Subscribe Menu

Sõna saba – Südamesõbrale südamepõhjast

Möödunud kuu oli südakuu, talvesüdame kuu, nüüd on südameid täis kuu. Mida südamed täis on? Viha, valu, hirmu, halastust, muret?

Igapäevane elu kaugetes paikades lahvatavate tragöödiate tõttu seisma ei jää. Kui endal on katus pea kohal ja rahu, siis võib (ja peab) südames olema ruumi ka rõõmuks, joovastuseks, elevuseks ja kireks – lootuseks.

Silmatorkav veebruarikuine südametesadu oleneb sellest, kus elad. Sealt edasi – mida reklaamitakse ning kuidas. Kas on midagi reklaamida? Põhjust reklaamida? On südamekujuliste šokolaadikarpide torne ja Punase Risti tekkide ning toidupakkide torne.

Kaugelt oli näha, et tume kuju vihmaveetoru otsas Põhja-Tallinnas ei olnud tavapärane. Selgus, et tegu oli sulamiga – kahest hakist (jackdaw, Corvus monedula) koosnev südamekujuline ehk SÜDAJAS ja samas SÜDAKAS (HAKKaja) paar; külg külje vastas, et soojust jagada ja hoida. Kui ühe tiib oleks teise ümber, võiks öelda, et nad on kaelakuti. Hakk (kes hüüab ,,hakk! hakk!“) on vareslaste sugukonna kõige väiksem liige Euroopas. Foto: Riina Kindlam
Süda on saapasääres, kui oled hirmul. Siin on süda käeseljal ja justkui leegitsev. Ingliskeelset väljendit ,,kanda südant varrukal“ ei tunta eesti keeles. Sõrmus, mis valmistatud hõbedast ning hoiab endas kahte merevaigu-tükki, emaili ja ametüsti, kannab tegelikult nime ,,Puu“ ning selle valmistas ehtekunstnik Tamara Sergijenko Tallinna A-galerii 2022. a. aastanäituseks ,,Kirevane“. Võimalik, et puu sirgub südame juure seest. ,,Raske südamega“ on suhteline, antud ehe kaalub 27, 8 grammi. Foto: Riina Kindlam

Valentinipäevaga, mida Eestis sõbrapäevaks nimetatakse, siin nii väga üle ei pakuta. Aga vahel kulub ju ära, et müüdavat uue nurga alt pakkuda. Nagu ,,must reede“… Kui tume võib olla must ning kes pakub tõelist sõprust või kannab rinnus suurt südant, selgub pea alati väljaspool kaubanduskeskuseid. Hetkel on südamelahkuse etaloniks ja proovikiviks kurjusekriisi- ja looduskatastroofi kolded.

Eesti keeles on palju südamega seotud väljendeid ja ,,südamlikke“ liitsõnu. SÜDAMEPÕHJAST soovid, et olukord südamest lõunas, täpsemini kagus, paraneks. Et kannatanute SÜDAMEVALU näitaks vaibumise märke. SÜDAME ALT LÄHEB KÜLMAKS, ka õõnsaks, kui tunned hirmu. Sealsamas südame all kasvab emaüsas laps. Kui südame all kasvab teine süda, siis ei ole seal külm ega õõnes. Kui pole südame all kasvanud, siis südame külge ikka.

SÜDANTLÕHESTAV, SÜDANTSOOJENDAV, SÜDANTMURDEV, SÜDANTPUISTAV. SÜDAMLIKUD õnnesoovid, tunneme SÜDAMEST kaasa. Naerame, nutame, röögime kogu SÜDAMEST. Ema süda on sügav kaev, mille põhjast leiad alati andestuse. Aga soojust ja peavarju, rahu ja asu? Seda palume kogu südamest Türgi maavärinas ja Ukraina sõjas süütutele kannatanutele, kelle mure kanname endagi südames.

Südamepõhja võib koguneda palju emotsioone, mis sealt suure jõuga välja paiskuvad. Jooniselt on näha, et tervest peast sealt midagi niisama välja niriseda ei saa. Joonis: Eesti Laste Südameliidu kodulehelt www.syda.ee/suda

Sisestades eesti keele seletava sõnaraamatu (EKSS) võrguversiooni sõna ,,süda“, on esimesed märksõnad, mis ilmuvad rippmenüüsse sõna alla järgmised: südajas (südamekujuline), südajasmunajas, südakarp (cockle, söödav mereline kahepoolmeline (bivalve) mollusk), südakas (söakas – julge, agar, hakkaja), südakevad, südalinn (ingliskeelsetes kontekstides tihti otsetõlkes ,,all-linn“, downtown), südamaa, südame-emajuur (star-gentian, Gentiana cruciata, taim), südameahastus, südamealune, südameasi, südameatakk (rahvasuus pigem infarkt), südameauk. Eesti keele sõnaraamatu (EKS) esimene pakkumine on täis väljendeid: süda kukub saapasäärde (hirm), süda kurgus (hirm, ärevus), süda läheb pahaks (iiveldus), süda läheb täis (viha), süda läheb vesiseks (isu soolase toidu järgi), süda murdub, süda on paha, süda on täis, süda on õige koha peal, süda saab täis, süda tilgub verd (kahjutunne), süda valutab.

Sõda on saapasääres, sõda kurgus, sõda läheb pahaks, sõda läheb täis, sõda läheb vesiseks, sõda murdub, sõda on paha, sõda on täis, sõda ei ole iial õige koha peal, sõda saab täis, sõda tilgub verd, SÕDA VALUTAB, sõda on südametu.

Tilluke hõbesõlg südamega kaalub vaid 3,5 grammi ja on 17.3 x 17.3 mm suur. Autor on Kertu Vellerind, kellel on samas sarjas ka südamesõle ripatseid ja sõrmuseid. Foto: Liina Lõõbas, www.agalerii.ee

Räägi kõik südame pealt ära. Kõik, mis raske, et hakkas kergem. Kõik, mis keeruline, et hakkaks selgem. Südamesoovid südamedaamile või südamesõbrale.

Noorte seas on hetkel levinud väljend: ,,Ma sain täiega SÜDARI!“ See on dramaatilise liialdusega öeldud südameatakk ehk -infarkt. Teisisõnu: olin väga ehmunud, šokeeritud.

Südamehaavad, südamehaige, südamehaigus, südamehalvatus. Südame šunteerimine (šundiga, shunt) on coronary bypass operation. Südamehääl, südameheadus, SÜDAMEHARIDUS – ,,õilsa hingelaadi, sügavalt kultuurse tundeelu kohta“, ju siis emotsionaalse intelligentsuse poole… ,,Südamesoojus on parim südamestimulaator (pacemaker),“ teab Südameapteegi apteeker Melchior.

Hoia, mida armastad. Ka oma ja teiste südant, universumi meistriteost.

Selle prossi nimi võiks olla ,,Minu süda, sõelapõhi“. Parem koda ja vatsake peavad veel kilbina vastu, vasakpoolsed lasevad läbi. Tegelikult on see osa jätkuvast sarjast, mille ehtekunstnik ja sepp Urmas Lüüs on nimetanud ,,Sügisball“. Südamekujulised ca 70 x 75 mm prossid on tehtud vanadest emailitud terasest kööginõudest ning ükshaaval käsitsi ketaslõikuriga (rahvasuus relakaga) välja lõigatud. Enamikul on ,,retro“ ehk vanaaegsed mustrid, peamiselt lilled. Üksikutel on vahel külge jäetud ka potisang või selle läbisaetud ots, mis antud kontekstis meenutab aorti. Urmas Lüüsi stuudiot võib külastada s.a. 19. jaanuari ETV kultuurisaate ,,OP“ vahendusel (https://etv.err.ee/1608841033/op). Foto: Riina Kindlam

Read more