Subscribe Menu

Naise ja ema rollist

Mõni aeg tagasi vallandas CNN-i kommentaator ja demokraatide poliitiline strateeg Hilary Rosen poliitilise tormi. Ta heitis vabariiklaste presidendikandidaadi Mitt Romney abikaasale Ann Romney'le ette, et viimane pole oma elus päevagi tööl käinud. Rosen selgitas ja vabandas hiljem, et temast on valesti aru saadud – ta eesmärgiks polnud alahinnata koduse ema rolli, vaid ta olevat tahtnud viidata eliitklassi naiste võõrandumisele argielu probleemidest, millega enamus naisi peab silmitsi seisma. Ehkki president Barack Obama tõttas isiklikult Roseni viga parandama, öeldes, et laste kasvatamine on tõesti ränk töö, võib iga väiksemgi sõnavääratus valimiste-eelsel ajal suurt kahju teha.
Image: Ambro / FreeDigitalPhotos.net


Ann Romney on üles kasvatanud viis tublit poega, mis pole kindlasti olnud kerge ülesanne. Siinkohal meenub USA praeguse riigisekretäri, endise esileedi Hillary Clintoni mõtteavaldus 1992. a: “Oleksin ju minagi võinud koju jääda ja küpsiseid küpsetada, aga ma otsustasin järgneda oma professionaalsele kutsumusele.” See sõnum põhjustas omal ajal samuti suurema sõnasõja.

Aga kas laste kasvatamine ei võiks samuti olla professionaalne kutsumus? Ema teeb ju koduperenaisena samuti teatud mõttes karjääri, mille lõpptulemus sõltub tema laste edukusest tulevikus. Kas koduperenaise roll on üldse 21. sajandil tõsiseltvõetav? Tõenäoliselt ei tahaks naised, kes peavad sotsiaalset suhtlemist oluliseks, end ainult kodustele töödele ja laste kasvatamisele pühendada. Ometi sooviksid paljud emad oma väikelastega kodus olla, neid ise kasvatada ja õpetada. Kahjuks on see tänapäeval muutunud aga luksuseks, mida vaid vähesed saavad endale lubada. Maja- ja autovõlad tuleb igas kuus maksta, rääkimata muudest kulutustest.

Ameerika ajaloo professor Brian Murphy meenutas ABC telekanalile antud intervjuus, et Ühendriikide loojad hindasid kõrgelt naise kui ema rolli, kuna perekond oli nende meelest riigi tähtsaim ehituskivi. Naise esmane ülesanne oli tol ajal kasvatada kuulekaid Ameerika kodanikke.

Nüüdseks on kõik muutunud. Karjääri ja laste kasvatamise kokkusobitamine on paratamatu, ja tõesti – laste kõrvalt saab hea tahtmise korral ka tööd teha. Euroopa Komisjoni asepresident ja ELi õigusküsimuste volinik Viviane Reding ütles äsja ajakirjale Eesti Naine antud intervjuus, et kolme lapse emana ei ole tal olnud lihtne töö- ja pereelu ühitada – selleks läheb vaja head planeerimisoskust ja organiseerimisvõimet ning distsipliini. Ta kinnitab aga, et naised suudavad teha mitut asja korraga. Küllap on see paljude emade-naiste kogemus, kes väärivad meie austust ja imetlust mitte ainult emadepäeval, vaid alati.

Rõõmu tegi selle nädala uudisenupuke, milles organisatsiooni Save the children raporti kohaselt asub Eesti 17. kohal 165 riigi seas, kus on parim olla ema. Eesti edestab selles osas ka Kanadat (19. koht) ja USA-d (25. koht).

Õnnitleme tublisid eesti emasid, vanaemasid ja vanavanaemasid emadepäeval!

Elle Puusaag

Read more