Subscribe Menu

Maailma tulevikule mõeldes päästkem vihmametsad


Šotimaal Edinburghis elav eestlanna Tiiu-Imbi Miller pühendab kogu oma aja, sissetuleku ja energia Aafrika vihmametsade kaitsmisele. Ta on ülemaailmse heategevusorganisatsiooni Rainforest Saver põhiline eestvedaja. Organisatsioon toetab Aafrika väikepõllupidajate ja koolilaste harimist jätkusuutliku põllunduse alal, õpetades kasvatama ingaube. Praegu on projektid käimas Kamerunis ja Hondurases. Vihmametsad on maailma olulisim ja ohustatuim ökosüsteem – maa „kopsud", mille hävitamisega kaasneb ülemaailmne ökoloogiline katastroof.

Šotimaal Edinburghis elav eestlanna Tiiu-Imbi Miller pühendab kogu oma aja, sissetuleku ja energia Aafrika vihmametsade kaitsmisele. Ta on ülemaailmse heategevusorganisatsiooni Rainforest Saver põhiline eestvedaja. Organisatsioon toetab Aafrika väikepõllupidajate ja koolilaste harimist jätkusuutliku põllunduse alal, õpetades kasvatama ingaube. Praegu on projektid käimas Kamerunis ja Hondurases. Vihmametsad on maailma olulisim ja ohustatuim ökosüsteem – maa „kopsud”, mille hävitamisega kaasneb ülemaailmne ökoloogiline katastroof.

Tiiu tuli Suurbritanniasse lapsena koos perega pärast Teist maailmasõda Saksamaa kaudu (tema isa oli maailmakuulus astronoom Ernst Öpik). Tiiu sai doktorikraadi psühholoogias Belfasti ülikoolis ning hiljem kolis perekond Edinburghi. Vihmametsade juurde viis Tiiu üks tema neljast lapsest, kes asutas juba algkoolis vihmametsade päästmise klubi. Vanemate kaasabil korraldasid lapsed üritusi ja näitusmüüke, viie aasta jooksul koguti heategevuseks tol ajal üsna suur summa – üle 2500 naela. Üha enam tuli agaral emal lugeda bioloogia-alast kirjandust ja viia end kurssi vihmametsade probleemidega. Tänaseks on sellest ettevõtmisest kasvanud välja veebipõhine klubi – Rainforest Saver. Liikmed töötavad tasuta, kogutud raha aga suunatakse projektidesse.

Kindlasti on „Eesti Elu” lugejal huvitav teada, et Aafrikas ei hävitanud põhiosa vihmametsadest mitte suured rahvusvahelised korporatsioonid, vaid hoopis kohalikud vaesed väikepõllupidajad, kellel pole paremat alternatiivi kui alepõllundus. Tugevad vihmad pesevad aga mullast toitained välja ning talumees peab uue metsatüki põletama. Nii jätavad nad pärast ühe maatüki kurnamist džunglis ja kaugemale edasi liikudes endast maha viljatu kõrbe. Rainforest Saver õpetab istutama põllukultuuride vagude vahele ingaoa taimi, mis on kiire kasvuga, annavad biomassina vajaliku väetise, hoiavad tasakaalus maapinna mikrofloora, takistavad erosiooni ja pakuvad põllukultuuridele ka vajalikku varju. Farmerid ei pea enam elukohast kaugele rändama, nende sissetulekud ja ka elukvaliteet paraneb. Ilma abita aga hävitaksid nad peagi kogu metsa ning jääksid ise nälga.

Ingauba (Inga Edulis) on ülikiire kasvu ja hiigelsuurte lehtedega taim, mille kaunad võivad kasvada kuni meetripikkuseks ning nende sees, seemnete ümber on magus söödav viljaliha.

Rainforest Saver on Šotimaal registreeritud (SC030007) heategev ühing ning selle liikmeks saab astuda igaüks, kes annetab vihmametsade tarbeks väikese summa (25 naela/pensionärid, töötud ja tudengid 15 naela). Facebookis on ühingul tuhandeid sõpru. Juunis algas suur rahakogumise kampaania (www.crowdfunder.co.uk/save-rainforests-with-sustainable-farming). Kutsume kõiki üles toetama seda toredat projekti!

Lähim info www.rainforestsaver.org , contact@rainforestsaver.org 
või tel. +44 (0) 131-477-6970.

Lea Kreinin, Šotimaa

Read more