Subscribe Menu

Põhja ja Baltimaade Meestelaulude päevad Tartus

Eelmine nädalavahetus möödus Tartus suure meeste laulmise tähe all.

Leinapäeva, 14. juuni õhtul esines Tartu Ülikooli aulas toimunud kontserdil torontolane Avo Kittask soololauludega Peep Lassmanni klaveri saatel. Aula saal oli rahvast täis ja kiitis Avo ettekandeid plaksutamisega, mis nõudis lisapalasid. Erakordne kontesrdikava ettevalmistuse juures oli, et solist ja klaversaatja kasutasid ühisharjutusteks Skype'I, samal ajal eri mandritel olles. Teises kontserdipooles esines Soome Pori linna meeskoor.

Pärast kontserti kostitas hiljuti Torontos viibinud Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor kohale jõudnud Toronto Eesti Meeskoori liikmeid restoranis. Oli elav jutuajamine naiskoori hiljutisest reisist Kanadas. Kiideti eriti Andres Raudseppa tema panuse eest selle eduka reisi korraldamises.
Toronto Eesti Meeskoor lauluäljaku esireas. Foto Arved Plaks


Põhja ja Baltimaade Meestelaulu päevade peaettekanne toimus laupäeval, 16. juunil. Koguneti Tartu raekoja ligidal Barclay platsi juurde. Sealt marsiti Tähtevere lauluväljakule, vast paari kilomeetri kaugusele, linna ääres. Tee äärtel oli rahvast, kes meile hüüdsid teretulemast. TEMist oli kohal kümme meest, seega olime küll vist väikseim koor. Paraadis järgnesid meile poistekoorid, kokku 1500 – ka rekord. Ettekanded algasid ühiskooris 3000 mehega lauldes “Koit”. Võimas. Seda laulsid eesti keeles muidugi kõik üheksast põhjamaast tulnud koorid. Kontsert kestis neli tundi, vaheldus kooride koosseis – teatud koorid olid ette valmistanud eraldi palad, olles välismaalt või valikkooridest. Nii laulsid välismaadelt tulnud koorid oma keeltes ja veel olid ka valitud kooride raskemad laulud. Siiski lõpupoole laulis terve ühendkoor seitsmes erinevas keeles. Nende seas oli ka norra “Landkjending”, milles solistiks oli TEM'i Avo Kittask. (Toronto TEMi kontsertidest osavõtjatele võib see tuttav olla eestikeelse variandina kui Olav Trygvason). Ettekanded lõppesid lauldes “Eesti kodumaa”.

Omaette oli ime vaadata, kuidas Eestis on kunst arenenud, kuidas toitlustada tuhandeid inimesi kiiresti. Lõpupidu polnud erand. Lauluvväljaku ligidal oli suur hall, kus pakuti õhtusööki ja muidugi A. LeCoq õlut selle õllefirma poolt. Pidu kestis üle kesköö, sest hilised õhtutunnid ei näi piiravat Eestis tegevust.

Arved Plaks, Tartu


Fotogalerii – Fotod Arved Plaks