Subscribe Menu

ESK Rahvapidu täitis oma eesmärki, ühendades eestlaskonda – VIDEO/FOTOGALERII

Laupäeval, 15. detsembril toimus Toronto Eesti Majas midagi eriliselt suurt ja vägevat, mille sarnast ei ole olnud ammusest ajast – Eesti Sihtkapitali Kanadas, Toronto Eesti Ühispanga ja Toronto Eesti Maja korraldatud suur rahvapidu, mis ühendas siinset eestlaskonda ja tõi kokku sadu inimesi, imikueast päris kõrge eani välja.

Rahvajõulupuu - Foto: Taavi Tamtik
Pole just palju selliseid pidusid, mis auga rahvapeo nime kannavad, olles mõeldud tõesti kõikidele, olenemata sellest, kui aktiivsed eestlaskonnas ollakse ja kas üldse ühiskonna tegevustes osaletakse.

Sihtkapitali eesmärk selle peo korraldamisel oligi rahvale jõulurõõmu pakkumise kõrval ka see, et tuua kohale neidki, kes mingil põhjusel eestlaskonna tegemistes ei osale. Põhjuseid, miks ollakse eemale jäänud, on erinevaid, põhiline on, et keegi ei tunneks, et nad ei oleks oodatud, olenemata keeleoskusest ja sidemetest. Ja eesmärki täitis see pidu kuhjaga.

Eelnev reklaam oli suur, nii ajalehes kui interneti kaudu, nii et loodetavasti said kõik huvilised selle peo toimumise kohta informatsiooni. Ja rahvast saabus rohkesti: nii eesti ühiskonnas aktiivseid tegutsejaid kui neidki, kes ühiskonna tegevustega ehk nii tuttavad pole. Ja tutvusmisvõimalusi oli peol küllaga: end tutvustasid nii Toronto Eesti Ühispank kui täienduskoolid-lasteaed, skaudid – gaidid ja paljud siinsed organisatsioonid. Kes ehk sel pärastlõunal esmakordselt Eesti Majja sattus – võimalik, et piduliste hulgas oli ka neid – said küllap hea ülevaate ühiskondlikust tegevusest ja loodetavasti saab sealt alguse edasine side ühiskonnaga.

Peo korraldamisega oli rohkesti vaeva nähtud, sihtkapitali vabatahtlikud olid andnud ürituse heaks kordaminekuks rohkesti töötunde. Vabatahtlike hulgas oli ka värskelt Eestist tulnud tööd otsivaid noori, kes tegid pikad päevad peo heaks kordaminekuks.

Olgu öeldud, et eestlaskonna päralt oli sel pärastlõunal terve Eesti Maja, sest igal pool midagi toimus. Tervitused uksel, ja külastajad juhatati trepist üles, kus suures saalis sai nautida mitmekülgset kava ja kristallsaalis kohviku stiilis jõulutoitu. Toit oli rikkalik – jõuluvorstid, -kapsad ja palju-palju muud. Eestlaskond esindas end nagu alati parimate traditsioonide kohaselt.

Suures saalis olid lisaks ühispanga lauale, kus sai ka loosiratast keerutada ja panga tegevust puudutavatele küsimustele vastata, väljas ka organisatsioonide väljapanekud ja mõned müügilauad. Saali keskel hulk toole, kus sai istuda ja laval toimuvat nautida. Lava kõrval olevalt suurelt ekraanilt sai aga jälgida saalist väljaspool toimuvat. Kava algas T.E.S. Täienduskoolide ja Lasteaia koori jõululaulude esitamisega. Sel pärastlõunal astusid üles veel Rahvatantsurühm Kungla, Estonia Koor ja TEA Segakoor Ööbik. Koorid pakkusid rahvale ka kaasalaulmisvõimalust, Estonia Koor ja Ööbik jagasid kaunilt kujundatud laululehti.

Väike saal (teismelistele mõeldud tegevuste tuba) oli jagatud täienduskoolide ja Jõekääru poolt. Andres Musta juhendas Jõekääru nimel kunstitegevust ja koolid karaoket.

Seedrioru pakkus suures saalis lastele näomaalingut, lasteaed korraldas toreda piparkoogimajade oksjoni.

Kaks populaarsemat tegevust olid skautide-gaidide tegevus noorteruumis ja Toronto Eesti Püssi- ja Püstoliklubi lasketiirus laskmine, kus käis rahvast igast vanusegrupist, kaasa arvatud lapsed ja eakad – tihtipeale oli seal lausa järjekord.

Kotkajärve Metsaülikooli korraldusel toimus all klassitoas vildist kuuseehete tegemine (nõelviltimine). Samuti pakkus allkorruse klassitubades lasteaed lastesõime. Täienduskoolid pakkusid eesti keele näidistundi, avatud oli ka lasteraamatukogu „Võlusaared”.

VEMU poolt oli jõulukaartide ja kalendrite näitus. Organisatsioonid AKEN (Akadeemilised Eesti Naised Kanadas), EERK (Eesti Etnograafiaring Kanadas) ja MEERK kaunistasid kuuski ja tõid rahvale rõõmuks ilusa, Anu Raua loomingust inspireeritud rahvariiete seelikutega ehitud Emapuu installatsiooni.

Nii et pidu nautis iga külaline, vanusest olenemata. Kui vanem seltskond eelistas istuda saalis ja vaadata kavalist osa, siis noorema rahva tõmbenumbriks oli kindlasti noorteruum, kus skaudid ja gaidid pakkusid põnevaid tegevusi, nagu seinaronimine, telgi püstitamine, märkide valmistamine jm. Küllap meeldisid need tegevused mõnele niivõrd, et skautide-gaidide read peatselt täiendust saavad! Ja lasteaed ning koolid muidugi ka.

Jõulupeolt ei puudunud loomulikult ka jõuluvana, kes terve peo aja kohal oli, mitte ainult kingikotiga külas ei käinud. Ju oli ta selle pärastlõuna spetsiaalselt eestlaskonna jaoks vabaks teinud! Iga laps sai paki ning iga pere koos jõuluvanaga pilti teha, mida siis tasuta sihtkapitali veebilehelt endale alla laadida saab.

Põhiline, mis sel peol valitses, oli meeleolu – see, et ollakse ühine pere, eestlaskond, hoolimata sellest, kus elatakse, millega parasjagu tegeldakse või kui aktiivsed eestlaskonnas ollakse. Sihtkapital andis oma suurejoonelise peoga küllap kõigile sõnumi, et olete teretulnud! Mitte ainult sellel peol, vaid eesti ühiskonnas, eesti tegevuste juures, oma juurte juures! Sest elu on pillutanud eestlasi laiali kõikjale, olgu siis vahel tore ka kokku saada, sest meie rahvakild on ju nii väike, et igaüks loeb!

Suur tänu korraldajatele-läbiviijatele selle suure vaeva eest, mis niisuguse peoga kaasneb! Siin loos pole ehk mõtet kellegi nimesid konkreetselt ära tuua, sest tegijaid oli kindlasti väga palju. Ja neile kõigile suur aitäh!

 

Kaire Tensuda

 Video: Taavi Tamtik 

 

Fotogalerii – Fotod Taavi Tamtik


 

 

Fotogalerii – Fotod Peeter Põldre


 

Read more