Subscribe Menu

Vabaduse sünd ja selle kaitse

Ukrainlased tähistavad 24. veebruaril ühte aastat oma vabaduse kaitsmisest. Samaaegselt tähistame meie vabaduse sündi 1918. a. ja anname tõotuse kaitsta selle püsimist. Mõlemal rahval üpris sarnased tunded südames. 

Alles 24. veebruaril 2022 taipas läänemaailm, et Venemaa sõda Ukrainale algas juba 2014. aastal – sõda tegelikult läänemaailmaga. 

Samad ajaloosündmused on mõjutanud Eestit ja Ukrainat XIX sajandist alates. Rahvuslik ärkamine sündis Eestis 1850ndate algul, Ukrainas 30 aastat varem. Mõlemal puudus enne ärkamist arusaam, et ollakse püsinud sadu aastaid omatte rahvana. 

Ärgati rõhumisest ja hakati mõtlema iseolemisest, et eestlased ja ukrainlased saaksid olla eraldi enesemääratuna rahvas. Nii eristumispüüdlused kui iseseisvussoov tekkis mõlemal viis-kuus põlvkonda tagasi.

Võrreldes Eestiga on Ukraina ajalugu ilmselgelt keerulisem. Eestlased võõrsil meenutavd valusalt oma vanemate meeleheidet 1944. a. sügisel Eestist lahkudes, kui südantlõhestavalt oli näha kümneid tuhandeid noori emasid lastega põgenemas sõjakeerisest. 

Meie kahe rahva saatus üle aja on olnud veidi erinev, kuid küllaltlki sarnane, et tajuda, ...

Become a subscriber to continue reading!

Every week we bring you news from the community and exclusive columns. We're relying on your support to keep going and invite you to subscribe.

Try the first 8 weeks for $1.

Go to Subscription Plans

Read more