Subscribe Menu

Toitumisnõustaja Marika Blossfeldt annab nõu – Mida toidu pakendimärgistused meile ütlevad

Foto: Jaan Heinmaa

Suhtu pakendi esiküljel olevasse teksti kui reklaami. Nagu teame, võib reklaam olla eksitav, sest selle eesmärgiks on panna tarbija toodet ostma, mitte anda edasi tõepärast teavet. Loe alati pakendi tagaküljel olevat peenes kirjas teksti, sest see annab ülevaate toote tegelikest koostisosadest.

Mõned näpunäited pakendil loetletud koostisosade kohta

● Mida vähem koostisosi, seda parem!

● Hoia eemale toitudest, mille koostisosade loetelus on liiga palju sõnu, mida on raske välja öelda või mille tähendust sa ei tea. Suure tõenäosusega ei kuulu need koostisosad toiduainete hulka. Nende seas võib olla igasuguseid tehislikke keemilisi aineid, säilitus- ja värvaineid, maitseparandajaid või kunstlikke maitseaineid.

● Väldi toite, mis sisaldavad maitseparandajaid ja säilitusaineid. Jälgi, et pakendil poleks kirjas sõnu nagu nitraadid või nitritid, väävliühendid, kaaliumbromaat, MSG ehk mononaatriumglutamaat, BHA ehk butüülhüdroksüanisool, BHT ehk butüülhüdroksütolueen ega TBHQ ehk tertsiaarbutüülhüdrokinoon.

● Vali alati küpsetuspulber, mis ei sisalda alumiiniumi.

● Kui sildil on sõnad nagu tugevdatud, parandatud või rikastatud, samuti kui toidu koostisosade hulgas on vitamiine, on põhjust muutuda umbusklikuks. Ilmselt on toidust töötlemise käigus eraldatud põhitoitained ning asendatud need kunstlikega, nagu näiteks nisujahus ja jahutoodetes. Võta teadmiseks, et laboris toodetud kunstlikud vitamiinid ei suuda asendada looduslikke, mis on töötlemise käigus eemaldatud.

● Suhtu ettevaatlikult suhkrusse kui üldlevinud lisaainesse mitte üksnes magusates toitudes, kus me seda eeldame, vaid ka köögiviljades, suppides, teraviljas, müslis, piimatoodetes, sojapiimas, mahlades ja pähklivõideis. Suhkur võib esineda kas fruktoosi, maltoosi, dekstroosi, sahharoosi või maisisiirupina.

● Ära lase end eksitada rasvavabade või madala rasvasisaldusega toodetest. Neid maitsestatakse sageli glükoosisiirupiga, et eemaldatud rasva maitset kompenseerida. Kui toidus oleva rasvaga on manipuleeritud, kannatab nii toidu kui rasva kvaliteet.

● Õlide hulgas tasub vältida rafineeritud, lahustitega ekstraheeritud ja desodoreeritud õlisid. Kui sildil pole eraldi märget, et tegemist on rafineerimata õliga, siis eeldage, et see on rafineeritud. Väldi hüdrogeenitud ja osaliselt hüdrogeenitud õlisid.

● Sõnastused nagu looduslik, 100% looduslik või täistera ei tähenda veel, et tegemist on loodusliku terviktoiduga. Reklaam korjab üles kõik moekad mõisted tervise ja dieedi valdkonnast, veenmaks meid, et toode on tervislik ja looduslik. Paljusid tooteid reklaamitakse
täisteratoodetena, aga märgistusel on esimese koostisosana välja toodud nisujahu ehk valge
jahu ning täisteranisujahu asub alles nimekirja lõpus. See näitab, et toode on tehtud peamiselt valgest jahust ning sisaldab täisterajahu minimaalselt.


Retsept

Pasta seenekastmega

Marika Blossfeldt

Neljale

Kaste:
– 1 keskmine sibul, hakitud
– 2 sl oliiviõli
– 500 g seeni (näiteks šampinjone), viilutatud
– soola ja pipart
– 480 ml vahukoort
– 120 ml peeneks hakitud petersellilehti

Pasta:
– 500 g täisterapastat
– soola ja oliiviõli

1) Pruunista sibulad õlis. Lisa seened ja jätka praadimist, kuni seentest tulev vedelik on ära aurunud. Maitsesta soola ja pipraga.
2) Lisa vahukoor ja hauta tasasel tulel segades, kuni segu natuke pakseneb.
3) Vahetult enne serveerimist sega hulka petersell.
4) Keeda pasta vastavalt pakendil antud juhistele, lisades keeduvette veidi soola ja õli.

Serveerides aseta pasta taldrikutele, vala kuum kaste peale ning serveeri rohelise salatiga.


Read more