Subscribe Menu

Neeme Järvi juhatas avakontserti

Neeme Järvi juhatas 6. septembril ERSO 2012/2013 hooaja avakontserti „Fantastiline!", mis kuulub sarja „Pariisi sümfooniad". Selles kontserdisarjas kõlavad hooaja jooksul kõik kuus Haydni Pariisi sümfooniat. Juba praegu on kogu sari välja müüdud.
*

Kontserdi avalooks oli eesti klassikalise muusika üks „hitte", Villem Kapi poeem „Põhjarannik", mis ERSO ja Eesti Rahvusmeeskoori esituses kõlas lihtsalt suurepäraselt. Teos on kirjutatud 1958. a Kersti Merilaasi tekstile: Rannik kui hüppel, rünnaku hoos: manner ja meri siin sülitsi koos/.../.
Neeme Järvi

Neeme Järvi juhatas 6. septembril ERSO 2012/2013 hooaja avakontserti „Fantastiline!”, mis kuulub sarja „Pariisi sümfooniad”. Selles kontserdisarjas kõlavad hooaja jooksul kõik kuus Haydni Pariisi sümfooniat. Juba praegu on kogu sari välja müüdud.
*

Kontserdi avalooks oli eesti klassikalise muusika üks „hitte”, Villem Kapi poeem „Põhjarannik”, mis ERSO ja Eesti Rahvusmeeskoori esituses kõlas lihtsalt suurepäraselt. Teos on kirjutatud 1958. a Kersti Merilaasi tekstile: Rannik kui hüppel, rünnaku hoos: manner ja meri siin sülitsi koos/…/.

Põhjamaise mere mässamises peegeldub ka inimese enda jõuetut raevu oma elusaatuse vastu. Midagi sama meeletut kõlas vastu ka Hector Berliozi teosest „Fantastiline sümfoonia”, mis kannab alapealkirja „Episood ühe kunstniku elust”. Helilooja on kirjutanud teosele täpse programmi, kus ta seletab lahti noore muusiku nägemused pärast enesetapukatset oopiumiga. Kogu teost läbivaks teemaks on „armastatu teema” ehk idee fixe. Helilooja on muusikaliste vahenditega edasi andnud küll vist kogu inimlike emotsioonide gamma – kirest ja hingepiinadest armukadeduseni, õrnustest vulkaanina purskava armastuseni. Teose lõpus lämmatavad armastuse teema matusekellade helid ja võidutsema jääb Dies irae veider paroodia.Publik lausa vakatas pärast lõpuakordi – pika pausi järel lõhestas vaikust tormiline aplaus.

Kontserdi tegi põnevaks seegi, et Haydni populaarse Pariisi sümfoonia „Karu” kõrval saime kuulata ERSO klarnetirühma uue kontsertmeistri soleerimist. Guy Spielman esitas Mozarti Klarnetikontserdi A-duur. Seda teost on esitanud ka meie klarnetistid Juhan Kaljaspoolik, Hannes Altrov, Toomas Vavilov ja Tõnu Kalm. Toomas Vavilov on selle koos ERSOga ka plaadistanud. Austraaliast pärit Guy Spielman on enne Eestisse tulemist mänginud juba viies erinevas orkestris, seekordne esinemine oli talle
debüüdiks uue koduorkestri ees. Kauni kõlakultuuri ning nüanssideni
läbitunnetatud fraasiga võlus Spielman publiku kohe ära. Taas saime nautida ka Neeme Järvi haruldaselt paindlikku dirigenditööd solisti saatmisel.

ERSO hooaeg tõotab tulla väga põnev. Kontserdisarja „Pariisi sümfooniad” kõrval tuuakse publikuni veel sarjad „Festivo”, „Klassikud”, „Meistriklass”, „1001 ööd” ja „Maestro”. See on tõesti hea idee – jagada hooaeg kontserdisarjadeks. Mõnes mõttes on kontserdisari nagu väike festival, mis on lihtsalt pikemale ajale „laiali laotatud”. Ja Eesti publik armastab festivale!

Huvi aitab äratada ka pilkupüüdev kontserdisarju tutvustav voldik. Neeme Järvi kõrval dirigeerivad sel hooajal eesti dirigentidest veel Eri Klas, Olari Elts ja Andres Mustonen. Kindlasti kujunevad sündmusteks Helena Tulve klaverikontserdi maailmaesiettekanne Mihkel Polli esituses ja 20. saj klassiku Olivier Messiaeni „Turangalila-sümfoonia” ettekanne. Mõlemaid kontserte dirigeerib Olari Elts. Kuulata saab ka eesti publiku lemmikuid Kalle Randalu, Martin Kuuskmanni, Annely Peebot, Natalia Gutmani, Aleksander Markovitši jt. Kontserdihooaja lõpetab ERSO peadirigent Neeme Järvi käe all. Ettekandele tulevad Mozarti, Poulenci ja Faure suurvormid – suurepärane kava muusikagurmaanidele.

Sirje Vihma-Normet

Read more