Subscribe Menu

Näitus „Ukraina rindefotograafia“ jõuab VEMUsse

Reedel, 6. mail kell 17 avatakse Tartu College’is Ukraina sõda dokumenteeriv fotonäitus, mille autorite hulgas on sealsete kohalike nimede kõrval ka üks Eesti fotograaf. Näitus jõuab Torontosse tänu kuraator Kateryna Radchenkole Ukrainas ja Okapi galeriile Tallinnas, kus näitus avati 9. märtsil. Näituse algseks tõukejõuks oli Okapi galerii tihe koostöö Ida-Euroopa regioonis ja Ukraina fotokogukonna pöördumine välismaiste kolleegide poole leidmaks toetust.


24. veebruari varahommikul alustas Venemaa täismahus sõjalist invasiooni Ukrainasse, nimetades seda ,,demilitariseerimise erioperatsiooniks“. Ilmselgelt on aga tegu sõjaga keset Euroopat. Vene vägede raketilöögid tabasid rahumeelseid Ukraina linnu erinevatest suundadest, sealhulgas ajutiselt okupeeritud Donbassis, Krimmis ning kaguregioonis. Sihtmärkide hulgas polnud üksnes militaarobjektid, vaid ka elumajad ja lasteasutused. Vene rünnaku alla langes ka Ukraina ja kogu Euroopa suurim tuumaelektrijaam Zaporižžjas. Tänaseks on sõda kestnud juba kaks kuud. Selle aja jooksul oleme kogenud ukraina rahva ja võitlejate uskumatut vaprust ning vankumatut vastupanutahet, aga ka Putini režiimi ja tema sõdurite räiget vägivalda tsiviilelanike suhtes. Ukrainast on põgenenud ligi viis miljonit inimest, kellest Eestisse on jõudnud enam kui 30 000.

,,Ukraina fotograafid teevad linnatänavatel vapralt oma tööd. Täna pole nad mitte üksnes professionaalsed ajakirjanikud ja dokumentaalfotograafid, vaid eelkõige kodanikud, kes püüavad pildile nii armsaks saanud ja vene vägede poolt hävitatud paiku kui inimesi, kes seisavad kartmatult oma maa, kodude ja perede eest. Veelgi enam – ukrainlased võitlevad täna rahu eest terves Euroopas,“ kommenteerib Kateryna Radchenko, Rahvusvahelise Kaasaegse Fotograafia Festivali Odessa Photo Days direktor, kes otsib aktiivselt võimalusi kohaliku olukorra kajastamiseks rahvusvahelisel kultuuriareenil ja on ka käesoleva näituse kuraator. ,,Fotograafia on võimas vahend näitamaks tõelist ja tegelikku olukorda siin, otse Euroopa südames.“

Fotodel võib näha purustatud munitsipaal- ja tsiviilhooneid, sõidukeid ja sildu; sõdureid ja tavakodanikke kõikvõimalike relvade ja Molotovi kokteilidega; hukkunute kandmist ja koduloomade päästmist; veerevaid kohvreid rusustel tänavatel ning tuld ja suitsu lumistes kaevikutes. Fotode autoriteks on kohalikud tänavafotograafia lipulaevad Michael Palinchak, Yuriy Yurchenko, Sergiy Illyashenko, Volodymyr Petrov (Kiiev), Pavlo Dorohoi (Harkiv) ja Slava Ratynski (Žõtomõr), jt.

Ukraina autorite kõrval on näitusel eksponeeritud ka nende Eesti kolleegi Dmitri Kotjuhi värsked kaadrid otse rindejoonelt. Järva Teataja fotograaf Kotjuhi tunnustati 2015. aastal Eesti Meediaettevõtet Liidu poolt parima eesti pressifoto autorina ning möödunud aastal pälvis ta Valgetähe V klassi teenetemärgi. Praegu töötab Kotjuh ajalehes Postimees.

Näitus ja selle korraldamine pakub eelkõige moraalset tuge Ukraina fotokogukonnale, kes palub aktiivselt toetada ka Ukraina armeed, humanitaarabiorganisatsioone ja põgenikke enda kodumaal. Näitusega kogutakse ka rahalisi toetusi Ukrainale.

Täname koostööpartnereid: festival Odessa Photo Days, Okapi galerii Tallinnas, Kanada Kesk- ja Ida-Euroopa Nõukogu. Projekti toetavad rahaliselt VEMU ja Cotton Factory.

Näitus jääb Tartu College´is avatuks kuni augusti alguseni.

Näitust saab 7.-13. maini vaadata ka Toronto raekojas ja mais-juunis Hamiltonis Cotton Factorys. 

Piret Noorhani


Read more