Subscribe Menu

NÄDALA PORTREE – Noor muusik Ingmar Erik Kiviloo: „Ma usun, et mõelda tuleb suurelt“


Tallinnas elav noor muusik, gümnaasiumi viimases klassis õppiv Ingmar Erik Kiviloo (17) on vaatamata noorele eale saavutanud märkimisväärselt palju nii kodumaal kui laias maailmas. Ta on tuttav ka paljudele Kanada ja Ameerika eestlastele oma mitmetelt esinemisreisidelt (vt. CV). Võimalik, et tulevikus võib ta end just sellel mandril õppimas-täiendamas näha, sest P.-Ameerika on ülikooli valikus kindlalt silmapiiril.

Ingmar ja ta ema Heidy Eskor-Kiviloo andsid heal meelel intervjuu Eesti Elule. Kuna noore muusiku päevad on täis tihedat tööd, oli ema Heidyl rohkem aega küsimustele vastata; nii sündisidki enamus vastuseid ema ja poja koostöös.
Foto: erakogust

Tallinnas elav noor muusik, gümnaasiumi viimases klassis õppiv Ingmar Erik Kiviloo (17) on vaatamata noorele eale saavutanud märkimisväärselt palju nii kodumaal kui laias maailmas. Ta on tuttav ka paljudele Kanada ja Ameerika eestlastele oma mitmetelt esinemisreisidelt (vt. CV). Võimalik, et tulevikus võib ta end just sellel mandril õppimas-täiendamas näha, sest P.-Ameerika on ülikooli valikus kindlalt silmapiiril.

Ingmar ja ta ema Heidy Eskor-Kiviloo andsid heal meelel intervjuu Eesti Elule. Kuna noore muusiku päevad on täis tihedat tööd, oli ema Heidyl rohkem aega küsimustele vastata; nii sündisidki enamus vastuseid ema ja poja koostöös.

Kas tahaksite meenutada mõnd Kanada esinemisreisi?

Heidy: 2015.a. organiseerisin Kanadasse laste kontsertreisi – poja viiuliansambel „Võlukeeled“, tütre trummibänd „Trumm-It“ esinesid nii Torontos kui Seedrioru ja Jõekääru laagrites ning Whistleris Lääneranniku Eesti Päevadel. LEPile sõitis viiuliansambel ning Eestist lisandus poistebänd Wigla.
Ingmar koos kahe triokaaslase, Karoliina ja Ursulaga, võtsid 2018.a. osa Torontos mitmetest EV100 sündmustest ning soojendasid Toronto eestlaste südameid nii kontserdiga Tartu College’is, ballil Eesti Majas, suurel rahvapeol Sheraton Centre’is kui jumalateenistusel.

Viimasel aastal on Ingmar osalenud Kanadas mitmel online viiulikonkursil, kus ta on olnud päris edukas. Mitmete 2021 konkursside osas võib välja tuua kolm Kanadast korraldatut (vt. CV).

Praegu on plaan selline, et aasta pärast, kui gümnaasium on läbi, tahab Ingmar P.-Ameerikasse muusikat õppima minna.

Nagu mainisid, alustas Ingmar viiuliõpinguid 6 aastasena. Kas tundsid juba siis, et tegemist on eriti andeka lapsega, ja millal see äratundmine tuli?

Muusikavallas ei olnud küll erilist andekust silmipimestavalt näha. Ta oli andekas mitmetes valdkondades või oma oskuste poolest, ent 6aastasena oli ta muusika mõistes täiesti tavaline poiss, kes nii nagu enamik Eestis elavaid väikelapsi osales mitmetes kunsti- ja muusikaringides või spordiklubides. Ta laulis Eesti televisiooni muusikastuudios ning oli loomulik asjade käik, et õpib natuke üht või teist pilli. Meie peres pole ühtegi viiuldajat, mul oli pigem hirm, et nii nõudliku pilli valiku puhul lahtub esmane lapse soov ruttu. Ingmar ei alustanud pilliõpinguid klassikalise meetodi järgi muusikakoolis. Minu enda mälestused muusikakoolist olid sellised, et pigem soovisin analoogset rada vältida. Nii alustas Ingmar viiulimängu hoopis Suzuki-lapsena. Ajal, mil ta hakkas konkurssidel käima, muutus õppimise süsteem ning pühendumise tase. Igal juhul muusikut ei soovinud keegi meie perest temast kasvatada. Pigem oli mõte olla mitmes valdkonnas natuke enda rõõmuks „kodus“ ning harida hinge.

Ingmar: Aastaid tagasi ei arvanud, et minust saab muusik. Muusika on mulle alati meeldinud ja huvi pakkunud, kuid ei näinud ennast klassikalise muusikaga tegelemas ning lõpuks astusin aasta tagasi otsustavad sammud, et hakata ise muusikat looma. Harjutama peab palju ja kuna mulle meeldib muusikaga tegeleda ning eesmärgid on selged, siis pole mul probleeme ka palju harjutada. Vastumeelt selles osas pole. Päevas enamus ajast pärast kooli läheb muusikale ning olen selle üle tänulik, et mul selline võimalus on. Hetkedel, kui ise pille ei mängi või ei laula (näiteks bussiga sõites või kuhugi jalutades), kuulan alati teiste artistide muusikat. Palju erineva muusika kuulamine aitab ka muusikutel endil leida inspiratsiooni ja muusikalisi mõtteid oma enda muusikalise väljenduse suunas.

Esinemised, reisid, konkursid, võidud, diplomid, tunnustused… Küllap tead emana kõige paremini, mis on olnud kõige selle taga, kuna oled aastaid väsimatult tegelenud sündmuste korraldamise ning esinemis- ja konkursivõimaluste leidmisega. Kust võtad selle meeletu energia?

Heidy: Nähes, kui suurepärased on lapsed oma vaimujõus ja -ilus, siis on minupoolne rõõm nende lennule kaasa aidata. Ma tõesti naudin andekate laste heaks võimaluste loomist. Mõnikord on just esmalt utopistlikud ja ületamatud ideed reaalsuseks saanuna oma teel olnud valude tõttu kõige magusamateks viljadeks. Toon ühe näite: kes oleks võinud uneski näha, et lastel on võimalus osaleda meistriklassis maailmakuulsa viiuldaja Maxim Vengeroviga? Aga see toimus. Märkasin talvel juhuslikult prof. Vengerovi kodulehel teadet, et toimub konkurss ja ansamblitest valitakse välja üksikud. Ma ei öelnud lastele, õpetajale ega kellelegi teisele, et täitsin kõik paberid ning edastasin videod. Ühel heal päeval võttis minuga ühendust Maxim Vengerovi kunstiline produtsent ja ütles, et Ingmar-Karoliina-Ursula võitsid meistriklassi. Selline seik nende loomingulises biograafias on tulevikus palju väärt. Oli südamest hea meel, et õnnestus midagi taolist neile võimaldada.

Võitusid ja saavutusi on Ingmaril olnud tohutult – kas tahaksid tuua välja mõned, mis eriti olulised?

Olen alati arvanud, et kunst ei ole nagu kaugushüpe, kus on objektiivsed sentimeetrid ning mõõdetav tulemus. Nendest kümnetest saavutustest olulisem on Ingmari kui isiksuse areng, tema võit inimesena – jääda kauniks oma hingelt ning kaastundlikuks vaimult. Käime esinemas vanadekodudes, lastekodudes, haiglates. Need südamlikud kohtumised on palju olulisemad kui medal kapis. Oluline on oma loomingu kaudu ülendada nii ennast kui kuulajat. See kas on või siis ei ole. Mul on meeles selletalvine Ingmari muusikakooli tavakontsert Vanalinna Muusikamajas, kus ta mängis Debussy Kuuvalgust. See oli maagiline moment, missugust kooli muusikaõpetajate sõnutsi on nad üleüldse harva kuulnud, rääkimata lapse ühel õhtusel tavalisel esinemisel.

Tema võidud, stipendiumid ja muu objektiivne on ta loomingulisest biograafiast loetav. Küll ei ole sealt võimalik välja lugeda elamusi, rõõmu, vaimustust ja elujõudu pakkuvat toetust, mis on tulnud kõikidelt viiulireisidelt. Aastate kestel on sõidetud ju palju (Austraalia, USA, Kanada, Holland, Soome, Venemaa, Indoneesia, Prantsusmaa, Itaalia, Kreeka, Läti).

Mis on olnud viimase aja tähelepanuväärsemad sündmused?

Hiljutistest olulisematest sündmustest võib välja tuua selle, et Ingmar võeti vastu Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemia Noorteakadeemiasse viiuli erialal. Oma gümnaasiumis, Vanalinna Hariduskolleegiumis õpib ta lisaks viiulile ka Riho Esko Maimetsa juhendamisel heliloomingut ja kompositsiooni. Kevadel osales ta oma looga Uno Naissoo nimelisel heliloomingu konkursil, kus sai finaali ning talle omistati eripreemia. Paar aastat tagasi osales Ingmar Vivat Multitalendi konkursil ning ta valiti seal stipendiumi saanute hulka, käis Leipzigis ka galal esinemas.

Augustis toimus konkurss Tallinna Talent, kus Ingmar valiti 300 võistelnud noorest 20 parima hulka.
Praegu on ta „Eesti otsib superstaari“ saatesarja keerises. Tänaseks on ta seitsme parima hulka jõudnud. Konkurss kestab detsembri keskpaigani.

Hiljuti kutsuti Ingmar „Minu unistuste päev“ organisaatorite poolt koos musitseerima Alexela kontserdimaja lavale väikse piigaga, kelle unistuseks oli koos suurema muusikuga mängida. Sellised kutsed ja võimalused endast anda teevad rõõmu.

Tulevikuplaanidest…?

Sel aastal tuleb ennast tublisti näidata, võistelda, esineda ja loota, et see kõik viib lõpuks ülikoolis stipendiumini. Ilma selleta ei ole mõeldav Eestist nii kaugele ja kallile õppimisrajale sättida.
Edaspidise osas – lõhki rebida ennast ei saa. Kui laual on üldises plaanis muusika oma mitmetes avaldumisvormides, tuleb ühel hetkel millessegi rohkem panustada. Viiul, helilooming, produtseerimine ja laulmine. Miski peab viima südame. Mingil moel on mõeldav üht ja teist ühendada. Klassikamaailm on halastamatu. Valides ta kõrvale veel midagi muud, visatakse sind tõsisemate muusikute esipaneelist koheselt vähemate vendade sekka. Seetõttu peab hästi kaaluma, kuidas ja mis edasi. Ingmari viiuliõpetajad loodavad ja ootavad, et ta valib eksklusiivselt pilli, kuna see on senini olnud peaaegu et kogu ta elu, selles on ta hea ning oma esinemislaadi poolest poeb ta publiku südamesse.

Ingmar: Plaanid on suured, aga arvan, et suurimad unistused jätan hetkel saladuseks. Ilma ühegi kahtluseta jätkan muusikaga ja tegelen nii viiuli, lookirjutamise, laulmise, produtseerimise ja teiste instrumentide õppimisega. Peale gümnaasiumi lõpetamist kandideerin ülikooli just Ameerika Ühendriikides, kuna tunnen, et see on paik, kus oleks mul ideaalne oma teekonda jätkata. Tahaksin arendada tänapäeva muusikat selles suunas, nagu ise ette kujutan ja tean, et selleks vajan palju tahtejõudu ning ka teisi inimesi, kes sel rajal mulle toeks oleksid. Austan väga artiste, kes esitavad, kirjutavad ning produtseerivad enda lugusid ning just sellisena tahaksin ka mina tegutseda, üks sellistest artistidest oli George Michael, hetkel tegutseb ka tuntud artist nimega Charlie Puth, kes on ka õppinud ülikoolis muusikaproduktsiooni. Ma usun, et mõelda tuleb suurelt, milleks sihtida väikseid eesmärke, kui absoluutselt kõik on võimalik.

Kaire Tensuda, Toronto


CV

Ingmar Erik Kiviloo (17) – Vanalinna Muusikakooli muusikaharu 12. klassi viiuliõpilane. Õpetajad on Tereza Šmerling-Heinsaar, Mari Tampere-Bezrodny (EMTA Noorteakadeemias), lisaerialaks helilooming, juhenda Riho Esko Maimets. Ingmar õpib laulmist Anna Vinogradova juures (Anna Curly Swing Band) ja produtseerib lugusid (konsultant Margus Alviste).


– 2016 vabariiklikul keelpillimängijate konkursil „Noor instrumentalist“ teises vanusegrupis I koht regionaalses ja vabariiklikus voorus. Valiti ta Eesti Muusikaakadeemia žürii lemmikuks

- Maxima noorte talentide vabariikliku konkursi finaal kunstide kategoorias, Tulevikutalent 2015 nominent ning stipendiaat
– 2016 esindas Eestit Indoneesias Austral-Aasia ülemaailmsel festivalil. esinedes festivali avamisel ja Noorte Talentide kontserdil solistina
– 2018 novembris saavutas Soomes Sibeliusele pühendatud rahvusvahelisel konkursil JSFest oma vanuserühmas II koha (I välja ei antud). Samal konkursil saavutas trio koosseisus üldvõidu
– 2019 jaanuaris saavutas trio koosseisus Moskvas Gnessini nim. rahvusvahelisel keelpillikonkursil III koha
– 2019 novembris Tartus keelpillimängijate konkurss-festivali laureaat, eripreemia virtuoospala eest
– 2019 oktoobris osales eriprojektis MEZZO, mille tulemusena mängisid 4 noort solisti Mustpeade Majas ERSO muusikutest koosneva kammerkoosseisuga „Entre’ Acte“ kontserdil „Küpsed õunad ei kuku puust kaugele“.

​- Ingmar mängib viiuliansamblis „Võlukeeled“, on loonud-tegutsenud kooslustes „Pistik“, „Rhythm of Adventure“, gümnaasiumitasemel mitmes poistebändis erinevate lugude salvestuseks. Noorte bändide võitjana esines trummimängijana “Rhythm of Adventure”’is Nordea kontserdisaalis “Eesti laulu” lõppkontserdil (2014). 
– On õppinud 4 aastat Balti Filmi- ja Meediakoolis noorte stuudios filmitegemist; mänginud Mart Kivastiku filmis „Üks mu sõber“.
– On õppinud lisaks viiuli- ja trummimängule orelit, mängib ka kitarri, elektrikitarri ja klaverit. Põhikoolis oli Vanalinna Muusikakooli VHK keelpilliorkestri ning Püha Miikaeli Poistekoori liige, gümnaasiumis VHK Kammerkoori liige.

- Sooloesinemisi on olnud Šveitsis (2015) Noorte Talentide kontserdil, Kanadas Torontos ning LEPil Whistleris (2015), Bali saarel Suzuki Aasia-Austraalia konventsioonil (2016), Eesti Päevadel Adelaides (2016), Sydneys (2017) ning USA Eestlaste Idaranniku Päevadel Miamis ning kontserdil Boca Ratonis (2017), Soomes (2017). Ansambli liikmena on osalenud Briti Suzuki Galal Albert Hallis (2016)
– 2018.a. kolm kontsertreisi Lätti, Hollandisse ja Põhja-Ameerikasse (24 kontserti nii trio esimese viiuli kui solistina, sh esinemine New Yorki Lincoln Center’is)
– 2017 ja 2018 esines Tallinna Kammerfestivali noortelaval ning Talvefestivalil (PLMF).
– 2019 suvel esines Võlukeelte koosseisus ja solistina 8 laval Firenze, Provence’i ja Cremona rahvusvaheliste noorte keelpillimängijate festivalidel.
– Ingmar on saanud 2 korral Eesti Rahvuskultuurifondi stipendiumi, 2018 Rain Lõhmuse nim. fondist noorte annete toetamiseks.
– 2019 valiti noorte annete rahvusvahelisel konkursil Vivat Multitalent stipendiaadiks kutsega esineda Leipzigis toimunud galal. Stipendium võimaldas õppimise rahvusvahelises suvekoolis Kreekas
– (Pandeemia) eriolukorras alustas I2020. a kevadel soololauluõpinguid Anna Curly juures, heliloomingu kirjutamist Riho Esko Maimetsa ja Stig Rästa juures. 2021. a. kevadel avaldas videodena albumi enda kirjutatud 8 laulust.

Meistriklassid:
2016, 2019 – 2021 Anna Liisa Bezrodny (UK)
2016 – 2018 Mary Ann and Craig Mumm (USA, Metropolitan)
2019 – 2021 Maano Männi (Soome-Eesti)
2019 Jonathan Morton (UK)
2018 – 2021 Mari Tampere Bezrodny (Soome-Eesti)
2020 – 2021 Arvo Leibur (Eesti)
2021.a. kevadel trio (Ingmar, Karoliina, Ursula) koosseisus viiuli meistriklass ülemaailmselt tuntud Maxim Vengerovi juures.

Konkursid:
2019 Rahvusv. viiulikonkurss Zeus Kreekas (lühivormid) – III koht
2021 Kamerton – (Moskva, Venemaa) – laureaat, hõbemedal
2021 II rahvusv. klassik. muusika konkurss Viva Music All World (New York, USA) – laureaat, hõbemedal kutsega esineda Peterburis ja New Yorgis
2021 Rahvusv. moorte talentide konkurss Nouvelles Etoiles (Prantsusmaa) – II koht; (trio) – I koht
2021 North American Virtuoso International Music Competition (hõbemedal)
2021 Quebeci rahvusv. online muusikakonkurss (I koht, plaatinamedal)
2021 Rahvusv. muusikakonkurss Grand Metropolitan (Kanada) – I koht, kuldmedal
2021 Rahvusv. muusikakonkurss Iscart (Lugano, Šveits) (viiul) – II koht; (laulukategooria) – I koht; (trio) – I koht
2021 Saaremaa rahvusvaheline keelpillide suvekool – kapriiside võistlus II koht
2021 Uno Naissoo nim. heliloomingu konkursi finalist ja eripreemia
2021 Tallinna talent finalist sooloviiuli kategoorias, stipendium. Osales konkursil ka improvisatsiooni, levimuusika, ansamblite kategoorias.


Read more