Subscribe Menu

Nädala portree – Muusik ja suure pere ema Mare Westerblom: ,,Eestlus on meile alati tähtis olnud“

Meie tänavune emadepäeva persoon on Mare Westerblom (sündinud Ratas) – tubli eestlane ja viie lapse ema, kes on koos abikaasa Hansuga suutnud oma lastes ja lastelastes kasvatada armastust ja huvi Eesti ning eestluse vastu.

Nende perekond on ka tuntud mitmetele generatsioonidele Kanada eestlastele – Mare vanaisa ja isa rajatud Ratase optikaärist Torontos on aastakümnete jooksul tellinud prille tuhandeid eestlasi, ning Mare ema oli hinnatud juuksur Toronto eesti prouade jaoks.

Mare sündis Eestis just natuke enne seda, kui perel tuli kodumaalt põgeneda. Vanemad Hilda ja Jaan Ratas olid mõlemad pärit Viljandist, kus peeti ka kellassepa- ja optikaäri (need kaks olid vanasti alati koos), mille vanaisa oli alustanud juba 1903.a. Ema töötas juuksurina sama koridori peal. Sõja ajal viisid nad oma äri üle Tallinnasse, Viru väravate juurde. Eestist põgenesid nad (koos nendega veel isaisa ja -ema, isa vend ja tema pere) 1944.a. Saksamaale, kus elasid mitu aastat Flensburgi põgenikelaagris. Hiljem Kanadasse jõudes sai isa lepinguga talusulaseks Pembroke’is (Ontario); ema ja Mare jäid esialgu Saksamaale ning said kuue kuu pärast prii laevasõiduga järele.

Ma...

Become a subscriber to continue reading!

Every week we bring you news from the community and exclusive columns. We're relying on your support to keep going and invite you to subscribe.

Try the first 8 weeks for $1.

Go to Subscription Plans

Read more