Subscribe Menu

Võšõvanka päev

Suurema osa eestlaste jaoks on pealkirjas nimetatud päeva nimi olnud kuni viimase paari aastani arvatavasti üsnagi mittemidagi-ütlev.

Paljudele on see aga saanud tuttava(ma)ks seetõttu, et oleme märksa tihedamalt hakanud suhtlema ukrainlastega ja nii ka nende traditsioonide ning kommete kohta enam teada saanud.

Rahvusvahelist võšõvanka päeva peetakse igal aastal maikuu kolmandal neljapäeval. Selle päeva fookuses on ukraina kultuuripärandisse kuuluv eriline tikand. Võšõvanka päeval kantakse etnilisi tikitud rõivaid ja see on üheks väljundiks tuua tähelepanu keskmesse ukraina rahvapärase traditsiooni alalhoidmine. Rikkalikult tikitud võšõvankad on koos põssankadega (eriliselt kaunistatud lihavõttemunad) ukraina kultuuri sümbolid. Möödunud neljapäeval pühitseti võšõvanka päeva ka Torontos, kus oli korraldatud rahvarohke paraad Lääne-Torontos Jane/Bloor ristumiskohast High Parki. Oodatult olid põhilised osavõtjad kauneis tikanditega rõivastes ukrainlased, kuid kohal oli ka inimesi kõikidest Balti riikidest, kaasas rahvuslipud, mis paraadil koos ukrainlaste sinikollasega uhkelt lehvisid.

Read more