Subscribe Menu

Noorte nurk – MÕISTA-MÕISTA, mis see on


Kala/maja pesu/köök Kungla tänavas Tallinnas. Fish house washing kitchen?! Et kas siin pestakse selle maja kalu? Kala/maja on ühe naabrus/konna (neighbourhood) nimi Tallinnas, mis piirneb mere/rannaga ja kus püüti ja müüdi (Kala/rannas) omal ajal palju kala. Pesu/köögid asusid vanasti majade keldrites või vahest oli selle jaoks isegi eraldi kõrval/hoone. Seal pesti pesu – keedeti just/kui pesu/suppi suures pajas ehk katlas, mille alla ahju tehti tuli. Siit uksest sisse jalutades oma musta pesuga ei tule aga vastu elavat tuld ega podisevat (,,pott-pott-pott“ häält tegev) pada (cauldron). Hoopis vurisevad täna/päeva tavalised pesu/masinad ja KUIVATID (dryers). Seda võiks nimetada pesu/majaks või selve/pesulaks (laundromat), kus on võimalik raha eest ise pesu pesta. Selve- tähendab ise/teenindus (self-serve). Sõna PESU/KÖÖK on vahva, sest meenutab hoopis teisi, kadunud aegu, kus oli kasutusel PESU/NUI (wooden washing stick / beater) ja podises katel. Podises nagu siil... KUNGLA tänav, kus see majake asub, ei ole nime saanud Toronto rahva/tantsu/rühma järgi. Kungla on eesti mütoloogias õnne- ja muinas/jutu/maa. Arvatakse, et selle sõna võttis esimesena kasutusele F. R. Kreutzwald, kes mõtles selle all eel/kõige OJA/MAA (Gotlandi) saart. Kungla nimi tuleneb rootsi keelest ,,det kungliga folket“ – kuninglik (royal) rahvas.
Foto: Riina Kindlam (2022)
Kala/maja pesu/köök Kungla tänavas Tallinnas. Fish house washing kitchen?! Et kas siin pestakse selle maja kalu? Kala/maja on ühe naabrus/konna (neighbourhood) nimi Tallinnas, mis piirneb mere/rannaga ja kus püüti ja müüdi (Kala/rannas) omal ajal palju kala. Pesu/köögid asusid vanasti majade keldrites või vahest oli selle jaoks isegi eraldi kõrval/hoone. Seal pesti pesu – keedeti just/kui pesu/suppi suures pajas ehk katlas, mille alla ahju tehti tuli. Siit uksest sisse jalutades oma musta pesuga ei tule aga vastu elavat tuld ega podisevat (,,pott-pott-pott“ häält tegev) pada (cauldron). Hoopis vurisevad täna/päeva tavalised pesu/masinad ja KUIVATID (dryers). Seda võiks nimetada pesu/majaks või selve/pesulaks (laundromat), kus on võimalik raha eest ise pesu pesta. Selve- tähendab ise/teenindus (self-serve). Sõna PESU/KÖÖK on vahva, sest meenutab hoopis teisi, kadunud aegu, kus oli kasutusel PESU/NUI (wooden washing stick / beater) ja podises katel. Podises nagu siil… KUNGLA tänav, kus see majake asub, ei ole nime saanud Toronto rahva/tantsu/rühma järgi. Kungla on eesti mütoloogias õnne- ja muinas/jutu/maa. Arvatakse, et selle sõna võttis esimesena kasutusele F. R. Kreutzwald, kes mõtles selle all eel/kõige OJA/MAA (Gotlandi) saart. Kungla nimi tuleneb rootsi keelest ,,det kungliga folket“ – kuninglik (royal) rahvas.

 

Kaart: Vikipeedia
Kala/maja piir/konnas on teisigi müütiliste rahva/juttudega seotud nimedega tänavaid. Lisaks Kunglale ka Kalevi, Linda, Salme, Tõllu, Leigeri… Salme ehk tähe/mõrsja (the star's bride) esineb ka Kalevi/pojas. Suur Tõll on Saare/maa kangelane ja Leiger Hiiumaa oma.

Riina Kindlam, Tallinn


Read more