Subscribe Menu

Piparkoogist hoonete viktoriin*

(*ära/arvamis/mäng)

Pamparaa! (See oli trummipõrin.) PiparkoogiMaania 2022, mille tänavuseks teemaks oli ,,Arhitektuur“, sulges uksed uue aasta 7-ndal päeval. Avatud oli see läinud aasta 1. detsembrist. PiparkoogiMaania on iga-aastane piparkoogikunsti näitus Tallinnas, mis on toimunud alates 2006. aastast. Näitusel osaleb igal aastal üle 100 kunstniku, disaineri ja arhitekti, kes valmistavad 300 kg taignast unikaalseid piparkoogitaieseid. Näituse koduks on igal jõulukuul Disaini- ja Arhitektuurigalerii Pärnu maanteel Estonia teatri taga. 

Nagu igal aastal, said ka sel korral külastajad oma lemmiktöö poolt hääletada. Kokku loeti 6463 hääletussedelit ja Facebooki lehel ,,Piparkoogimaania“ on välja toodud 20 tööd, mis said külastajatelt kõige rohkem hääli. Milliste tuntud hoonete magusad jäljendused on fotodel ära toodud? Vastused leiate artikli lõpust.

Mõned lisavihjed soovijaile. Foto 1 – hoone nimi seostub sõnaga kuurort ning kuurortlinnasid on Eestis kokku viis. Foto 2 – Selle ehitise arhitekt on armastatud soome-rootsi kirjanik ja kunstnik. Foto 3 – omataoliste seas Läänemere vanim; ei ole massakas ehk mandrilane. Foto 4 – Kuuldavasti läks Miki siit merele. 

Foto: Piparkoogimaania Facebooki leheküljelt

Foto 1: Tänavuse PiparkoogiMaania näituse teemaks Tallinnas oli arhitektuur. See muljet avaldav hoone on päriselt Eestis olemas ja selle tainast koopia kogus näituse vaatajatelt kuu aja jooksul kõige rohkem hääli – 967! Teose valmistas Mari-Liis Hiisjärv. Mis on hoone nimi ja kus see asub? Kui vajate lisavihjet, siis leiate selle artikli lõpust.

Foto: Tiina Ets

Foto 2: Selles majakeses elavad ühed lastekirjanduse kuulsad tegelaskujud, kelle kodumaa asub meist põhjapool. Ühes väikses Eesti linnas asub ka selle maja koopia, kuhu lapsed saavad sisse ronida. Kirju torn-ehitis sai publikuhääletusel teise koha (916 häält) ja selle valmistajateks on Ülle Maiste, Kristi Siibak, Meelis Luukas ja Malle Luukas. (Lisavihje leiate artikli lõpus.)

Foto: Piparkoogimaania Facebooki lk

Foto 3: Antud hoone on väga oluline ja väga vana. Selle glasuuriga valgeks ,,lubjatud“ piparkoogikoopia sai näituse külastajatelt kokku 598 häält ehk kolmanda koha. Meisterdajad meistrid: Lea Järve, Kairi Kirt-Ende, Piret Müüripeal, Alo Neerot, Katre Rajur ja Andres Mikker.

Foto: ürituse FB lk

Foto 4: Nendel varemetel on ammune ja väga otsene seos Rootsiga. Koopia teenis 156 häält ja lemmikute pingereas 10. koha. Teose peakiri on ,,Aja jälg“ ja autoriteks Kristel Ojasuu, Clelia Piirsoo ja Eve Hint. 

Piparkoogist hoonete viktoriini vastused:

1) Haapsalu kuursaal; 2) Muumimaja Muumitrollide lugudest, mille autor Tove Jansson; väike koopia hoonest asub ka Haapsalus Iloni Imedemaa hoovis. 3) ,,Kõpu tuletorn – Läänemere vanim“, Kõpu poolsaare tipus Hiiumaal; 4) Pirita klooster ehk püha Birgitta asutatud Birgitiinide ordu klooster Tallinnas Pirital. 

Koostas Riina Kindlam, Tallinn

Read more