Subscribe Menu

Meelelahutust: Volli veste – Vanalelle köögist

Öeldakse küll, et just meesterahvad on paremad kokad. No oli ka see habemega Julia, kellel kummardajaid oli. Kuid nigu minu pea mäletab, ei olnud paremat, ku mida Kanepis vanalell lauale tõi. Ommukust õdanguni. Päev algas linnupettega, mis olla oluline, et kägu või muu suleline oma lauluga eksiteele viia, alati metsa. Selleks oli tavaliselt õun või marjad. Tänaseni teen ikke nii, üks paljudest kommetest, mida Eestist olen kaasa toonud siia riiki. Sõjajärgsel ajal alati ei olnud lihtne selliseid asju leida. Ka metsaski, kuigi seal laagrikokk tegi kindlaks küll, et keegi nälja ei jääks. Suured portsud ka, füüsiline töö ometi.
Illustratsioon: Emilie Tamtik (2016)

Öeldakse küll, et just meesterahvad on paremad kokad. No oli ka see habemega Julia, kellel kummardajaid oli. Kuid nigu minu pea mäletab, ei olnud paremat, ku mida Kanepis vanalell lauale tõi. Ommukust õdanguni.

Päev algas linnupettega, mis olla oluline, et kägu või muu suleline oma lauluga eksiteele viia, alati metsa. Selleks oli tavaliselt õun või marjad. Tänaseni teen ikke nii, üks paljudest kommetest, mida Eestist olen kaasa toonud siia riiki. Sõjajärgsel ajal alati ei olnud lihtne selliseid asju leida. Ka metsaski, kuigi seal laagrikokk tegi kindlaks küll, et keegi nälja ei jääks. Suured portsud ka, füüsiline töö ometi.

Vanalellelt õppisin ka pudru ja kördi tegemise selgeks. Ilmtingimata võisilmaga pudrusaar, mille ümber piimajõgi. Olen hiljuti avastanud, et peotäis linaseemneid ja rosinaid, ka marju, isegi pisut kaneeli lisab mekile. Temake on aga purist, kaneeli eriti ei soovi.

Lõunaks maitses vanalellele kõige enam kama. Mäletas oma noorusest, kuidas ta isa oli teda veskile saatnud, et selleks lasta jahu jahvatada. Igal oli oma retsept, mõnel herneid palju seal. Alul Torontos ei olnud kama leida, memm aga mõtles soomlaste poole, kes kauem olnud s...

Consider digital subscription & you won’t miss out on your community!

 • Digital monthly

  $ 102 per year

  Select
 • Digital annually

  $ 95 per year

  Select
 • Print + Digital

  $ 160 per year

  Select

Read more