjamaade kaudu USA-sse ega naasnud enam kunagi oma sünnimaale.

Read more