Subscribe Menu

Riigikogu valimised Eestis võitis Reformierakond

Eestis 5. märtsil kulmineerunud Riigikogu valimistel võitis oodatult Reformierakond, teenides 31,2 protsenti häältest, mis andis 37 mandaati. Eelmises riigikogu koosseisus oli Reformierakonnal kolm mandaati vähem.

Kaja Kallas Reformierakonna valimispeol Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Paremuselt teise tulemuse sai Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), kelle poolt hääletas 16,1 protsenti ning see andis riigikogusse 17 kohta, kahe mandaadi võrra vähem kui eelmises koosseisus.

Keskerakond kaotas uues parlamendis 10 kohta, nende poolt hääletas 15,3 protsenti, mis andis neile 16 mandaati.

Neljanda tulemuse tegi esimest korda riigikokku pääsenud Eesti 200, kogudes häältest 13,3 protsenti ehk 14 mandaati.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) kaotas ühe mandaadi riigikogus. Sotsid sai 9,3 protsenti kõikidest häältest, mis annab riigikogus üheksa mandaati.

Isamaa sai häältest 8,2 protsenti, mis annab riigikogusse kaheksa mandaati, see on nelja võrra vähem kui eelmistel parlamendivalimistel.

Valimiskünnist ei ületanud Parempoolsed 2,4-protsendise, Eestimaa Ühendatud Vasakpartei 2,3 protsendise ning rohelised ühe protsendise toetusega.

Riigikogu valimiste osalusprotsent oli 63,7. Kõige kõrgem oli valimisaktiivsus Rapla maakonnas, 77,6 protsenti ja kõige madalam Ida-Viru maakonnas, 52,7 protsenti. Harjumaal oli osalusaktiivsus 73, Tallinnas 69,8, Tartus 72,6 protsenti ning üle 70 protsendi ulatus valimisaktiivsus ka Hiiumaal ja Saaremaal. Kokku hääletas 615 009 valijat, neist 301 495 pabersedeliga ja 313 514 e-häälega. Välisriikides hääletas hääletussedeliga 1828 ja e-hääletamisel 7264 valijat.

Riigikogu valimistel osutus parlamenti valituks 30 naist, mis on parim tulemus riigikogu valimiste ajaloos. Kõige rohkem naisi pääses parlamenti Reformierakonnast – nende 37 saadikust 13 on naised.

Eesti 200 ridades pääses parlamenti viis, Keskerakonna ridades neli, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ridades samuti neli, EKRE ridades kolm ja Isamaa ridades üks naine.

Suurima häältesaagi kogus Reformierakonna esimees Kaja Kallas (31 821).

Reformierakonna juhatus kogunes esmaspäeval arutama nelja võimalikku koalitsiooni kombinatsiooni. Erakonna juhi Kaja Kallase sõnul jäid juhatuses üles neli võimalikku koalitsiooni: Reformierakond ja Keskerakond; praegune koalitsioon ehk Reformierakond, sotsid ja Isamaa; Reformierakond, Eesti 200 ja sotsid; Reformierakond, Eesti 200 ja Isamaa.

Reformierakonna juhatus kinnitas läbirääkimiste delegatsiooni, kuhu kuuluvad lisaks Kallasele Timo Suslov, Mart Võrklaev, Erkki Keldo ja Gerrit Mäesalu.

Kaja Kallas kinnitas ka, et vastavalt valimistulemustele peaks Reformierakond saama tulevases valitsuse rohkem ministrikohti kui koalitsioonipartnerid. Reformierakond sai riigikogu valimistel 37 mandaati, Keskerakond 16, Eesti 200 14, sotsiaaldemokraadid üheksa ja Isamaa kaheksa. EKRE, kellega Reformierakond on koostöö välistanud, sai 17 mandaati.

Read more