Subscribe Menu

Mäletame Memme 100. sünniaastapäeval

Leida Marley elu algas 100 aastat tagasi Nurga Talus Läänemaal. Ja lapsena ei võinud ta ette kujutada, kui kaugele ta sealt järgmiste aastate jooksul rändaks – Tallinna gümnaasiumi, Rootsi põgenikuna ja sealt edasi Kanadasse, kus ta aitas Toronto eesti ühiskonna kasvamist mitmel moel.

CAP Karin Memmega 1981.a Mustajõe suvilas.

Aga Läänemere lained – ja ta vaikne kena kodukene – leidsid alati koha Leida südames, isegi kui ta armastas ka oma uut kodumaad ja tal tuli alati pisar silma, kui mõtles sellele, kui ta emale lehvitas kodurannast lahkudes 1944. aastal.

Leida oli oma pere pesamuna, ainuke tüdruk, keda hellitasid vanemad ja ka viis suurt venda. Ta oli hea õpilane ja saadeti Tallinna õppima, isegi kui koolimaksuks läks terve suve piimaraha. Edasi õppis ta Lihulas õpetajate seminaris koos Toronto ühiskonnas hästi tuntud Edgar Marteniga. Leida õpetas mõne aasta oma lapsepõlve koolis.

Leida juhtus Tallinnas tagasi olema märtsis 1944. aastal, kui Vene sõjavägi alustas linna pommitamist. Ta jõudis just rongile Läänemaa poole, kui nägi rongi aknast linna põlemas.

Kodurannast septembris 1944 lahkudes ütles Leida emale, et jõuludeks tuleks ta kindlasti koju. Nurga talusse ei jõudnud ta t...

Become a subscriber to continue reading!

Every week we bring you news from the community and exclusive columns. We're relying on your support to keep going and invite you to subscribe.

Try the first 8 weeks for $1.

Go to Subscription Plans

Read more