Subscribe Menu

Nädala portree: Kelly Schuler: ,,Tunnen uhkust oma Eesti päritolu üle“

Hiljuti viibis Torontos Kelly Schuler Calgaryst, Alberta Estonian Heritage Society/Alberta Eesti Kultuuripärandi Seltsi president. Ta külastas Tartu College’it, VEMU ja arhiivi, tutvus Bibliograafia Klubi tegevusega ning Eesti Elu toimetusega. Loodetavasti areneb sellest kena koostöö ja kuuleme edaspidi rohkem Alberta eestlaste kohta.

Kelly koos VEMU peaarhivaari Piret Noorhaniga Eesti Elu kontoris tänavu jaanuaris. Foto: EE

Intervjuus Eesti Elule rääkis Kelly Schuler nii oma esivanemate erakordsest teekonnast Kanadasse jõudmisel, Alberta Eesti Kultuuripärandi Seltsi laialdasest tegevusest kui möödunudsuvisest kolme generatsiooni külastusest Eestisse.

Kelly Schuler’i amet on Executive Director, BRAVE Communications and BRAVE Education for Trafficking Prevention, samuti on ta INSPIRE OUR NATION kaasasutaja ning vabatahtlik programmiga TEDxYYC.

Esivanemad kõndisid Eestist Krimmi. Edasine teekond viis Albertasse…

Kelly on ema poolt eestlaste Jakob ja Mari Erdmani järeltulija, kes 1861.a. lastena koos vanemate ja teiste pereliikmetega jätsid oma kodud Eestis Paide ümbruses ning matkasid jalgsi 2000 km Krimmi. Kui Mari ja Jakob said täiskasvanuks, nad abiellusid ja neil oli üheksa last. Nad andsid lubaduse, millest ka kinni pidasid: hoida eesti kultuuri. Pere tegeles farmindusega. Hiljem tuli nendel jälle oma juured lahti kiskuda: 20. sajandi algul rändasid nad USAsse South Dakotasse, kus tegelesid samuti farmindusega ning hiljem paremate põllumaade otsingul jõudsid 1904.a. Kanadasse, Lõuna-Albertas asuvasse Baronsisse, kuhu hiljem saabus palju teisi eestlasi.

Kogukonnana oldi üksteisele toeks ja abiks. Erdmanite perel on rohkesti järeltulijaid nii Kanadas kui üle maailma ja peetud on suuri suguvõsa kokkutulekuid. Ka nende perekonna sugupuu on dokumenteeritud.

Eestlaste saabumise verstaposte on Albertas tähistatud mitmete aastapäevapidustustega. 2000.a. külastas Alberta eestlasi President Lennart Meri.

Tallinki parvlaeval teel Eestisse: kuues generatsioon Alberta eestlasi Amelie ja Lukas Schuler Desnoyers, neljas generatsioon – Carole (Erdman) Grant koos partneri Bob Marsland’iga, kes sõidutas neid autoga läbi terve Eesti, ja viies generatsioon ning Alberta Estonian Heritage Society president Kelly Schuler. Foto erakogust
Tallinki parvlaeval teel Eestisse: kuues generatsioon Alberta eestlasi Amelie ja Lukas Schuler Desnoyers, neljas generatsioon – Carole (Erdman) Grant koos partneri Bob Marsland’iga, kes sõidutas neid autoga läbi terve Eesti, ja viies generatsioon ning Alberta Estonian Heritage Society president Kelly Schuler. Foto erakogust

Alberta Eesti Kultuuripärandi Selts hoiab elus olulisi väärtusi

2003.a. paluti Kellyt olla abiks Erdmanite perekonna esindajana eestlaste Baronsisse saabumise 100. aastapäeva (mida tähistati 2004.a.) ürituste korraldajate seas. Kuna Erdmanite perekonna ajalugu on väga hästi dokumenteeritud, on see Kelly jaoks olnud huvitav ja vaimustav, andes soovi tulla oma Eesti juurte juurde ning olla seotud eestlusega. Samuti oli talle aastaid tagasi koos 5aastase tütrega suureks inspiratsiooniks filmi „Singing Revolution“ vaatamine, olles oluliseks momendiks oma eestluse avastamise teel. 

2005.a. loodi Alberta Eesti Kultuuripärandi Selts, millele on Kelly andnud suure panuse nii juhatuses kui viimased rohkem kui viis aastat presidendi ametis olles. Varem olid eraldi seltsid Edmontonis ja Calgarys, ent praegune tegevus on üle-provintsiline. 

Carole (Erdman) Grant ja Kelly Schuler Arvo Pärdi Keskuses.
Carole (Erdman) Grant ja Kelly Schuler Arvo Pärdi Keskuses.

Tegevus eesti kultuuri hoidmisel on laialdane ja aktiivne. Seltsil on oma veebileht, millega kõik on kutsutud tutvuma (www.aehs.ca) ja hästi dokumenteeritud kultuuripärandi arhiiv; saab tutvuda mitmete publikatsioonidega (Aja Kaja), praegu on väljaandmisel uudiskirjad nimega Tark Eesti Talk. Selts on andnud välja ajalooteemalise DVD. Tegeletakse mitmekesise kultuuritööga, korraldatakse üritusi ja kohtumisi, tutvustatakse Eesti kultuurisündmusi, luuakse kultuurisidemeid, aidatakse leida kontakte jpm. Samuti toimub online eesti keele kool Eesti Sihtkapital Kanadas toetusel.

Seda laiaulatuslikku tegevust on ka märgatud. 2022.a. novembris oli Alberta Eesti Kultuuripärandi Selts Eesti Välisministeeriumi kodanikupäeva tänukirja saajate seas. Välisministeerium tunnustab igal aastal tänukirjaga rahvadiplomaate ja kodanikuühendusi, kes on märkimisväärselt aidanud edendada eesti keelt ja kultuuri ning Eesti ettevõtlust maailmas.

Eesti kui mitmekihiline muinasjutt

Kelly, kes on sündinud ja kasvanud Albertas, on elanud ka Briti Kolumbias, Quebecis ja Itaalias. Oma Eesti juurte üle tunneb ta suurt uhkust ning möödunud suvel sai teoks tema esimene Eesti külastus koos tema ema ja lastega, kes on 20 ja 18 aastat vanad. Reis kestis pea kuus nädalat ja hõlmas rohkeid ringsõite üle terve Eesti, palju kohtumisi ning kahenädalast intensiivset eesti keele kursust Tartu Ülikooli juures. Eestit iseloomustab Kelly kui mitmekihilist muinasjuttu, mille iga kiht on keeruline ja ajalooline; maa, mis on kombineeritud põhjamaisest stiilist koos armastusega looduse vastu; unikaalne ja kaunis.

Hetki Arvamusfestivalilt. Foto erakogust
Hetki Arvamusfestivalilt. Foto erakogust

Võimalus näha väga palju Eestimaad ja kohtuda erinevate inimestega tõi Kelly ellu ka uusi pikaajalisi sõprussuhteid – nii inimeste kui maaga tundis ta vastastikust kokkukuuluvustunnet. Ta õppis palju nii kultuuri, ajaloo, poliitika, hariduse kui igapäevaelu kohta, nii maal kui linnades. Paljude teiste ürituste kõrval oli võimalus osa saada ka Pärnu Muusikafestivalist ning Neeme Järvi 85.a. juubelikontserdist. Erinevad muuseumid ja festivalid andsid teadmisi erinevate paikade kultuuripärandist ja tänapäevast. Külastatud sai Arvo Pärdi Keskus jmt. paigad, kogeda sai eesti sauna, mitmekülgset ja maitsvat eesti toitu ning värskeid ürte.

Olulisel kohal Eesti külastuses oli Paide, kus ta esivanemad kunagi elasid, Paide tollane linnapea Eimar Veldre tegi neile ekskursiooni. Kaks nädalat hiljem saabus Kelly tagasi Paide Arvamusfestivalile, mis sisaldas midagi kõigi jaoks ja jättis teadmise, kui oluline on igaühe arvamus, kaasa arvatud korrektsed ja respekteerivad poliitilised debatid.

Hetki Arvamusfestivalilt. Foto erakogust
Hetki Arvamusfestivalilt. Foto erakogust

Arvamusfestival on alates 2013. aastast igal aastal augustikuus Järvamaal Paides toimuv avalik festival, mis toob kokku inimesi erinevatest kogukondadest, et luua tasakaaluka arutelu abil paremat arusaamist iseendast, üksteisest ja maailmast; kuulata, mõelda, küsida ja kaasa rääkida ühiskonna jaoks olulistel teemadel. (arvamusfestival.ee)

Kohtumised valitsuse esindajatega ning globaalse eestluse ja integratsiooni ekspertidega olid muljetavaldavad. Oli võimalus osaleda ka Eesti Kultuuriseltside Ühenduse (ESKÜ) suvekoolis Narva-Jõesuus.

Keelekursus Tartu Ülikoolis, kus Kelly osales, andis keeleteadmiste õppimise kõrval ka võimalusi kohata erinevatest maadest eesti keele huvilisi.

Tartu Ülikooli suvekooli lõpetamise päeval koos oma õpetaja Piret Toometiga. Foto erakogust
Tartu Ülikooli suvekooli lõpetamise päeval koos oma õpetaja Piret Toometiga. Foto erakogust

Reis oli ülimalt väärtuslik kogemus nende pere kõigi kolme põlvkonna jaoks. Poeg sai reisil olles 18 aastat vanaks, mida tähistati hobusel ratsutamisega Saaremaal. Nähes, kui palju võimalusi on eesti noortel, ümbritsetud atraktiivsest, populaarsest kultuurist, aitab kindlasti noortel ehitada üles eluaegset huvi oma Eesti juurte vastu.

(Fotod Kelly Schuleri erakogust ja EE)

Read more