Subscribe Menu

Tartus tähistati linna vabastamise 104. aastapäeva

Laupäeval, 14. jaanuaril tähistati Tähtvere pargis Tartu vabastamise 104. aastapäeva.

Foto: Edgar Saar

Tähtvere pargis asuva Tartu vabastamise lahingu mälestussamba juures kõneles Tartu linnapea Urmas Klaas, kes võrdles 104 aasta tagust vabanemist praeguse olukorraga Ukrainas. „Vabadusel ja vabastamisel on tänases ajas uus tähendus. Tartu vabastamise aastapäev tuletab meile meelde, kui oluline oli meie Vabadussõjas iga vabastatud keskuse ja Eesti ala tagasivõitmine,“ rõhutas Klaas Tartu vabastamise aastapäeva tähtsust. ,,Täna elame me kaasa igale Ukraina õnnestumisele ja maa-ala vabastamisele. Loodan, et saame peagi tähistada ka Ukraina vabastamise päeva.“

Mälestustalitusel osalesid EELK Tartu Pauluse koguduse õpetaja Kristjan Luhamets ja EAÕK Tartu piiskopkonna preester Stefan Fraiman, kes pidasid Tartus Krediidikassa keldris hukatute ja Vabadussõjas langenute mälestuspalve. Krediitkassa keldris mõrvasid punased 19 inimest. 

Tartu vabastamise aastapäev on oluline ajaloohetk Eesti vabadussõjas Tartu linna ja Eesti vabaduse kättevõitlemise loos. 13.–14. jaanuaril 1919. aastal võitis Eesti rahvavägi eesotsas soomusrongide ja Julius Kuperjanovi partisanidega vabadussõjas Punaarmeed ja vabastas Tartu linna.

Tartu vabastamisel oli keskne roll Julius Kuperjanovi partisanidel ning soomusrongidel Anton Irve ja Karl Partsi juhtimisel. Tartu linna all vallutas soomusrong nr 1 dessant Jänese raudteesilla, mis avas tee linna. Tartu linn võideti tagasi 14. jaanuaril 1919.

Lisaks pärgade asetamisele Tähtvere pargis asuva Tartu vabastamise lahingu mälestussambale. asetati mälestusküünlad ka Kompanii 5 keldri mälestustahvlite juurde ja Julius Kuperjanovi hauale Raadil.

Foto: Edgar Saar

Foto: Edgar Saar

Read more